Apigee Developer Portal Kickstart (3.0.2) - en to ja translation catalogue (144 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Item
ja: 項目

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Article
ja: 記事

en: Comments
ja: コメント

en: Currency
ja: 通貨

en: Quantity
ja: 数量

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: File
ja: ファイル

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Country
ja: 国

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Audio
ja: オーディオ

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Text
ja: テキスト

en: Total
ja: 合計

en: n/a
ja: 利用不可

en: Picture
ja: 写真

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Frequently Asked Questions
ja: FAQ

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: All
ja: すべて

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Term
ja: ターム

en: Member since
ja: メンバー歴

en: Media
ja: メディア

en: Price
ja: 価格

en: Desc
ja: 降順

en: Store
ja: ストア

en: Forum
ja: フォーラム

en: Blog
ja: ブログ

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Operator
ja: オペレータ

en: Original
ja: オリジナル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Source
ja: ソース

en: Topics
ja: トピック

en: Posts
ja: 投稿

en: Buttons
ja: ボタン

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Video
ja: ビデオ

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Products
ja: 商品

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Examples
ja: 例

en: Tasks
ja: タスク

en: Copyright
ja: 著作権

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Edit profile
ja: プロフィールを編集

en: Administrator
ja: 管理者

en: Blockquote
ja: ブロック引用

en: Values
ja: 値

en: Offset
ja: オフセット

en: Revenue Sharing
ja: 広告収入の分配

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Revenue
ja: 売り上げ

en: Currencies
ja: 通貨

en: Landing page
ja: ランディングページ

en: Cart block
ja: カートブロック

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Credentials
ja: 資格情報

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Button style
ja: ボタンのスタイル

en: Card
ja: カード

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Warnings
ja: 警告

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Full content
ja: 全文

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Wide
ja: ワイド

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Block types
ja: ブロックタイプ

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Button group
ja: ボタングループ

en: The comment type.
ja: コメントのタイプ。

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Primary tabs display toggle
ja: プライマリータブの表示切り替え

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Store email notifications are sent from this address.
ja: ストアーからのメールはこのアドレスを差出人として送信されます。

en: Cart form
ja: カートフォーム

en: Use local files for reusable media.
ja: サーバー内に保存されたファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成
