Apigee Edge (8.x-1.4) - en to hi translation catalogue (62 entries)

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Last updated
hi: आखरी अपडेट

en: Developers
hi: विकसित करने वाले

en: updated
hi: अद्यतन

en: created
hi: बनाया

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: View
hi: देखें

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: Client ID
hi: ग्राहक ID

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Roles
hi: भूमिका

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: N/A
hi: एन / ए

en: Members
hi: सदस्य

en: General
hi: सामान्य

en: Role
hi: भूमिका

en: Pattern
hi: नमूना

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Show
hi: दिखाये

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: @time ago
hi: @time पूर्व

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Changed
hi: बदल गया

en: Apply
hi: लागू करें

en: Debug
hi: डिबग

en: Permission
hi: अनुमति

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Alias
hi: उपनाम

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Member
hi: सदस्य

en: Save permissions
hi: अनुमति सहेजें

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Add @entity-type
hi: @entity-type जोड़ें।
