Apigee Developer Portal Kickstart (8.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (124 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Comments
fr: Commentaires

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Categories
fr: Catégories

en: File
fr: Fichier

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Help
fr: Aide

en: Teaser
fr: Accroche

en: Text
fr: Texte

en: Picture
fr: Image

en: Email
fr: Courriel

en: Frequently Asked Questions
fr: Foire Aux Questions

en: Answer
fr: Réponse

en: All
fr: Tout

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Term
fr: Terme

en: Member since
fr: Membre depuis

en: Media
fr: Média

en: Details
fr: Détails

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Tools
fr: Outils

en: Sort by
fr: Trier par

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: Buttons
fr: Boutons

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Video
fr: Vidéo

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Products
fr: Produits

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Tabs
fr: Onglets

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: API documentation
fr: Documentation de l'API

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Edit profile
fr: Modifier le profil

en: Keys
fr: Clés

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Blockquote
fr: Citation

en: Values
fr: Valeurs

en: Offset
fr: Décalage

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Copied
fr: Copié

en: Landing page
fr: Page de destination

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Light
fr: Léger

en: Primary
fr: Primaire

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Card
fr: Fiche

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Lighter
fr: Moins gras

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionner un filtre et cliquer sur Appliquer pour voir les résultats

en: Clear all filters
fr: Réinitialiser tous les filtres

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Dark
fr: Sombre

en: Choose file
fr: Choisir un fichier

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Wide
fr: Large

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Button group
fr: Groupe du bouton

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fr: Saisir une liste en séparant les termes par une virgule. Par exemple : Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Narrow
fr: Étroit

en: Use local files for reusable media.
fr: Utiliser des fichiers locaux en tant que média réutilisable.

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: A locally hosted audio file.
fr: Un fichier audio hébergé localement.

en: A locally hosted video file.
fr: Un fichier vidéo hébergé localement.

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier
