Apigee Monetization (8.x-1.0-alpha3) - en to hi translation catalogue (30 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: value
hi: मान

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: List
hi: सूची

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: ID
hi: आईडी

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: N/A
hi: एन / ए

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: General
hi: सामान्य

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
hi: प्रारूप: %format। प्रपत्र (फ़ोर्म) प्रस्तुत करने का समय का उपयोग करने के लिए खाली छोड़ दें।
