Apigee Monetization (8.x-1.0-rc2) - en to ro translation catalogue (59 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: value
ro: valoare

en: Status
ro: Stare

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Email address
ro: Adresă email

en: List
ro: Listă

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Currency
ro: Monedă

en: None
ro: Nimic

en: Country
ro: Ţară

en: Name
ro: Nume

en: Default
ro: Implicit

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: Date format
ro: Format dată

en: Always
ro: Întotdeauna

en: N/A
ro: N/D

en: Maximum
ro: Maxim

en: Price
ro: Preţ

en: Product ID
ro: ID Produs

en: Amount
ro: Suma

en: Now
ro: Acum

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Checkout
ro: Casă

en: Notifications
ro: Notificări

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Accepted
ro: Admis

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Product
ro: Produs

en: Products
ro: Produse

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Minimum
ro: Minim

en: Usage
ro: Utilizare

en: Currency code
ro: Cod monedă

en: Available currencies
ro: Monede disponibile

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Tax
ro: Taxă

en: Add product
ro: Adăugați un produs

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Max age
ro: Vârstă maximă

en: Button label
ro: Eticheta butonului

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
ro: Format: %format. Lăsați necompletat pentru a utiliza timpul de trimitere a formularului.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: no caching
ro: fără caching

en: Textfield size: @size
ro: Dimensiunea câmpului de tip text: @size

en: Default price formatter settings
ro: Setări prestabilite pentru formator de prețuri

en: Strip trailing zeroes after the decimal point
ro: Îndepărtați zerourile care urmează după punctul zecimal

en: Strip trailing zeroes after the decimal point.
ro: Îndepărtați zerourile ce urmează după punctul zecimal.

en: Stores a decimal number and a three letter currency code.
ro: Stochează un număr zecimal și un cod de monedă de trei litere.

en: Do not strip trailing zeroes after the decimal point.
ro: Nu îndepărtați zerourile ce urmează după punctul zecimal.

en: Price field settings
ro: Setările câmpului de preț

en: If no currencies are selected, all currencies will be available.
ro: Dacă nu sunt selectate monede, toate monedele vor fi disponibile.
