AI (Artificial Intelligence) (1.3.0-rc1) - en to fa translation catalogue (130 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Closed
fa: بسته شده

en: List
fa: فهرست

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Action
fa: عملکرد

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: None
fa: هیچ

en: Message
fa: پیام

en: Response
fa: پاسخ

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Weight
fa: وزن

en: Variable
fa: متغیر

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Required
fa: اجباری

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: View
fa: مشاهده

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Text
fa: متن

en: ID
fa: شناسه

en: n/a
fa: هیچ

en: User
fa: کاربر

en: Continue
fa: ادامه

en: Error
fa: خطا

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Advanced Settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: All
fa: همه

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Score
fa: امتیاز

en: Filter
fa: فیلتر

en: Explanation
fa: توضیح

en: Variable name
fa: نام متغیر

en: Contains
fa: شاملِ

en: Add action
fa: افزودن عملیات

en: configure
fa: پیکربندی

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Details
fa: جزئیات

en: Model
fa: مدل

en: Amount
fa: مقدار

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Send
fa: ارسال

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Other
fa: ساير

en: Role
fa: نقش

en: Ignore
fa: چشم پوشی

en: String
fa: رشته

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Optional
fa: اختیاری

en: Exposed Filters
fa: فیلترهای نمایش داده شده

en: Integer
fa: صحیح

en: Close
fa: بستن

en: Property
fa: ویژگی

en: Labels
fa: برچسب‌ها

en: Database name
fa: نام پایگاه داده

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Query
fa: پرس و جو

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Entity
fa: عنصر

en: Info
fa: اطلاعات

en: Moderation
fa: مدیریت

en: Results
fa: نتایج

en: Style
fa: سبک

en: Session
fa: نشست

en: Documents
fa: اسناد

en: Bottom right
fa: پایین راست

en: Bottom left
fa: پایین چپ

en: cancel
fa: لغو

en: Limits
fa: سقف‌ها

en: Variables
fa: متغیرها

en: Plugins
fa: افزونه‌ها

en: Translation status
fa: وضعیت ترجمه

en: Float
fa: شناور

en: Index
fa: شاخص

en: Values
fa: مقادیر

en: Opened
fa: باز

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: About
fa: درباره

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Translate
fa: ترجمه

en: Output
fa: خروجی

en: Error message
fa: پیام خطا

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Rule
fa: قانون

en: Use default
fa: استفاده از پیش‌فرض

en: Analyze
fa: تجزیه و تحلیل

en: Boolean
fa: منطقی

en: Bundle
fa: بسته

en: Toolbar
fa: نوار ابزار

en: Number of results to return
fa: تعداد نتایج برگشتی

en: Translate Text
fa: ترجمه کردن متن

en: Remember
fa: به خاطر بسپار

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Choose language
fa: انتخاب زبان

en: Message settings
fa: تنظیمات پیغام

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fa: نام قابل فهم وسط ماشین در حال حاضر استفاده می‌شود. باید منحصر به فرد باشد.

en: Entity reference
fa: ارجاع موجودیت
