Apigee Developer Portal Kickstart (8.x-1.8) - en to da translation catalogue (142 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Item
da: Element

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Read more
da: Læs mere

en: Article
da: Artikel

en: Comments
da: Kommentarer

en: Currency
da: Valuta

en: Quantity
da: Mængde

en: On
da: Tilsluttet

en: Categories
da: Kategorier

en: File
da: Fil

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Country
da: Land

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: Help
da: Hjælp

en: Audio
da: Lyd

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Text
da: Tekst

en: Total
da: I alt

en: Picture
da: Billede

en: Continue
da: Fortsæt

en: Email
da: E-mail

en: Frequently Asked Questions
da: Ofte stillede spørgsmål

en: Question
da: Spørgsmål

en: Answer
da: Svar

en: All
da: Alle

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Header
da: Overskrift

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Price
da: Pris

en: Desc
da: Faldende

en: Store
da: Butik

en: User login
da: Log ind

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Anonymous
da: Anonym

en: Tools
da: Værktøjer

en: Operator
da: Operand

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Source
da: Kilde

en: Topics
da: Emner

en: Posts
da: Indlæg

en: Buttons
da: Knapper

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Customize
da: Tilpas

en: Products
da: Produkter

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Tabs
da: Faner

en: Timezone
da: Tidszone

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Examples
da: Eksempler

en: Audio file
da: Lydfil

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Edit profile
da: Rediger profil

en: Blockquote
da: Blokcitat

en: Values
da: Værdier

en: Offset
da: Forskydning

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Revenue
da: Omsætning

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Cart block
da: Indkøbskurvblok

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Light
da: Lyst

en: Credentials
da: Brugeroplysninger

en: Primary
da: Primær

en: Video file
da: Videofil

en: Secondary
da: Sekundær

en: Card
da: Kort

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Warnings
da: Advarsler

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Lighter
da: Lysere

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: Payment instructions
da: Betalingsoplysninger

en: Clear all filters
da: Ryd alle filtre

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Dark
da: Mørkt

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: Wide
da: Bred

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Install demo content
da: Installér demoindhold

en: Block types
da: Bloktyper

en: Editorial
da: Redaktionel

en: Button group
da: Knapgruppeseparator

en: The comment type.
da: Kommentartypen.

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: Primary tabs display toggle
da: Omskifter til primære faneblade

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Website feedback
da: Site feedback

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
da: Skriv en kommasepareret liste. F.eks: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Max 1300x1300
da: Maks. 1300x1300

en: Max 2600x2600
da: Maks. 2600x2600

en: Max 325x325
da: Maks. 325x325

en: Max 650x650
da: Maks. 650x650

en: Narrow
da: Smal

en: A locally hosted audio file.
da: En lokal lydfil.

en: A locally hosted video file.
da: En lokal videofil.

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
da: En ekstern video fra Youtube eller Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
da: Arkiveret

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
da: Arkivér

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
da: Gendan som kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv
