Apple News (8.x-1.0-beta1) - en to tr translation catalogue (50 entries)

en: delete
tr: sil

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Yes
tr: Evet

en: None
tr: Hiçbiri

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Parent
tr: Üst öge

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Format
tr: Biçim

en: Refresh
tr: Yenile

en: Node type
tr: Düğüm tipi

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Components
tr: Bileşenler

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Points
tr: Puanlar

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Width
tr: Genişlik

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Color
tr: Renk

en: Both
tr: İkisi de

en: Template
tr: Şablon

en: Modified
tr: Düzenlendi

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Revision
tr: Sürüm

en: Website
tr: Web sitesi

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Italic
tr: Eğik

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Parent ID
tr: Üst ID

en: Font style
tr: Yazı sitili

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Add new component
tr: Yeni bileşen ekle

en: The entity type
tr: Varlık tipi

en: Divider
tr: Bölücü
