Apigee (8.x-1.23) - en to pt translation catalogue (121 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: enabled
pt: ativado

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Private
pt: Privada

en: Type
pt: Tipo

en: Subject
pt: Assunto

en: disabled
pt: desativado

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público(a)

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Developers
pt: Desenvolvedores

en: updated
pt: atualizado

en: created
pt: criado

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Required
pt: Obrigatório

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: View
pt: Ver

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Display mode
pt: Modo de exibição

en: User
pt: Usuário

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Client ID
pt: ID do Cliente

en: Never
pt: Nunca

en: Custom
pt: Personalizado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Field name
pt: Nome do campo

en: N/A
pt: N/D

en: Caching
pt: Armazenamento de cache

en: Desc
pt: Decrescente

en: Filter by
pt: Filtrar por

en: Owner
pt: Proprietário

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Members
pt: Membros

en: General
pt: Geral

en: Role
pt: Papel

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Invitations
pt: Convites

en: Pattern
pt: Padrão

en: Level
pt: Nível

en: Expires
pt: Expira

en: Metrics
pt: Métricas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: create
pt: criar

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Pending
pt: Pendente

en: Declined
pt: Recusar

en: update
pt: atualizar

en: Accept
pt: Aceitar

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram salvas.

en: @time ago
pt: @time atrás

en: Accepted
pt: Aceitos

en: Expired
pt: Expirado

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Available tokens
pt: Tokens disponíveis

en: Team
pt: Equipe

en: Teams
pt: Equipes

en: Permissions
pt: Permissões

en: Changed
pt: Alterado

en: Environment
pt: Ambiente

en: Developer
pt: Desenvolvedor

en: Apply
pt: Aplicar

en: Simple
pt: Simples

en: Synchronization
pt: Sincronização

en: The update has encountered an error.
pt: Foi encontrado um erro na atualização.

en: Debug
pt: Depurar

en: Permission
pt: Permissão

en: Date range
pt: Intervalo de datas

en: pending
pt: pendente

en: Administrator
pt: Administrador

en: Organization
pt: Organização

en: Alias
pt: Apelido

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Member
pt: Membro

en: Formatter
pt: Formatador

en: Decline
pt: Recusar

en: Save permissions
pt: Salvar permissões

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Show details
pt: Mostrar detalhes

en: Attribute name
pt: Nome do atributo

en: Registration
pt: Registro

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Credentials
pt: Credenciais

en: Filter settings
pt: Configurações de filtro

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos seguintes papéis

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Warnings
pt: Alertas

en: Manage @type
pt: Gerenciar @type

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: @type field.
pt: campo @type.

en: Create @type
pt: Criar @type

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Administer @type
pt: Administrar @type

en: Are you sure you want to delete the %label @entity-type?
pt: Tem certeza de que deseja excluir %label @entity-type?

en: Saved the %label @entity-type.
pt: O @entity-type %label foi salvo.

en: Hide details
pt: Esconder detalhes

en: View any @type
pt: Ver qualquer @type

en: Include the anonymous user in the matched entities.
pt: Adiciona o usuário anônimo nas entidades correspondidas.

en: @type field. Also known as %labels.
pt: Campo @type. Também conhecido como @labels.

en: Add @entity-type
pt: Adicionar @entity-type

en: There are no @label yet.
pt: Não existe @label até agora.
