Anu LMS (2.7.0) - en to nl translation catalogue (113 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Description
nl: Beschrijving

en: On
nl: Aan

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Response
nl: Antwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Category
nl: Categorie

en: Name
nl: Naam

en: Default
nl: Standaard

en: Top
nl: Bovenaan

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: View
nl: Weergeven

en: Section
nl: Sectie

en: Text
nl: Tekst

en: User
nl: Gebruiker

en: Options
nl: Opties

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Question
nl: Vraag

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Embedded
nl: Ingebed

en: Off
nl: Uit

en: Roles
nl: Rollen

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Revisions
nl: Revisies

en: URL alias
nl: URL-alias

en: Heading
nl: Koptekst

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Scale
nl: Schalen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Table
nl: Tabel

en: Color
nl: Kleur

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Option
nl: Optie

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: block
nl: blok

en: Middle
nl: Midden

en: Footnotes
nl: Voetnoten

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Red
nl: Rood

en: Results
nl: Resultaten

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: Membership
nl: Lidmaatschap

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Purple
nl: Paars

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Submitted on
nl: Ingezonden op

en: Questions
nl: Vragen

en: Apply
nl: Toepassen

en: simple
nl: eenvoudig

en: Audio file
nl: Geluidsbestand

en: Green
nl: Groen

en: Blue
nl: Blauw

en: Sections
nl: Secties

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Organization
nl: Organisatie

en: Sort
nl: Sorteren

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Finish
nl: Voltooien

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Member
nl: Lid

en: Embed
nl: Inbedden

en: Responses
nl: Ingevulde enquêtes

en: Organizations
nl: Organisaties

en: Not applicable
nl: Niet van toepassing

en: Yellow
nl: Geel

en: Delete all revisions
nl: Alle revisies verwijderen

en: numeric
nl: numeriek

en: Course
nl: Cursus

en: Lesson
nl: Les

en: Question type
nl: Vraagtype

en: Correct answer
nl: Correct antwoord

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Numbers
nl: Nummers

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Quiz results
nl: Quizresultaten

en: Asc
nl: Oplopend

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: blocks
nl: blokken

en: Course category
nl: Cursuscategorie

en: Outsider
nl: Buitenstaander

en: Question types
nl: Vraagtypen

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Revert content shared among translations
nl: Inhoud terugzetten die gedeeld wordt tussen vertalingen

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
nl: Een geupload bestand of document, zoals een PDF.
