Apple News (8.x-1.0-alpha2) - en to uk translation catalogue (82 entries)

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: None
uk: Немає

en: Weight
uk: Вага

en: Parent
uk: Батько

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Format
uk: Формат

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Layout
uk: Макет

en: Components
uk: Компоненти

en: Created
uk: Створено

en: Points
uk: Пунктів

en: Normal
uk: Звичайне

en: Advanced
uk: Розширені

en: Node Type
uk: Тип матеріалу

en: Width
uk: Ширина

en: Background color
uk: Колір тла

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Color
uk: Колір

en: Both
uk: Все

en: Template
uk: Шаблон

en: Modified
uk: Змінено

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Stroke color
uk: Колір лінії

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: Revision
uk: Редакція

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Templates
uk: Шаблони

en: Dotted
uk: Пунктир

en: Dashed
uk: Штрих

en: Solid
uk: Суцільне

en: Italic
uk: Курсив

en: Sections
uk: Розділи

en: Uppercase
uk: Верхній регістр

en: Channels
uk: Канали

en: Shadow
uk: Тінь

en: Columns
uk: Колонки

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Radius
uk: Радіус

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Margin
uk: Відступ

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Line style
uk: Стиль лінії

en: Parent ID
uk: ID батька

en: Tracking
uk: Стеження

en: Font name
uk: Назва шрифту

en: Lowercase
uk: Нижній регістр

en: Font style
uk: Стиль шрифту

en: Line height
uk: Інтерліньяж

en: Font weight
uk: Стиль шрифту

en: Minimum Height
uk: Мінімальна кешована висота

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Text alignment
uk: Вирівнювання тексту

en: Stroke width
uk: Товщина штриха

en: Oblique
uk: Похилий

en: Capitalize
uk: Починати з великої літери

en: Add new component
uk: Додати новий компонент

en: Text transform
uk: Перетворення тексту

en: channels
uk: канали

en: Margin Top
uk: Верхня межа

en: Margin Bottom
uk: Нижня межа

en: Vertical alignment
uk: Вертикальне вирівнювання

en: Strikethrough
uk: Перекреслений

en: Stroke
uk: Штрих

en: Plugin ID
uk: ID плаґіну

en: Debug API
uk: API зневадження

en: Divider
uk: Розділювач
