Arch (8.x-1.0-alpha17) - en to ar translation catalogue (169 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Log
ar: السجل

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Explanation or submission guidelines
ar: الشرح أو توجيهات الإرسال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Logs
ar: سجلات

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Required
ar: ضروري

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Access
ar: الوصول

en: View
ar: عرض

en: History
ar: الأرشيف

en: URL
ar: العنوان URL

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: التحديث

en: Search Keywords
ar: كلمات البحث

en: ID
ar: المعرف ID

en: Configure
ar: ضبط

en: Exclude
ar: إقصاء

en: All
ar: الكل

en: Page
ar: الصفحة

en: Configuration saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Custom
ar: مخصص

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Score
ar: الدرجة

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Title field label
ar: لافتة حقل العنوان

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Price
ar: السعر

en: Address
ar: العنوان

en: Desc
ar: تنازلي

en: Enter a valid username.
ar: أدخل اسم مستخدم صحيح.

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Checkout
ar: الأداء

en: Expose
ar: تعرض

en: Operator
ar: العامل

en: Optional
ar: اختياري

en: Order
ar: الترتيب

en: fields
ar: خانات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: Full
ar: كامل

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Switch
ar: تبديل

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: published
ar: منشور

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: author
ar: مؤلف

en: Revert
ar: استرجع

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: Revision
ar: مراجعة

en: Product
ar: المنتج

en: Payment method
ar: طريقة الدفع

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Products
ar: المنتجات

en: Orders
ar: الطلبات

en: Not published
ar: لم ينشر

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ar: اسم المستخدم الذي تريد نسبة الموضوع إليه.

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: not published
ar: غير منشور

en: Default options
ar: الخيارات الافتراضية

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Submitted on
ar: تم الإرسال في

en: Apply
ar: تطبيق

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: The update has encountered an error.
ar: حدث خطأ أثناء التحديث.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ar[0]: تمت معالجة عنصر واحد:
ar[1]: لم تُعالج أي عناصر:
ar[2]: تمت معالجة عنصرين:
ar[3]: تمت معالجة @count عناصر:
ar[4]: تمت معالجة @count عنصرا:
ar[5]: تمت معالجة @count عنصر:

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: @type: deleted %title revision %revision.
ar: @type: تم حذف المراجعة %revision من %title.

en: @type: updated %title.
ar: @type: تم تحديث %title.

en: @type: added %title.
ar: @type: تمت إضافة %title.

en: Values
ar: قيم

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Locked
ar: مقفل

en: About
ar: حول

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: @type %title has been created.
ar: تم إنشاء ال@type‏ %title.

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: Product SKU
ar: الشفرة SKU للمنتج

en: By @name on @date
ar: من @name بتاريخ  @date

en: By @name
ar: من %name

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: - Any -
ar: - اختر -

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: - All -
ar: - الكل -

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Submission form settings
ar: إعدادات استمارة النشر

en: An error occurred and processing did not complete.
ar: حدث خطأ ولم تكتمل المعالجة.

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ar: حذُفت مراجعة @type %title بتاريخ %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ar: @type: تم إعادة %title إلى وضعه في النسخة %revision.

en: Content permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات المحتوى.

en: Revert to earlier revision
ar: استعد مراجعة سابقة

en: Delete earlier revision
ar: احذف مراجعة سابقة

en: Requires a title
ar: العنوان ضروري

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: One permission in use | @count permissions in use
ar[0]: صلاحية واحدة مستخدمة
ar[1]: صلاحية واحدة مستخدمة
ar[2]: صلاحيتان مستخدمتان
ar[3]: @count صلاحيات مستخدمة
ar[4]: @count صلاحية مستخدمة
ar[5]: @count صلاحية مستخدمة

en: Don't display post information
ar: عدم عرض معلومات المشاركة

en: %field cannot contain any markup.
ar: لا يمكن لـ %field أن يحتوي على أي ترميز.

en: Order number
ar: رقم الطلب

en: Administer product types
ar: إدارة أنواع المنتجات

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Rendered as @mode
ar: يقدم كـ  @mode

en: Manage form display
ar: إدارة عرض النموذج

en: Broken/Missing
ar: معطوب/مفقود

en: There are no @label yet.
ar: لا يوجد @label حتى الان.

en: The "%plugin_id" was not found
ar: "%plugin_id" لم يتم العثورعليه
