Apigee Developer Portal Kickstart (8.x-1.8) - en to it translation catalogue (132 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Item
it: Elemento

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Article
it: Articolo

en: Comments
it: Commenti

en: Currency
it: Valuta

en: Quantity
it: Quantità

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Categories
it: Categorie

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Country
it: Paese

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Help
it: Aiuto

en: Teaser
it: Anteprima

en: Text
it: Testo

en: Total
it: Totale

en: n/a
it: n/d

en: Picture
it: Ritratto

en: Continue
it: Continua

en: Email
it: E-mail

en: Frequently Asked Questions
it: Domande frequenti

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: All
it: Tutti

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment
it: Commento

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Term
it: Termine

en: Member since
it: Membro da

en: Price
it: Prezzo

en: Desc
it: Disc

en: Store
it: Negozio

en: User login
it: Accesso utente

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Tools
it: Strumenti

en: Operator
it: Operatore

en: Sort by
it: Ordina per

en: Source
it: Sorgente

en: Topics
it: Argomenti

en: Posts
it: Messaggi

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Customize
it: Personalizza

en: Products
it: Prodotti

en: Purchase
it: Totale ordine

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Tabs
it: Schede

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Examples
it: Esempi

en: Audio file
it: File audio

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Edit profile
it: Modifica il profilo

en: pending
it: in attesa

en: Administrator
it: Amministratore

en: Blockquote
it: Citazione

en: Values
it: Valori

en: Offset
it: Scostamento

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Revenue
it: Entrate

en: Currencies
it: Valute

en: Landing page
it: Pagina di destinazione

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Cart block
it: Blocco del carrello

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Light
it: Chiaro

en: Primary
it: Primario

en: Video file
it: File video

en: Secondary
it: Secondario

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: The installation has encountered an error.
it: La procedura d'installazione ha riscontrato un errore.

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Warnings
it: Notifiche

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: Payment instructions
it: Istruzioni per il pagamento

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Dark
it: Scuro

en: Choose file
it: Scegli file

en: Master
it: Principale

en: Wide
it: Largo

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Block types
it: Tipi di blocco

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Button group
it: Gruppo di pulsanti

en: The comment type.
it: Il tipo di commento.

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Default medium date
it: Formato predefinito data media

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
it: Inserire un elenco separato da virgole. Per esempio: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Max 1300x1300
it: Massimo 1300x1300

en: Max 2600x2600
it: Massimo 2600x2600

en: Max 325x325
it: Massimo 325x325

en: Max 650x650
it: Massimo 650x650

en: Narrow
it: Stretto
