Apple News (8.x-1.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (75 entries)

en: delete
ru: удалить

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: Cancel
ru: Отмена

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Yes
ru: Да

en: None
ru: Нет

en: Weight
ru: Вес

en: Parent
ru: Родитель

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Format
ru: Формат

en: Node type
ru: Тип материала

en: Layout
ru: Макет

en: Components
ru: Компоненты

en: Created
ru: Создано

en: Points
ru: Баллы

en: API Key
ru: Ключ API

en: Normal
ru: Нормальный

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Node Type
ru: Тип материала

en: Width
ru: Ширина

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Color
ru: Цвет

en: Both
ru: Оба

en: Template
ru: Шаблон

en: Modified
ru: Изменено

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Stroke color
ru: Цвет штриха

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Revision
ru: Редакция

en: Website
ru: Вебсайт

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Dotted
ru: Пунктир

en: Dashed
ru: Штрих

en: Solid
ru: Сплошной

en: Italic
ru: Курсив

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Channels
ru: Каналы

en: Shadow
ru: Тени

en: Columns
ru: Колонки

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Radius
ru: Радиус

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: Margin
ru: Отступ

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Generate
ru: Создать

en: Line style
ru: Стиль линий

en: Parent ID
ru: ID родителя

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Font style
ru: Формат текста

en: Font weight
ru: Плотность шрифта

en: Channel ID
ru: ID канала

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Text alignment
ru: Выравнивание текста

en: Stroke width
ru: Толщина линии

en: Oblique
ru: Наклонный

en: Capitalize
ru: Капитализация (первая буква заглавная, остальные - строчные)

en: Add new component
ru: Добавить новый компонент

en: Gutter
ru: Канавка

en: Margin Top
ru: Отступ Сверху

en: Margin Bottom
ru: Отступ Снизу

en: Vertical alignment
ru: Вертикальное выравнивание

en: Plugin ID
ru: ID плагина

en: Divider
ru: Разделитель
