AI (Artificial Intelligence) (1.3.1) - en to ar translation catalogue (132 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Closed
ar: مغلق

en: List
ar: قائمة

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: إزالة

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Action
ar: إجراء

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: None
ar: لا شيء

en: Message
ar: الرسالة

en: Response
ar: الجواب

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Variable
ar: متغير

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Required
ar: ضروري

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Insert
ar: أدرج

en: View
ar: عرض

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Text
ar: نص

en: ID
ar: المعرف ID

en: n/a
ar: غير متوفر

en: User
ar: مستخدم

en: Continue
ar: متابعة

en: Error
ar: خطأ

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Advanced Settings
ar: إعدادات متقدمة

en: All
ar: الكل

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Roles
ar: الأدوار

en: Score
ar: الدرجة

en: Filter
ar: تصفية

en: Explanation
ar: الشرح

en: Contains
ar: يحتوي

en: Add action
ar: إضافة إجراء

en: configure
ar: ضبط

en: Advanced
ar: متقدم

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Details
ar: التفاصيل

en: Amount
ar: المبلغ

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Send
ar: أرسل

en: Example
ar: مثال

en: Configuration
ar: الضبط

en: Other
ar: آخر

en: Role
ar: دور

en: Ignore
ar: تجاهل

en: String
ar: المقطع

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Provider
ar: المزود

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Optional
ar: اختياري

en: Exposed Filters
ar: المرشحات الظاهرة

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Close
ar: إغلاق

en: Property
ar: الخاصية

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: Tokens
ar: رموز نصية (توكن)

en: Token
ar: رمز نصي (توكن)

en: Query
ar: استفسار

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Entity
ar: الكيان

en: Info
ar: معلومات

en: Results
ar: النتائج

en: Style
ar: نمط

en: Session
ar: الجلسة

en: Documents
ar: وثائق

en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

en: Bottom left
ar: أسفل اليسار

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Plugins
ar: ملحقات (Plugins)

en: Translation status
ar: حالة الترجمة

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Index
ar: الفهرس

en: Expand
ar: توسيع

en: Values
ar: قيم

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: About
ar: حول

en: not set
ar: غير محدد

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Translate
ar: ترجمة

en: Output
ar: ناتج

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Rule
ar: قاعدة

en: Use default
ar: استعمال الافتراضي

en: Properties
ar: خصائص

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: Source language
ar: لغة المصدر

en: Remember
ar: تذكر

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Choose language
ar: اختيار اللغة

en: Processing...
ar: جارٍ المعالجة

en: Workflows
ar: مسارات العمل

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ar: الاسم المقروء من طرف الجهاز مستخدم مسبقا. يجب أن يكون فريدا.

en: Singular form
ar: صيغة المفرد

en: Plural form
ar: صيغة الجمع

en: Entity reference
ar: مرجع الكيان

en: Action settings
ar: اعدادات الاجراءات

en: Plugin ID
ar: معرف الملحق (plugin ID)
