API (2.0.0-rc8) - en to it translation catalogue (96 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Item
it: Elemento

en: Development
it: Sviluppo

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: Disabled
it: Disattivato

en: Comments
it: Commenti

en: Tags
it: Etichette

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Required
it: Obbligatorio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Preview
it: Anteprima

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Open
it: Aperto

en: View
it: Visualizza

en: Preview comment
it: Anteprima commento

en: Files
it: File

en: Created
it: Creato

en: Separator
it: Separatore

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Not found
it: Non trovato

en: Comment
it: Commento

en: Signature
it: Firma

en: File name
it: Nome del file

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: 1 day
it: 1 giorno

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: Configuration
it: Configurazione

en: Display title
it: Titolo mostrato

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Class
it: Classe

en: String
it: Testo

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Optional
it: Opzionale

en: Class name
it: Nome classe

en: Sort by
it: Ordina per

en: Hidden
it: Nascosto

en: Queued
it: Accodato

en: Constants
it: Costanti

en: Topics
it: Argomenti

en: line
it: linea

en: Parameters
it: Parametri

en: Related topics
it: Argomenti correlati

en: Changed
it: Modificato

en: Comment settings
it: Impostazioni dei commenti

en: Apply
it: Applica

en: Strings
it: Testi

en: Overrides
it: Forzature

en: 1 second
it: 1 secondo

en: Anonymous commenting
it: Commentare anonimo

en: Anonymous posters may not enter their contact information
it: Gli anonimi non possono inserire informazioni sul contatto

en: Anonymous posters may leave their contact information
it: Gli anonimi possono inserire informazioni sul contatto

en: Anonymous posters must leave their contact information
it: Gli anonimi devono inserire informazioni sul contatto

en: Classes
it: Classi

en: Abstract
it: Astratto

en: Directories
it: Cartelle

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Per page
it: Per pagina

en: Comments per page
it: Commenti per pagina

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Elements
it: Elementi

en: Definitions
it: Definizioni

en: Operations links
it: Link operativi

en: Threading
it: Raggruppamento per argomenti

en: Show comment replies in a threaded list.
it: Mostra le risposte ai commenti nell'elenco degli argomenti.

en: Show reply form on the same page as comments
it: Mostra il form per le risposte sulla stessa pagina dei commenti

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
it: Gli utenti con il permesso "Inserire commenti" possono inserire commenti.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
it: Gli utenti non possono inserire commenti, ma verranno mostrati i commenti già esistenti.

en: Comments are hidden from view.
it: I commenti non verranno mostrati.

en: Exposed
it: Esposto

en: Interfaces
it: Interfacce

en: Wrapper class
it: Classe wrapper

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
it: La classe da assegnare all wrapper che contiene l'elenco.

en: List class
it: Classe dell'elenco

en: The class to provide on the list element itself.
it: La classe da assegnare all'elenco stesso.

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Reference type
it: Tipo di riferimento

en: Traits
it: Caratteristiche
