API Normalization (1.0.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (259 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: Status
ru: Статус

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Article
ru: Статья

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Priority
ru: Приоритет

en: Action
ru: Действие

en: Tags
ru: Теги

en: Logging
ru: Журналирование

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: Documentation
ru: Документация

en: License
ru: Лицензия

en: Version
ru: Версия

en: Tag
ru: Тег

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Test
ru: Тест

en: Password
ru: Пароль

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Place
ru: Место

en: Weight
ru: Вес

en: Variable
ru: Переменная

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Book
ru: Книга

en: Back
ru: Назад

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: Path
ru: Путь

en: Manage
ru: Управление

en: Refresh
ru: Обновить

en: results
ru: результаты

en: Event
ru: Событие

en: 1 hour
ru: 1 час

en: name
ru: имя

en: Timestamp
ru: Время

en: Status:
ru: Состояние:

en: Components
ru: Компоненты

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Paths
ru: Пути

en: Configure
ru: Настроить

en: Default Settings
ru: Настройки по умолчанию

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Error
ru: Ошибка

en: Contact
ru: Контакт

en: Save Settings
ru: Сохранить настройки

en: Created
ru: Создано

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Module
ru: Модуль

en: Never
ru: Никогда

en: Source URL
ru: Источник

en: Custom
ru: Собственная

en: Comment
ru: Комментарий

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Fields
ru: Поля

en: Contains
ru: Содержит

en: API Key
ru: Ключ API

en: Success
ru: Успешно

en: Warning
ru: Предупреждение

en: N/A
ru: Н/Д

en: Authored by
ru: Автор

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Performance
ru: Производительность

en: 1 day
ru: 1 день

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Details
ru: Подробности

en: State
ru: Состояние

en: Send
ru: Отправить

en: Owner
ru: Владелец

en: Method
ru: Метод

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Security
ru: Безопасность

en: Integration
ru: Интеграция

en: General Settings
ru: Основные параметры

en: Navigation
ru: Навигация

en: String
ru: Строка

en: Temperature
ru: Температура

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Select None
ru: Снять выбор

en: Exists
ru: Существует

en: more...
ru: еще...

en: Online
ru: В сети

en: description
ru: описание

en: Provider
ru: Поставщик

en: Operator
ru: Оператор

en: Equals
ru: Равно

en: Integer
ru: Целое число

en: text
ru: текст

en: Expires
ru: Истекает

en: Operation
ru: Действие

en: Property
ru: Свойство

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Validate
ru: Проверить

en: Browse
ru: Обзор

en: Key
ru: Ключ

en: Type your message
ru: Введите ваше сообщение

en: Token
ru: Токен

en: Delimiter
ru: Разделитель

en: Clear
ru: Очистить

en: Result
ru: Результат

en: Manual
ru: Вручную

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Expired
ru: Истекшие

en: Parameters
ru: Параметры

en: Moderate
ru: Модерировать

en: Source type
ru: Тип источника

en: author
ru: автор

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Equal to
ru: Равно

en: Less than
ru: Меньше чем

en: Workflow Name
ru: Название документооборота

en: Info
ru: Инфо

en: Not available
ru: Недоступно

en: price
ru: цена

en: Getting Started
ru: Руководство для начинающих

en: Results
ru: Результаты

en: Content format
ru: Формат содержимого

en: duration
ru: продолжительность

en: Schema
ru: Схема

en: Installed
ru: Установлено

en: Metadata
ru: Метаданные

en: address
ru: адрес

en: Product
ru: Товар

en: Global Settings
ru: Глобальные настройки

en: Changed
ru: Изменение

en: Completed
ru: Завершено

en: Failed
ru: Не удалось

en: APIs
ru: API

en: Testing
ru: Тестирование

en: sku
ru: артикул

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Resume
ru: Продолжить

en: image
ru: изображение

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Live
ru: Действующий

en: Review
ru: Проверка

en: Content Type
ru: Тип материала

en: Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Select
ru: Выбрать

en: Copy
ru: Копировать

en: Common
ru: Общие

en: Base URL
ru: Базовый URL

en: Variables
ru: Переменные

en: Timeout
ru: Время ожидания

en: Save Configuration
ru: Сохранить настройки

en: Please upload a file.
ru: Пожалуйста, загрузите файл.

en: Recipe
ru: Рецепт

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 15 minutes
ru: 15 минут

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: Simple
ru: Простой

en: Complex
ru: Расширенная

en: No caching
ru: Без кэша

en: Float
ru: Число с плавающей точкой

en: Debug
ru: Отладка

en: Use
ru: Использовать

en: Examples:
ru: Пример:

en: Filter by category
ru: Фильтр по категории

en: Offline
ru: Не в сети

en: Mapping
ru: Соответствия

en: Usage
ru: Использование

en: Available
ru: Доступно

en: Organization
ru: Организация

en: Send message
ru: Отправить сообщение

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Person
ru: Личность

en: Data
ru: Данные

en: About
ru: Информация

en: Domains
ru: Домены

en: API Keys
ru: Ключи API

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: nodes
ru: материалы

en: Step
ru: Шаг

en: Dataset
ru: Набор данных

en: Web services
ru: Веб-службы

en: Logic
ru: Логика

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Debug mode
ru: Режим отладки

en: Select All
ru: Выбрать все

en: View All
ru: Смотреть все

en: Recommended
ru: Рекомендовано

en: Source Type
ru: Тип источника

en: of
ru: из

en: Intermediate
ru: Средний

en: Properties
ru: Свойства

en: Boolean
ru: Логическое

en: Bundle
ru: Набор

en: Methods
ru: Методы

en: Troubleshooting
ru: Поиск неисправностей

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Next step
ru: Следующий шаг

en: Mappings
ru: Соответствия

en: No description
ru: Нет описания

en: Not set
ru: Не установлено

en: Course
ru: Курс

en: Providers
ru: Поставщики

en: And
ru: И

en: Query results
ru: Результат запроса

en: - All -
ru: - Все -

en: Array
ru: Массив

en: availability
ru: доступность

en: Resource
ru: Ресурс

en: Recent Activity
ru: Недавние действия

en: Greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Less than or equal to
ru: Меньше или равно

en: Export to CSV
ru: Экспорт в CSV-файл

en: Ready
ru: Готов

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: Configured
ru: Сконфигурировано

en: Offer
ru: Предложение

en: Allowed methods
ru: Доступные методы

en: Not equal to
ru: Не равно

en: Project page
ru: Страница проекта

en: Default provider
ru: Поставщик по умолчанию.

en: Taxonomy: @vocab
ru: Таксономия: @vocab

en: Dismiss
ru: Сбросить

en: No description available
ru: Нет доступного описания

en: Failure
ru: Сбой

en: Schema version
ru: Версия схемы

en: Actor
ru: Актёр

en: Default Provider
ru: Провайдер по умолчанию

en: Field mappings
ru: Соотвествие полей

en: Restart
ru: Перезапустить

en: Social Media
ru: Социальные сети

en: Last Hour
ru: Последний час

en: Delete entities
ru: Удалить сущности

en: brand
ru: бренд

en: Target entity type
ru: Целевой тип сущности

en: Tour settings
ru: Настройки тура

en: Entity Type ID
ru: ID типа сущности

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Additional Resources
ru: Дополнительные русуры
