AI (Artificial Intelligence) (1.3.0-rc1) - en to cs translation catalogue (134 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Closed
cs: Zavřená

en: List
cs: Seznam

en: Actions
cs: Akce

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Read more
cs: Číst dál

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: Action
cs: Akce

en: Tags
cs: Štítky

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: File
cs: Soubor

en: Edit
cs: Upravit

en: None
cs: Žádné

en: Message
cs: Zpráva

en: Response
cs: Odpověď

en: - None -
cs: - Nic -

en: Weight
cs: Váha

en: Variable
cs: Proměnná

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Help text
cs: Text nápovědy

en: Required
cs: Povinné

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Insert
cs: Vložit

en: View
cs: Zobrazit

en: Dimensions
cs: Rozměry

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: n/a
cs: není

en: Add another
cs: Přidat další

en: User
cs: Uživatel

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Error
cs: Chyba

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Advanced Settings
cs: Rozšířené nastavení

en: All
cs: Vše

en: Database
cs: databáze

en: Roles
cs: Role

en: Score
cs: Skóre

en: Filter
cs: Filtr

en: Explanation
cs: Vysvětlení

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Add action
cs: Přidat akci

en: configure
cs: nastavení

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Details
cs: Detaily

en: Amount
cs: Částka

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Send
cs: Poslat

en: Example
cs: Příklad

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Other
cs: Jiné

en: Allow all
cs: Povolit vše

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: String
cs: Řetězec

en: Temperature
cs: Teplota

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Optional
cs: Nepovinné

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Close
cs: Zavřít

en: Labels
cs: Názvy

en: Database name
cs: Název databáze

en: Authored on
cs: Vytvořeno dne

en: Are you sure you want to delete %name?
cs: Opravdu smazat %name?

en: Tokens
cs: Tokeny

en: Replace
cs: Nahradit

en: Query
cs: Dotaz

en: Workflow
cs: Postup práce

en: Moderation
cs: Moderování

en: Results
cs: Výsledky

en: Style
cs: Styl

en: Session
cs: Relace

en: Documents
cs: Dokumenty

en: Bottom right
cs: Dolní pravý

en: Bottom left
cs: Dolní levý

en: cancel
cs: zrušit

en: Variables
cs: Proměnné

en: Plugins
cs: Pluginy

en: Translation status
cs: Stav překladu

en: Float
cs: Desetinné číslo s plovoucí čárkou

en: Index
cs: Rejstřík

en: Values
cs: Hodnoty

en: Offset
cs: Posun

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Skip to main content
cs: Přejít k hlavnímu obsahu

en: About
cs: Popis

en: not set
cs: nenastaveno

en: - Select -
cs: - Vyberte -

en: Translate
cs: Přeložit

en: Error message
cs: Chybová zpráva

en: Entity type
cs: Typ entity

en: Use default
cs: Použít výchozí

en: Generate
cs: Generovat

en: Analyze
cs: Analyzovat

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Boolean
cs: Logická hodnota (Boolean)

en: Comma (,)
cs: Čárka (,)

en: Tab (\t)
cs: Tabulátor (\t)

en: Semicolon (;)
cs: Středník (;)

en: Period (.)
cs: Tečka (.)

en: Space ( )
cs: Mezera ( )

en: Toolbar
cs: Panel nástrojů

en: Placement
cs: Umístění

en: Source language
cs: Zdrojový jazyk

en: Remember
cs: Zapamatovat

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: Choose language
cs: Vyberte jazyk

en: Entity Type
cs: Typ entity

en: Main content
cs: Hlavní obsah

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
cs: Strojově čitelný název musí být jedinečný. Tento se již používá.

en: Singular form
cs: Tvar jednotného čísla

en: Plural form
cs: Tvar množného čísla

en: Translated string (@language)
cs: Přeložený řetězec (@language)

en: Action settings
cs: Nastavení akcí

en: Plugin ID
cs: ID pluginu
