Arch (8.x-1.0-alpha13) - en to fa translation catalogue (202 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Log
fa: گزارش

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Explanation or submission guidelines
fa: توضیح یا راهنمای ارسال محتوا

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Currency
fa: واحد پول

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Links
fa: پیوندها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Logs
fa: وقایع ثبت شده

en: Message
fa: پیغام

en: Password
fa: گذرواژه

en: Weight
fa: وزن

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Required
fa: اجباری

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Access
fa: دسترسی

en: View
fa: مشاهده

en: History
fa: تاریخچه

en: URL
fa: نشانی

en: Filename
fa: نام فایل

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Updated
fa: به‌روز

en: Search Keywords
fa: جستجوی کلید واژه‌ها

en: ID
fa: شناسه

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Exclude
fa: استثنا

en: All
fa: همه

en: Page
fa: صفحه

en: Configuration saved.
fa: پیکربندی ذخیره شد.

en: Custom
fa: سفارشی

en: Revision ID
fa: شناسه بازبینی

en: Score
fa: امتیاز

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Title field label
fa: برچسب فیلد عنوان

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست‌ها

en: Revisions
fa: بازبینی‌ها

en: Price
fa: قیمت

en: Customer
fa: مشتری

en: Product ID
fa: شناسه‌ی محصول

en: Address
fa: نشانی

en: Desc
fa: نزولی

en: Stock
fa: موجودی

en: Enter a valid username.
fa: یک نام کاربری معتبر وارد کنید.

en: Payment
fa: پرداخت

en: Case
fa: مورد

en: Checkout
fa: تکمیل سفارش

en: Expose
fa: نمایش

en: Operator
fa: عملگر

en: Optional
fa: اختیاری

en: Order
fa: سفارش

en: fields
fa: فیلدها

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: Full
fa: کامل

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: The update has been performed.
fa: به‌روزرسانی انجام شد.

en: published
fa: منتشرشده

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: Create new revision
fa: ایجاد بازبینی جدید

en: author
fa: نویسنده

en: Revert
fa: بازگشت

en: Product type
fa: نوع محصول

en: Revisions for %title
fa: بازبینی‌های %title

en: Revision
fa: بازبینی

en: Cart
fa: سبد خرید

en: Discount
fa: تخفیف

en: Shipping
fa: حمل و نقل

en: Product
fa: محصول

en: Subtotal
fa: جمع جزء

en: Payment method
fa: روش پرداخت

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Products
fa: محصولات

en: Product settings
fa: تنظیمات کالا

en: Orders
fa: سفارش‌ها

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: @type: deleted %title.
fa: @type: %title حذف شد.

en: Revision of %title from %date
fa: بازبینی %title از %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
fa: نام کاربری که می‌خواهید مالکیت را به وی منسوب کنید.

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: not published
fa: منتشر نشده

en: Default options
fa: گزینه‌های پیش‌فرض

en: Processing
fa: در حال پردازش

en: Apply
fa: تایید

en: Manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: The update has encountered an error.
fa: به‌روزرسانی با خطا مواجه شد.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fa[0]: 1 مورد با موفقیت پردازش شد:
fa[1]: @count مورد با موفقیت پردازش شدند.

en: Language code
fa: کد زبان

en: Rate
fa: نرخ

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به بازبینی %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا از حذف بازبینی مربوط به تاریخ %revision-date اطمینان دارید؟

en: @type: deleted %title revision %revision.
fa: @type: %title بازبینی %revision حذف شد.

en: Addresses
fa: آدرس‌ها

en: @type: updated %title.
fa: @type: %title به‌روز شد.

en: @type: added %title.
fa: @type: %title اضافه شد.

en: Values
fa: مقادیر

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Locked
fa: قفل شده

en: Stock settings
fa: تنظیمات موجودی

en: About
fa: درباره

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Create @name
fa: ایجاد @name

en: Number of orders
fa: تعداد سفارش‌ها

en: Shipping method
fa: روش حمل و نقل

en: Address book
fa: دفترچه آدرس

en: Creator
fa: سازنده

en: Create order
fa: ایجاد سفارش

en: Created on
fa: ساخته شده در

en: Dashboard
fa: میزکار

en: @type %title has been created.
fa: @type %title ایجاد شد.

en: @type %title has been updated.
fa: @type %title به‌روز شد.

en: Product SKU
fa: مدل محصول (SKU)

en: By @name on @date
fa: توسط @name در @date

en: By @name
fa: توسط @name

en: Do not display items with no value in summary
fa: آیتم های بدون مقدار را در خلاصه نمایش نده.

en: Glossary mode
fa: حالت واژه نامه

en: - Any -
fa: - هر چیزی -

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Updated year + month
fa: سال + ماه به روزرسانی

en: Updated year
fa: سال به روزرسانی

en: Updated month
fa: ماه به روزرسانی

en: Updated day
fa: روز به روزرسانی

en: Updated week
fa: هفته به روزرسانی

en: Filter by access.
fa: فیلتر بر اساس دسترسی.

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: - All -
fa: - همه -

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Payment Method
fa: شیوه‌ی پرداخت

en: Submission form settings
fa: تنظیمات فرم ارسال محتوا

en: An error occurred and processing did not complete.
fa: خطایی رخ داده و پردازش کامل نشد.

en: Copy of the revision from %date.
fa: کپی نسخه %date

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fa: بازبینی‌ @type %title در %revision-date حذف شد.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fa: @type: %title ویرایش %revision برگردانده شد.

en: Content permissions have been rebuilt.
fa: مجوزهای محتوا بازسازی شد.

en: Revert to earlier revision
fa: بازگردانی به بازبینی قبلی

en: Delete earlier revision
fa: حذف بازبینی قبلی

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Requires a title
fa: عنوان اجباری است

en: Operations links
fa: پیوندهای عملیات

en: Edit URL
fa: ویرایش آدرس

en: Manage display
fa: اداره نمایش

en: Preview before submitting
fa: پیش‌نمایش قبل از ارسال

en: <em>Edit @type</em> @title
fa: <em>ویرایش @type</em> @title

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: One permission in use | @count permissions in use
fa[0]: یک مجوز در حال استفاده
fa[1]: @count مجوز در حال استفاده

en: Don't display post information
fa: اطلاعات مطلب را نشان نده

en: Administer store
fa: مدیریت فروشگاه

en: %field cannot contain any markup.
fa: %field نمی‌تواند شامل نشانه‌گذاری باشد.

en: Order number
fa: شماره سفارش

en: Administer product types
fa: مدیریت انواع محصولات

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Asc
fa: صعودی

en: Content access
fa: دسترسی محتوا

en: Master
fa: مدیر

en: Allow multiple filter values to work together
fa: اجازه‌ی فعالیت چندین فیلتر به صورت همزمان

en: Manage form display
fa: اداره فرم

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).

en: Promotion options
fa: گزینه های ارتقا

en: Broken/Missing
fa: شکسته/مفقود
