API Normalization (1.0.0-alpha1) - en to ar translation catalogue (146 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Status
ar: الحالة

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Article
ar: مقال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Priority
ar: الأولوية

en: Action
ar: إجراء

en: Tags
ar: وسوم

en: Logging
ar: تسجيل

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Version
ar: النسخة

en: Tag
ar: وسم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Test
ar: الاختبار

en: Password
ar: كلمة المرور

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Variable
ar: متغير

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Back
ar: رجوع

en: Field
ar: حقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: مساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Manage
ar: تسيير

en: Refresh
ar: تحديث

en: results
ar: النتائج

en: Event
ar: الحدث

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Status:
ar: الحالة:

en: Components
ar: المكونات

en: ID
ar: المعرف ID

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Paths
ar: مسارات

en: Configure
ar: ضبط

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Drupal
ar: دروبال

en: Module
ar: الوحدة

en: Never
ar: أبدا

en: Custom
ar: مخصّص

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Vocabulary
ar: معجم

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: Warning
ar: تحذير

en: N/A
ar: غير موجود

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Advanced
ar: متقدم

en: Performance
ar: الأداء

en: Details
ar: التفاصيل

en: State
ar: الحالة

en: email
ar: بريد إلكتروني

en: Send
ar: أرسل

en: Owner
ar: المالك

en: Method
ar: الطريقة

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Security
ar: الأمن والحماية

en: Navigation
ar: الإبحار

en: String
ar: المقطع

en: Not installed
ar: غير مركب

en: Online
ar: عالخط

en: Provider
ar: المزود

en: Operator
ar: العامل

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: text
ar: نص

en: Operation
ar: عملية

en: Property
ar: الخاصية

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Key
ar: المفتاح

en: Delimiter
ar: مُحَدِد

en: Clear
ar: مسح

en: Result
ar: نتيجة

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Moderate
ar: مراقبة

en: Source type
ar: نوع المصدر

en: author
ar: مؤلف

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Info
ar: معلومات

en: Not available
ar: غير متاح

en: Getting Started
ar: البدء

en: Results
ar: النتائج

en: Installed
ar: مثبت

en: Product
ar: المنتج

en: Changed
ar: تم التغير

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Failed
ar: فشل

en: Testing
ar: جار الاختبار

en: Authentication
ar: المصادقة

en: Templates
ar: القوالب

en: image
ar: صورة

en: Live
ar: مباشر

en: Review
ar: المراجعة

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Select
ar: إختيار

en: Copy
ar: نسخ

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Recipe
ar: وصفة

en: No caching
ar: بدون تخزين مؤقّت

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Debug
ar: تنقيح

en: Examples:
ar: أمثلة:

en: Mapping
ar: إقران

en: Available
ar: متوفّر

en: Send message
ar: إرسال رسالة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Data
ar: المعطيات

en: About
ar: حول

en: - Select -
ar: - اختر -

en: nodes
ar: العقد

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: - All -
ar: - الكل -

en: Resource
ar: مصدر

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Target entity type
ar: نوع الكيان المستهدف
