Apigee Developer Portal Kickstart (8.x-1.9) - en to nl translation catalogue (167 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Read more
nl: Lees meer

en: Article
nl: Artikel

en: Comments
nl: Reacties

en: Currency
nl: Valuta

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Categories
nl: Categorieën

en: File
nl: Bestand

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Country
nl: Land

en: Image
nl: Afbeelding

en: Name
nl: Naam

en: Text
nl: Tekst

en: Total
nl: Totaal

en: n/a
nl: niet beschikbaar

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Email
nl: E-mail

en: Frequently Asked Questions
nl: Veelgestelde vragen

en: FAQ
nl: Veelgestelde vragen

en: Question
nl: Vraag

en: Answer
nl: Antwoord

en: All
nl: Alle

en: Last post
nl: Laatste bericht

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Page
nl: Pagina

en: Off
nl: Uit

en: Header
nl: Kop

en: Roles
nl: Rollen

en: Comment
nl: Reactie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Member since
nl: Geregistreerd sinds

en: Price
nl: Prijs

en: Desc
nl: Aflopend

en: Store
nl: Winkel

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Original
nl: Origineel

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Source
nl: Bron

en: Topics
nl: Onderwerpen

en: Posts
nl: Berichten

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: Customize
nl: Aanpassen

en: Review Order
nl: Bestelling controleren

en: Products
nl: Producten

en: Purchase
nl: Kopen

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Apply
nl: Toepassen

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Audio file
nl: Geluidsbestand

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Edit profile
nl: Profiel bewerken

en: FAQs
nl: Veelgestelde vragen

en: pending
nl: in wachtrij

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Blockquote
nl: Citaat

en: Values
nl: Waarden

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Fees
nl: Extra kosten

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Revenue
nl: Inkomsten

en: Currencies
nl: Valuta's

en: Landing page
nl: Landingspagina

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Variations
nl: Variaties

en: Cart block
nl: Winkelwagenblok

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Light
nl: Licht

en: Credentials
nl: Referenties

en: Primary
nl: Primair

en: Video file
nl: Filmbestand

en: Button style
nl: Knopstijl

en: Secondary
nl: Secundair

en: Card
nl: Kaart

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Order Complete
nl: Bestelling voltooid

en: The installation has encountered an error.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens de installatie.

en: Powered by Drupal
nl: Gebouwd met Drupal

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: Warnings
nl: Waarschuwingen

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Select any filter and click on Apply to see results
nl: Selecteer een van de filters en klik op 'Toepassen' om het resultaat te zien

en: Payment instructions
nl: Betalingsinstructies

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Dark
nl: Donker

en: Choose file
nl: Bestand selecteren

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Asc
nl: Oplopend

en: Wide
nl: Breed

en: Social links
nl: Sociale links

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Install demo content
nl: Demo-inhoud installeren

en: Stores
nl: Winkels

en: Block types
nl: Bloktypes

en: Editorial
nl: Redactioneel

en: Title bar
nl: Titelbalk

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Button group
nl: Knopgroep

en: The comment type.
nl: Het reactietype.

en: Default comments
nl: Standaardreacties

en: Allows commenting on content
nl: Staat het reageren op de inhoud toe

en: Primary tabs display toggle
nl: Schakelaar voor weergave van primaire tabs

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Default medium date
nl: Standaarddatum - middel

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Website feedback
nl: Website-feedback

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
nl: Voer een door komma's gescheiden lijst in. Bijvoorbeeld: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Max 1300x1300
nl: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
nl: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
nl: Max. 325x325

en: Max 650x650
nl: Max. 650x650

en: Narrow
nl: Smal

en: Store email notifications are sent from this address.
nl: E-mails van deze winkel worden verzonden vanuit dit adres.

en: Cart form
nl: Winkelwagenformulier

en: Background style
nl: Achtergrondstijl

en: order_items: Order Item
nl: order_items: Bestellingsitem

en: Checkout Order Summary
nl: Bestellingsoverzicht bij afrekenen

en: You can view your order on your account page when logged in.
nl: U kunt uw order bekijken op uw account-pagina als u ingelogd bent.

en: Use local files for reusable media.
nl: Gebruik lokale bestanden voor herbruikbare media.

en: Use local images for reusable media.
nl: Gebruik lokale afbeeldingen voor herbruikbare media.

en: A locally hosted audio file.
nl: Een audiobestand gehost op deze website.

en: A locally hosted video file.
nl: Een videobestand gehost op deze website.

en: Remote video
nl: Externe video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
nl: Een externe video van YouTube of Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
nl: Gearchiveerd

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Workflow state label]
en: Published
nl: Gepubliceerd

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
nl: Archiveren

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
nl: Herstellen naar Concept

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
nl: Herstellen

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
nl: Nieuw concept maken

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
nl: Publiceren

en: Thanks! Your order number is @number.
nl: Bedankt! Uw ordernummer is @number.

en: Profile Details
nl: Profielgegevens
