Apple News (8.x-1.0-beta3) - en to fr translation catalogue (72 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes
fr: Oui

en: Download
fr: Téléchargement

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Layout
fr: Mise en page

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Created
fr: Créé

en: API Key
fr: Clé d'API

en: Advanced
fr: Avancé

en: Width
fr: Largeur

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Color
fr: Couleur

en: Both
fr: Les deux

en: Template
fr: Gabarit

en: Modified
fr: Modifié

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: API key
fr: Clé d'API

en: Font size
fr: Taille de police

en: Stroke color
fr: Couleur de trait

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous certain(e) ?

en: Revision
fr: Version

en: Website
fr: Site web

en: Templates
fr: Modèles

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Italic
fr: Italique

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Channels
fr: Canaux

en: Shadow
fr: Ombre

en: Columns
fr: Colonnes

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Radius
fr: Rayon

en: Underline
fr: Souligner

en: About
fr: À propos

en: Margin
fr: Marge

en: Opacity
fr: Opacité

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Line style
fr: Style de ligne

en: Parent ID
fr: Identifiant (ID) du  parent

en: Tracking
fr: Suivi

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Font style
fr: Style de police

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Line height
fr: Hauteur de ligne

en: Font weight
fr: Épaisseur de la police

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Proxy port
fr: Port du proxy

en: Text alignment
fr: Alignement de texte

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: Add new component
fr: Ajouter un nouveau composant

en: Strikethrough
fr: Barré

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: The entity type
fr: Le type d'entité

en: Divider
fr: Séparateur
