API (2.0.0-rc18) - en to pt translation catalogue (115 entries)

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Encerrada

en: Disabled
pt: Desativado

en: Comments
pt: Comentários

en: See
pt: Ver

en: Documentation
pt: Documentação

en: project
pt: projecto

en: Projects
pt: Projectos

en: Project
pt: Projecto

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Weight
pt: Peso

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Required
pt: Obrigatório

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Default
pt: Por defeito

en: Summary
pt: Resumo

en: Open
pt: Abrir

en: View
pt: Mostrar

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: Preview comment
pt: Visualização do comentário

en: Default status
pt: Estado por defeito

en: Files
pt: Ficheiros

en: Created
pt: Criado

en: Separator
pt: Separador

en: All
pt: Todos

en: Page
pt: Página

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Signature
pt: Assinatura

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: Global settings
pt: Definições globais

en: 1 day
pt: 1 dia

en: Code
pt: Código

en: Members
pt: Membros

en: Configuration
pt: Configuração

en: Display title
pt: Mostrar título

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Class
pt: Classe

en: String
pt: Expressão

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Optional
pt: Opcional

en: Class name
pt: Nome da classe

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Hidden
pt: Oculto

en: Queued
pt: Em fila de espera

en: in
pt: em

en: API reference
pt: Referência da API

en: Functions
pt: Funções

en: Constants
pt: Constantes

en: Topics
pt: Tópicos

en: API search
pt: Pesquisa API

en: View source
pt: Ver fonte

en: line
pt: linha

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Return value
pt: Valor de retorno

en: Related topics
pt: Tópicos relacionados

en: Changed
pt: Alterado

en: Default mode
pt: O modo predefinido

en: Comment settings
pt: Definições dos comentários

en: Apply
pt: Aplicar

en: Timeout
pt: Tempo esgotado

en: 3 hours
pt: 3 horas

en: 6 hours
pt: 6 horas

en: Strings
pt: Expressões

en: Overrides
pt: Substituições

en: 1 second
pt: 1 segundo

en: 1 week
pt: 1 semana

en: Anonymous commenting
pt: Comentários anónimos

en: Anonymous posters may not enter their contact information
pt: Os utilizadores anónimos não podem introduzir a sua informação de contacto

en: Anonymous posters may leave their contact information
pt: Os utilizadores anónimos podem introduzir a sua informação de contacto

en: Anonymous posters must leave their contact information
pt: Os utilizadores anónimos têm que deixar a sua informação de contacto

en: 1 comment | @count comments
pt[0]: 1 comentário
pt[1]: @count comentários

en: Classes
pt: Aulas

en: Abstract
pt: Abstrato

en: Services
pt: Serviços

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Offset
pt: Deslocamento

en: About
pt: Sobre

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Per page
pt: Por página

en: Comments per page
pt: Comentários por página

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Elements
pt: Elementos

en: Definitions
pt: Definições

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Object type
pt: O tipo de objeto

en: Threading
pt: Listagem hierárquica

en: Show comment replies in a threaded list.
pt: Apresentar respostas aos comentários numa lista hierárquica.

en: Show reply form on the same page as comments
pt: Mostrar formulário de resposta na mesma página dos comentários

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
pt: Utilizadores com permissões de "publicação de comentários" podem publicar comentários.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
pt: Os utilizadores não podem publicar comentários, mas os comentários existentes serão mostrados.

en: Comments are hidden from view.
pt: Os comentários estão ocultados.

en: Exposed
pt: Exposto

en: Wrapper class
pt: Classe de invólucro

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
pt: A classe a fornecer no invólucro, fora da lista.

en: List class
pt: Lista de classes

en: The class to provide on the list element itself.
pt: A classe a ser fornecida no próprio elemento da lista.

en: Member name
pt: Nome do membro

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end of @total

en: Reference type
pt: Tipo de referência

en: Traits
pt: Traços
