Apigee (8.x-1.18) - en to fa translation catalogue (97 entries)

en: Body
fa: بدنه

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: enabled
fa: فعال

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Username
fa: نام کاربری

en: Private
fa: خصوصی

en: Type
fa: نوع

en: Subject
fa: موضوع

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Public
fa: عمومی

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Developers
fa: توسعه دهنده ها

en: updated
fa: به‌روز شد

en: created
fa: ایجاد شده

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Message
fa: پیام

en: Password
fa: گذرواژه

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Required
fa: اجباری

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: View
fa: مشاهده

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Display mode
fa: نحوه نمایش

en: ID
fa: شناسه

en: User
fa: کاربر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: All
fa: همه

en: Never
fa: هیچوقت

en: Custom
fa: سفارشی

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Field name
fa: نام فیلد

en: N/A
fa: هیچ

en: Caching
fa: بکارگیری حافظه موقت

en: Desc
fa: نزولی

en: Filter by
fa: فیلتر بر اساس

en: Owner
fa: مالک

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Members
fa: اعضا

en: General
fa: عمومی

en: Role
fa: نقش

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Pattern
fa: الگو

en: Level
fa: سطح

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Pending
fa: معلق

en: Declined
fa: رد شده

en: Error handling
fa: اداره خطا

en: update
fa: به‌روزرسانی

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: @time ago
fa: @time قبل

en: Expired
fa: منقضی شده

en: Display name
fa: نمایش نام

en: Available tokens
fa: توکن‌های موجود

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Apply
fa: تایید

en: Simple
fa: ساده

en: The update has encountered an error.
fa: به‌روزرسانی با خطا مواجه شد.

en: Debug
fa: اشکال زدایی

en: Permission
fa: مجوز

en: Date range
fa: محدوده تاریخ

en: pending
fa: معلق

en: Administrator
fa: مدیر

en: Organization
fa: سازمان

en: Alias
fa: نام مستعار

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Decline
fa: رد کردن

en: Save permissions
fa: ذخیره کردن مجوزها

en: Error message
fa: پیام خطا

en: Attribute name
fa: نام مشخصه

en: Registration
fa: عضویت

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Analytics
fa: تحلیل‌ها

en: Filter settings
fa: تنظیمات فیلتر

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: Warnings
fa: هشدارها

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Add @entity-type
fa: افزودن @entity-type

en: There are no @label yet.
fa: هنوز @label وجود ندارد.
