API (2.0.0-rc14) - en to tr translation catalogue (105 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Item
tr: Öğe

en: Development
tr: Geliştirme

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Tags
tr: Etiketler

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: project
tr: proje

en: Projects
tr: Projeler

en: Project
tr: Proje

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Required
tr: Zorunlu

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Open
tr: Açık

en: View
tr: Görüntüle

en: 1 hour
tr: @count saat

en: Preview comment
tr: Yorumu önizle

en: Default status
tr: Varsayılan durum

en: Files
tr: Dosyalar

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Separator
tr: Ayraç

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Comment
tr: Yorum

en: Signature
tr: İmza

en: File name
tr: Dosya ismi

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: 1 day
tr: @count gün

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: Members
tr: Üyeler

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Display title
tr: Görünen başlık

en: List type
tr: Liste tipi

en: Class
tr: Sınıf

en: String
tr: Dize

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Class name
tr: Sınıf adı

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Hidden
tr: Gizli

en: Queued
tr: Sıraya alınan

en: in
tr: içinde

en: Constants
tr: Sabitler

en: Topics
tr: Konular

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Related topics
tr: İlgili konular

en: Changed
tr: Değişti

en: Comment settings
tr: Yorum ayarları

en: Apply
tr: Uygula

en: Timeout
tr: Zaman aşımı

en: 1 second
tr: 1 saniye

en: 1 week
tr: @count hafta

en: Anonymous commenting
tr: Kayıtsız kullanıcı yorumları

en: Anonymous posters may not enter their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini giremez

en: Anonymous posters may leave their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini girebilir

en: Anonymous posters must leave their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini girmek zorundadır

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: About
tr: Hakkında

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Per page
tr: Sayfa başına

en: Comments per page
tr: Sayfa başına yorum sayısı

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Elements
tr: Öğeler

en: Definitions
tr: Tanımlar

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Object type
tr: Nesne türü

en: Threading
tr: Sıralanma

en: Show comment replies in a threaded list.
tr: Yorum yanıtlarını sıralı gösterim ile listele.

en: Show reply form on the same page as comments
tr: Yanıtlama formunu yorumlarla aynı sayfada göster

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
tr: Sadece "Yorum gönderme" yetkisine sahip olan kullanıcılar yorum gönderebilir.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
tr: Kullanıcılar yorum yapamaz ancak mevcut yorumlar gösterilir.

en: Comments are hidden from view.
tr: Yorumlar gizlenmiştir.

en: Exposed
tr: Gösterilen

en: Interfaces
tr: Arayüzler

en: Asc
tr: Artan

en: Wrapper class
tr: Sarıcı sınıfı

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
tr: Liste dışında, sarıcıda sağlanacak sınıf.

en: List class
tr: Liste sınıfı

en: The class to provide on the list element itself.
tr: Liste öğesinde sağlanacak sınıf.

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: Reference type
tr: Referans tipi
