AI (Artificial Intelligence) (1.3.1) - en to nl translation catalogue (213 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Closed
nl: Gesloten

en: List
nl: Lijst

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Read more
nl: Lees meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: Action
nl: Actie

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: Message
nl: Bericht

en: Response
nl: Antwoord

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Variable
nl: Variabele

en: Image
nl: Afbeelding

en: Help text
nl: Helptekst

en: Required
nl: Verplicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Insert
nl: Invoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Dimensions
nl: Afmetingen

en: No modules found
nl: Geen modules gevonden

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Text
nl: Tekst

en: n/a
nl: niet beschikbaar

en: Add another
nl: Nog een toevoegen

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Error
nl: Fout

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: All
nl: Alle

en: Roles
nl: Rollen

en: Explanation
nl: Uitleg

en: Variable name
nl: Variabelenaam

en: Contains
nl: Bevat

en: Add action
nl: Actie toevoegen

en: configure
nl: instellen

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: dimensions
nl: afmetingen

en: Default Value
nl: Standaardwaarde

en: Model
nl: Model/type

en: Amount
nl: Bedrag

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Send
nl: Versturen

en: An error occurred
nl: Er is een fout opgetreden

en: Example
nl: Voorbeeld

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Other
nl: Andere

en: Role
nl: Rol

en: Allow all
nl: Alles toestaan

en: Ignore
nl: Negeren

en: String
nl: Tekenreeks

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Optional
nl: Optioneel

en: Exposed Filters
nl: Zichtbare filters

en: Integer
nl: Geheel getal

en: Append
nl: Achteraan toevoegen

en: Close
nl: Sluiten

en: Property
nl: Eigenschap

en: Database name
nl: Databasenaam

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: install
nl: installeren

en: tokens
nl: patronen voor vervanging

en: Replace
nl: Vervangen

en: Entity
nl: Entiteit

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

en: Instructions
nl: Instructies

en: Generic
nl: Generiek

en: Moderation
nl: Moderatie

en: Results
nl: Resultaten

en: Style
nl: Stijl

en: Session
nl: Sessie

en: Documents
nl: Documenten

en: Bottom right
nl: Rechtsonder

en: Bottom left
nl: Linksonder

en: Environment
nl: Omgeving

en: cancel
nl: annuleren

en: Limits
nl: Limieten

en: Collection
nl: Collectie

en: - Please select -
nl: - Selecteer -

en: Variables
nl: Variabelen

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Input
nl: Invoer

en: Translation status
nl: Vertalingsstatus

en: Float
nl: Zwevendekommagetal

en: Expand
nl: Uitklappen

en: Values
nl: Waarden

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: About
nl: Over

en: Field Name
nl: Veldnaam

en: not set
nl: niet ingesteld

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Suggestions
nl: Suggesties

en: Translate
nl: Vertalen

en: Output
nl: Uitvoer

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Prepend
nl: Vooraan toevoegen

en: Rule
nl: Regel

en: Use default
nl: Standaard gebruiken

en: Generate
nl: Genereer

en: Analyze
nl: Analyseren

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Bundle
nl: Bundel

en: Comma (,)
nl: Komma (,)

en: Semicolon (;)
nl: Puntkomma (;)

en: Period (.)
nl: Punt (.)

en: Space ( )
nl: Spatie ( )

en: -- None --
nl: -- Geen --

en: Toolbar
nl: Werkbalk

en: Number of results to return
nl: Aantal resultaten dat wordt teruggegeven

en: Translate Text
nl: Tekst vertalen

en: Placement
nl: Plaatsing

en: View logs
nl: Bekijk logs

en: Overwrite
nl: Overschrijven

en: Source language
nl: Brontaal

en: Remember
nl: Onthouden

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: Choose language
nl: Taal selecteren

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Main content
nl: Hoofdinhoud

en: Processing...
nl: Bezig...

en: Message settings
nl: Berichtinstellingen

en: Idle
nl: Inactief

en: Exact
nl: Nauwkeurig

en: First character uppercase
nl: Eerste teken als hoofdletter

en: Clear History
nl: Geschiedenis verwijderen

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
nl: De systeemnaam is al in gebruik. Deze moet uniek zijn.

