API (2.0.0-rc2) - en to uk translation catalogue (141 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Item
uk: Елемент

en: Development
uk: Розробка

en: Type
uk: Тип

en: Closed
uk: Закрито

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: See
uk: Подивитися

en: Tags
uk: Теґи

en: Documentation
uk: Документація

en: project
uk: проект

en: Projects
uk: Проекти

en: Project
uk: Проект

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Weight
uk: Вага

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Open
uk: Відкрито

en: View
uk: Перегляд

en: 1 hour
uk: 1 година

en: Preview comment
uk: Попередній перегляд коментаря

en: Default status
uk: Статус за замовчуванням

en: Files
uk: Файли

en: Created
uk: Створено

en: Separator
uk: Розділювач

en: All
uk: Все

en: Page
uk: Сторінка

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Comment
uk: Коментар

en: Signature
uk: Підпис

en: File name
uk: Назва файла

en: Global settings
uk: Глобальні налаштування

en: 1 day
uk: 1 день

en: Desc
uk: Спад

en: Code
uk: Код

en: Members
uk: Учасники

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Display title
uk: Показати заголовок

en: List type
uk: Тип списку

en: Class
uk: Клас

en: String
uk: Рядок

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Class name
uk: Назва класу

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Hidden
uk: Приховано

en: Queued
uk: В черзі

en: Update frequency
uk: Частота оновлення

en: in
uk: в

en: Functions
uk: Функції

en: Constants
uk: Сталі

en: Topics
uk: Теми

en: View source
uk: Переглянути код

en: line
uk: рядок

en: Parameters
uk: Параметри

en: Return value
uk: Значення, що повертається

en: Related topics
uk: Пов'язані теми

en: Generates and displays API documentation pages.
uk: Генерувати й показувати сторінки API документації.

en: Add project
uk: Додати проект

en: See also
uk: Дивіться також

en: Branch
uk: Гілка

en: Changed
uk: Змінено

en: Var
uk: Вар

en: Default mode
uk: Типовий режим

en: Comment settings
uk: Налаштування коментарів

en: Apply
uk: Застосувати

en: Timeout
uk: Час очікування

en: 3 hours
uk: 3 години

en: 6 hours
uk: 6 годин

en: Strings
uk: Рядки

en: Overrides
uk: Перевизначити

en: 1 second
uk: 1 секунда

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: Anonymous commenting
uk: Анонімне коментування

en: Anonymous posters may not enter their contact information
uk: Анонімні дописувачі можуть не вказувати свою контактну інформацію

en: Anonymous posters may leave their contact information
uk: Анонімні дописувачі можуть вказувати свою контактну інформацію

en: Anonymous posters must leave their contact information
uk: Анонімні дописувачі повинні вказувати свою контактну інформацію

en: Classes
uk: Класи

en: Abstract
uk: Анотація

en: Directories
uk: Каталоги

en: Services
uk: Служби

en: Namespaces
uk: Набори Імен

en: 12 hours
uk: 12 годин

en: Show all
uk: Показати все

en: Offset
uk: Зміщення

en: About
uk: Про модуль

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Namespace
uk: Простір назв

en: Per page
uk: По сторінках

en: Comments per page
uk: Коментарів на сторінку

en: Branches
uk: Гілки

en: Database Server
uk: Сервер баз даних

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: - All -
uk: - Усе -

en: Modifiers
uk: Модифікатори

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Globals
uk: Глобальні

en: Elements
uk: Елементи

en: Last parsed
uk: Востаннє перечитано

en: Definitions
uk: Означення

en: API settings
uk: Налаштування API

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Processed @current out of @total
uk: Оброблено @current з @total

en: Object type
uk: Тип об'єкту

en: Threading
uk: Деревоподібний список

en: Show comment replies in a threaded list.
uk: Показувати відповіді на коментарі у вигляді деревоподібного списку.

en: Show reply form on the same page as comments
uk: Показати форму відповіді на одній сторінці з коментарями

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
uk: Користувачі з повноваженнями "Додавання коментарів" можуть додавати свої коментарі.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
uk: Користувачі не можуть залишати коментарі, але існуючі будуть відображатися.

en: Comments are hidden from view.
uk: Коментарі прибрані з показу.

en: Exposed
uk: Розкритий

en: Interfaces
uk: Інтерфейси

en: 30 days
uk: 30 днів

en: Search Block
uk: Блок пошуку

en: Object Type
uk: Тип об'єкта

en: Asc
uk: Зрост

en: Wrapper class
uk: Клас обгортки

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
uk: Клас обгортки, за межами списку.

en: List class
uk: Клас списку

en: The class to provide on the list element itself.
uk: Клас самого елементу списку.

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: Reference type
uk: Тип посилання

en: overridden
uk: перевизначено

en: Deprecated
uk: Застаріло

en: Traits
uk: Риси

en: Form and render elements
uk: Елементи форми і візуалізації

en: No classes implement this interface
uk: Цей інтерфейс не реалізує жодних класів
