AI (Artificial Intelligence) (1.3.0-rc1) - en to hi translation catalogue (106 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Closed
hi: बंद

en: List
hi: सूची

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Message
hi: संदेश

en: Response
hi: उत्तर

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: View
hi: देखें

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: Text
hi: लेख

en: ID
hi: आईडी

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Error
hi: त्रुटि

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Roles
hi: भूमिका

en: Score
hi: स्कोर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Explanation
hi: व्याख्या

en: Contains
hi: मे हैं

en: Add action
hi: क्रिया जोड़ें

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Advanced
hi: विकसित

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Send
hi: भेजें

en: Example
hi: उदाहरण

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Other
hi: अन्य

en: Role
hi: भूमिका

en: Ignore
hi: ध्यान न दे

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Close
hi: बंद करे

en: Database name
hi: डॉटाबेस नाम

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: Entity
hi: इकाई

en: Info
hi: जानकारी

en: Results
hi: परिणाम

en: Style
hi: अंदाज

en: Session
hi: सेशन

en: Bottom right
hi: नीचे दाएं

en: Bottom left
hi: नीचे बाएँ

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: Translation status
hi: अनुवाद की स्थिति

en: Float
hi: फ्लोट

en: Index
hi: अनुक्रमणिका

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: not set
hi: सेट नहीं

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Use default
hi: डिफ़ॉल्ट उपयोग करें

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Bundle
hi: पोटली

en: Remember
hi: याद रखें

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Choose language
hi: भाषा चुनें

en: Workflows
hi: कार्यप्रवाह

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
hi: मशीन पठनीय नाम पहले से प्रयोग में है. यह अद्वितीय होना चाहिए.

en: Entity reference
hi: इकाई संदर्भ

en: Action settings
hi: क्रिया सेटिंग्स
