Smart Digital – Iris D8 DevPortal (8.x-1.2) - en to ar translation catalogue (221 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Subscribers
ar: المشتركين

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Article
ar: مقال

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Resources
ar: مصادر

en: File
ar: ملف

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل.

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Container
ar: حاوية

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Icon
ar: أيقونة

en: Audio
ar: الصوت

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Region
ar: المنطقة

en: Menu
ar: القائمة

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: التحديث

en: Layout
ar: التنسيق

en: Components
ar: المكونات

en: Attachment
ar: المرفق

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Picture
ar: الصورة

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: Contact
ar: اتصل

en: Created
ar: الإنشاء

en: Question
ar: السؤال

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Last post
ar: آخر موضوع

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Off
ar: إيقاف

en: Footer
ar: التذييل

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Severity
ar: الحدة

en: Fields
ar: الحقول

en: Normal
ar: طبيعي

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Up
ar: اعلى

en: Medium
ar: متوسط

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Desc
ar: تنازلي

en: Forum
ar: المنتدى

en: Text color
ar: لون النص

en: Role
ar: الدور

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Blog
ar: المدونة

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Users
ar: المستخدمين

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: Topics
ar: المناقشات

en: Posts
ar: المحتوى

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: White
ar: أبيض

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Blogs
ar: مدونات

en: Video
ar: فيديو

en: Glossary
ar: القاموس

en: Link color
ar: لون الروابط

en: New
ar: جديد

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: medium
ar: متوسط

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: small
ar: صغير

en: large
ar: كبير

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Administrator
ar: مدير

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Newsletter
ar: النشرة

en: Newsletters
ar: النشرات

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Account
ar: الحساب

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: About
ar: حول

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Blue Lagoon (default)
ar: البحيرة الزرقاء (الافتراضية)

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: Slate
ar: اللوح

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: Unapproved comments
ar: التعليقات الغير موافق عليها

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Main background
ar: الخلفية الرئيسية

en: Sidebar background
ar: خلفية العمود الجانبي

en: Sidebar borders
ar: إطار العمود الجانبي

en: Footer background
ar: خلفية حاشية الصفحة

en: Plum
ar: الخوخ

en: Title and slogan
ar: العنوان والشعار

en: Firehouse
ar: محطة الإطفاء

en: Ice
ar: الجليد

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Wide
ar: واسع

en: Book outline for @book.title
ar: خطوط الكتاب العريضة لعنوان @book.

en: Book traversal links for
ar: كتاب روابط اجتياز لـ

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء الحساب لـ [user:display-name] على [site:name]

en: The approved comments listing.
ar: قائمة التعليقات المعتمدة.

en: Comments published
ar: تم نشر التعليقات

en: The unapproved comments listing.
ar: قائمة التعليقات الغير معتمدة.

en: Comments unapproved
ar: التعليقات غير معتمدة

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً)

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً)
