Smart Digital – Iris D8 DevPortal (8.x-1.4) - en to is translation catalogue (150 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Username
is: Notendanafn

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Subscribers
is: Áskrifendur

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Article
is: Grein

en: Administration
is: Stjórnun

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: Tags
is: Efnisorð

en: Resources
is: Auðlindir

en: File
is: Skrá

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Use count
is: Notkun

en: Message
is: Skilaboð

en: No log messages available.
is: Engin kerfisskilaboð fáanleg.

en: Password
is: Lykilorð

en: Weight
is: Vægi

en: Image
is: Mynd

en: Container
is: Gámur

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: Go to previous page
is: Fara á fyrri síðu

en: Go to parent page
is: Fara á síðu foreldris

en: Go to next page
is: Fara á næstu síðu

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: Preview
is: Forskoða

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Icon
is: Táknmynd

en: Audio
is: Hljóð

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Region
is: Svæði

en: Menu
is: Valmynd

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Updated
is: Uppfært

en: Icons
is: Táknmyndir

en: Layout
is: Útlit

en: Components
is: Íhlutir

en: Attachment
is: Viðhengi

en: n/a
is: á ekki við

en: Picture
is: Mynd

en: Subscriptions
is: Áskriftir

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: Email Address
is: Netfang

en: Contact
is: Tengiliður

en: Created
is: Stofnað

en: FAQ
is: Algengar Spurningar

en: Question
is: Spurning

en: Answer
is: Svar

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Last post
is: Síðasta færsla

en: Add content
is: Bæta við efni

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Off
is: Af

en: Footer
is: Fótur

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Severity
is: Alvarleiki

en: Fields
is: Svæði

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Up
is: Upp

en: Medium
is: Miðlungs

en: Text color
is: Litur á texta

en: Role
is: Hlutverk

en: User login
is: Innskráning notanda

en: Blog
is: Blogg

en: Add new comment
is: Bæta við nýjum ummælum

en: Users
is: Notendur

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: Unnið er að viðhaldi @site. Við komum aftur fljótlega. Kærar þakkir fyrir biðlundina.

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Tools
is: Tól

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Sort by
is: Raða eftir

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Member for
is: Meðlimur í

en: Topics
is: Umræða

en: Posts
is: Færslur

en: author
is: höfundur

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Your message has been sent.
is: Skilaboð þín hafa verið send.

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: Blogs
is: Blogg

en: New
is: Nýtt

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Published comments
is: Birt ummæli

en: Tabs
is: Flipar

en: Next page
is: Næsta síða

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: Apply
is: Virkja

en: small
is: smátt

en: large
is: stórt

en: Go to first page
is: Fara á fremstu síðu

en: Go to last page
is: Fara á öftustu síðu

en: Block description
is: Lýsing á blokk

en: Permission
is: Réttindi

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Newsletter
is: Fréttabréf

en: Newsletters
is: Fréttabréf

en: No comments available.
is: Engin ummæli tiltæk.

en: Account
is: Aðgangur

en: About
is: Um

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Delete comment
is: Eyða ummælum

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Who's new
is: Nýskráðir

en: Personal contact form
is: Hafa samband

en: Powered by Drupal
is: Knúið af Drupal

en: Who's online
is: Hverjir eru tengdir

en: An administrator created an account for you at [site:name]
is: Kerfisstjóri stofnaði aðgang fyrir þig hjá [site:name]

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.

en: About us
is: Um okkur

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
is: Ekki hefur verið búið til neitt efni fyrir forsíðuna.<br/>Fylgdu <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">notendahandbókinni</a> til að hefja uppbyggingu vefsins.
