Apigee Developer Portal Kickstart (8.x-1.23) - en to ar translation catalogue (125 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Item
ar: عنصر

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: Article
ar: مقال

en: Comments
ar: التعليقات

en: Quantity
ar: الكمية

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Categories
ar: التصنيفات

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Country
ar: الدولة

en: Image
ar: الصورة

en: Name
ar: الاسم

en: Help
ar: مساعدة

en: Audio
ar: الصوت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Teaser
ar: موجز

en: Text
ar: نص

en: Total
ar: المجموع

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Picture
ar: الصورة

en: Continue
ar: متابعة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: FAQ
ar: سؤال متكرر

en: Question
ar: السؤال

en: All
ar: الكل

en: Last post
ar: آخر موضوع

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Page
ar: الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Term
ar: المصطلح

en: Media
ar: ميديا

en: Price
ar: السعر

en: Desc
ar: تنازلي

en: Store
ar: المتجر

en: Forum
ar: المنتدى

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Blog
ar: المدونة

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Operator
ar: العامل

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Source
ar: المصدر

en: Topics
ar: المناقشات

en: Posts
ar: المحتوى

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Video
ar: فيديو

en: Customize
ar: تخصيص

en: Products
ar: المنتجات

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Examples
ar: أمثلة

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Edit profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: Administrator
ar: مدير

en: Values
ar: قيم

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Video file
ar: ملف الفيديو

en: Card
ar: بطاقة

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Payment instructions
ar: تعليمات الدفع

en: Video URL
ar: رابط الفيديو (URL)

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Wide
ar: واسع

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: Block types
ar: أنواع الصناديق

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: Button group
ar: مجموعة الأزرار

en: The comment type.
ar: نوع التعليق.

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Basic block
ar: صندوق أساسي

en: A basic block contains a title and a body.
ar: الصندوق الأساسي يحتوي على عنوان ومتن.

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Restricted HTML
ar: HTML مقيَّد

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً).

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً).

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ar: مقطع فيديو مستضاف عن بُعد من YouTube أو Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ar: مسودة

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ar: منشور

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ar: أرشفة

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ar: استعادة

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ar: إنشاء مسودة جديدة

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ar: نشر

en: Profile Details
ar: تفاصيل الملف الشخصي