en: Image Field
nl: Afbeeldingsveld

en: Key value
nl: Sleutelwaarde

en: Full screen
nl: Volledig scherm

en: Singular form
nl: Enkelvoud

en: Plural form
nl: Meervoud

en: -- Select --
nl: -- Selecteer --

en: Summarize
nl: Samenvatten

en: Inputs
nl: Invoer

en: Image Style
nl: Afbeeldingsstijl

en: Entity reference
nl: Entiteitsreferentie

en: Target language
nl: Doeltaal

en: Button label
nl: Knoplabel

en: Additional resources
nl: Meer informatie

en: Translated string (@language)
nl: Vertaalde tekenreeks (@language)

en: Action settings
nl: Actie-instellingen

en: Plugin ID
nl: Plug-in ID

en: Weight for @label
nl: Gewicht voor @label

en: Add another message
nl: Add Another-bericht

en: Dialog options
nl: Dialoogopties

en: An error has occurred. Please try again later.
nl: Er is een fout opgetreden. Probeer het alstublieft later nog eens.

en: Adding selection.
nl: Selectie toevoegen.

en: Tone
nl: Toon

en: Choose tone
nl: Kies toon

en: Selecting one of the options will adjust/reword the body content to be appropriate for the target audience.
nl: Selecteer een optie om de inhoud van het body-veld aan te passen of te herschrijven voor de beoogde doelgroep.

en: AI Assistant
nl: AI Assistent

en: AI can analyze content and tell you what content policies it may violate for a provider. This is beneficial if your audience are certain demographics and sensitive to certain categories. Note that this is only a useful guide.
nl: AI kan uw tekst analyseren en vertellen welke inhoudsafspraken geschonden kunnen worden. Dit is handig als uw doelgroep gevoelig is voor bepaalde uitdrukkingen. Houd in gedachten dat dit alleen een richtlijn is.

en: AI Assistant API
nl: AI-Assistent API

en: Adds decoupled AI Assistants for any frontend to work with.
nl: Voegt decoupled AI-Assistenten toe gebruikt kunnen worden.

en: Add AI Assistant
nl: AI-Assistent toevoegen

en: AI Assistants
nl: AI-Assistenten

en: List of AI Assistants to extend site functionality.
nl: Lijst van AI-Assistenten om de mogelijkheden van de site uit te breiden.

en: Administer AI Assistant
nl: AI Assistant beheren

en: AI Assistant configuration
nl: AI Assistant instellingen

en: Add an AI Assistant
nl: AI-Assistent toevoegen

en: Edit an AI Assistant
nl: AI-Assistent bewerken

en: Delete an AI Assistant
nl: AI-Assistent verwijderen

en: What would you like to ask or get ideas for?
nl: Wat wilt u vragen of waarover wilt u suggesties krijgen?

en: Response from AI
nl: Antwoord van AI

en: Save changes to editor
nl: Wijzigingen opslaan in editor

en: Get ideas and text completion assistance from AI.
nl: Gebruik AI voor ideeën en tekst aanvullingen.

en: You must select some text before you can summarize it.
nl: Selecteer de tekst die samengevat moet worden.

en: Selected text to summarize
nl: Geselecteerde tekst om samen te vatten

en: Suggested summary
nl: Voorgestelde samenvatting

en: Summarize the currently selected text.
nl: De geselecteerde tekst samenvatten.

en: Selected text to convert
nl: Geselecteerde tekst voor omzetting

en: Suggested conversion
nl: Voorgestelde omzetting

en: Change the tone
nl: Toon wijzigen

en: Convert tone of selected text.
nl: Toon van geselecteerde tekst aanpassen.

en: Selecting one of the options will translate the selected text.
nl: Selecteer een optie om de geselecteerde tekst te vertalen.

en: Selected text to translate
nl: Geselecteerde tekst om te vertalen

en: Suggested translation
nl: Voorgestelde vertaling

en: Translate the selected text into other languages.
nl: Vertaal de geselecteerde tekst in andere talen.

en: AI Writer: @status
nl: AI assistent: @status

en: Generate with AI
nl: Genereren met AI

en: Selected text/markup to reformat
nl: Geselecteerde tekst/opmaak om opnieuw te formatteren

en: Suggested markup
nl: Voorgestelde opmaak

en: Translate using @ai
nl: Vertalen met @ai

en: Please select text in the editor before using this assistant.
nl: Selecteer tekst voordat u deze assistent gebruikt.

en: Allowed types: jpg, jpeg, png.
nl: Toegestane types: jpg, jpeg, png.

en: Could not generate image.
nl: Kon geen afbeelding genereren.

en: -- Save all --
nl: -- Alles opslaan --
