Apple News (8.x-1.0-beta2) - en to fa translation catalogue (48 entries)

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Type
fa: نوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Yes
fa: بله

en: Download
fa: دانلود

en: None
fa: هیچ

en: Weight
fa: وزن

en: Parent
fa: والد

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Layout
fa: آرایش

en: ID
fa: شناسه

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Points
fa: امتیازها

en: Normal
fa: عادی

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Width
fa: عرض

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Color
fa: رنگ

en: Both
fa: هردو

en: Template
fa: قالب

en: Modified
fa: اصلاح گردید

en: Font size
fa: اندازه فونت

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Are you sure?
fa: آیا مطمئن هستید؟

en: Revision
fa: بازبینی

en: Templates
fa: قالب‌ها

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Underline
fa: زیرخط

en: About
fa: درباره

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Parent ID
fa: شناسه والد

en: Font style
fa: استایل فونت

en: Dependencies
fa: وابستگی‌ها

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر
