API (2.0.0-rc7) - en to nl translation catalogue (110 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Closed
nl: Gesloten

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Comments
nl: Reacties

en: See
nl: Bekijken

en: Tags
nl: Labels

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Projects
nl: Projecten

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Weight
nl: Gewicht

en: Hierarchy
nl: Hiërarchie

en: Required
nl: Verplicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: View
nl: Weergeven

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: Preview comment
nl: Voorbeeldweergave

en: Default status
nl: Standaard status

en: Files
nl: Bestanden

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Url
nl: URL

en: Comment
nl: Reactie

en: Signature
nl: Ondertekening

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: Global settings
nl: Algemene instellingen

en: 1 day
nl: 1 dag

en: Desc
nl: Aflopend

en: Members
nl: Leden

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Display title
nl: Titel weergeven

en: List type
nl: Lijsttype

en: Class
nl: Klasse

en: String
nl: Tekenreeks

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Optional
nl: Optioneel

en: Class name
nl: Klassenaam

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Queued
nl: In de wachtrij

en: Constants
nl: Constanten

en: Topics
nl: Onderwerpen

en: Related topics
nl: Gerelateerde onderwerpen

en: See also
nl: Zie ook

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Comment settings
nl: Reactie-instellingen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Timeout
nl: Time-out

en: 3 hours
nl: 3 uur

en: 6 hours
nl: 6 uur

en: Strings
nl: Tekenreeksen

en: Overrides
nl: Overschrijvingen

en: 1 second
nl: 1 seconde

en: Anonymous commenting
nl: Anoniem reageren

en: Anonymous posters may not enter their contact information
nl: Anonieme berichtenschrijvers mogen geen contactinformatie invoeren

en: Anonymous posters may leave their contact information
nl: Anonieme berichtenschrijvers mogen contactinformatie invoeren

en: Anonymous posters must leave their contact information
nl: Anonieme berichtenschrijvers moeten contactinformatie invoeren

en: Classes
nl: Klassen

en: Abstract
nl: Samenvatting

en: Directories
nl: Mappen

en: Services
nl: Diensten

en: Show all
nl: Alles weergeven

en: About
nl: Over

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Per page
nl: Per pagina

en: Comments per page
nl: Aantal reacties per pagina

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: - All -
nl: - Alle -

en: Modifiers
nl: Stijlwijzigingen

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Show more
nl: Meer tonen

en: Elements
nl: Elementen

en: Show less
nl: Minder tonen

en: Definitions
nl: Definities

en: API settings
nl: API-instellingen

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Processed @current out of @total
nl: @current van @total verwerkt

en: Object type
nl: Objecttype

en: Repository URL
nl: Repository-URL

en: Threading
nl: Hiërarchische reacties

en: Show comment replies in a threaded list.
nl: Reacties in een hiërarchische lijst weergeven.

en: Show reply form on the same page as comments
nl: Reactieformulier op dezelfde pagina als reacties weergeven

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
nl: Gebruikers met het toegangsrecht 'Reageren' kunnen reageren.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
nl: Gebruikers kunnen niet reageren, maar bestaande reacties worden wel weergegeven.

en: Comments are hidden from view.
nl: Reacties zijn verborgen.

en: Exposed
nl: Zichtbaar gemaakt

en: Interfaces
nl: Interface

en: Asc
nl: Oplopend

en: Wrapper class
nl: Wrapper-klasse

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
nl: De klasse om toe te voegen aan de wrapper, buiten de lijst.

en: List class
nl: Lijstklasse

en: The class to provide on the list element itself.
nl: De klasse om aan het lijstelement zelf toe te voegen.

en: Member name
nl: Naam van lid

en: Displaying @start - @end of @total
nl: @start - @end van @total

en: Reference type
nl: Referentietype

en: overridden
nl: overschreven

en: Traits
nl: Eigenschappen
