Arch (8.x-1.0-alpha19) - en to is translation catalogue (116 entries)

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Save configuration
is: Vista stillingar

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Cancel
is: Hætta við

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Log
is: Kerfisskrá

en: Enable
is: Virkja

en: Disable
is: Afvirkja

en: Explanation or submission guidelines
is: Útskýring eða leiðbeiningar um innsetningu

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Currency
is: Gjaldmiðill

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Links
is: Hlekkir

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Logs
is: Kerfisskrár

en: Message
is: Skilaboð

en: Password
is: Lykilorð

en: Weight
is: Vægi

en: The configuration options have been saved.
is: Stillingarnar hafa verið vistaðar.

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Access
is: Aðgangur

en: View
is: Skoða

en: History
is: Saga

en: URL
is: vefslóð

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Updated
is: Uppfært

en: Search Keywords
is: Leita í lykilorðuð

en: ID
is: Kenni

en: Configure
is: Stilla

en: Exclude
is: Skilja eftir

en: All
is: Allt

en: Page
is: Síða

en: Configuration saved.
is: Stilling vistuð.

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Sticky at top of lists
is: Alltaf efst á listum

en: Revisions
is: Útgáfur

en: Price
is: Verð

en: Customer
is: Viðskiptavinur

en: Product ID
is: Vörukenni

en: Address
is: Heimilisfang

en: Stock
is: Lagerstaða

en: Payment
is: Greiðslumáti

en: Checkout
is: Ganga frá pöntun

en: Optional
is: Valkvætt

en: Order
is: Pöntun

en: fields
is: svæði

en: Save settings
is: Vista stillingar

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Created date
is: Dags. stofnað

en: Updated date
is: Dags. uppfært

en: Hungary
is: Ungverjaland

en: Authoring information
is: Upplýsingar um höfund

en: The update has been performed.
is: Uppfærslan hefur verið framkvæmd.

en: published
is: birt

en: Publishing options
is: Útgáfustillingar

en: Create new revision
is: Búa til nýja útgáfu

en: author
is: höfundur

en: Product type
is: Gerð vöru

en: Revision
is: Útgáfa

en: Discount
is: Afsláttur

en: Product
is: Vara

en: Subtotal
is: Millisumma

en: Payment method
is: Greiðsluháttur

en: Completed
is: Lokið

en: Products
is: Vörur

en: Product settings
is: Stillingar vöru

en: Orders
is: Pantanir

en: Not published
is: Ekki birt

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: not published
is: ekki birt

en: Default options
is: Sjálfgildir valmöguleikar

en: Processing
is: Í vinnslu

en: Apply
is: Virkja

en: Language code
is: Tungumálskóði

en: Addresses
is: Heimilisföng

en: About
is: Um

en: - Select -
is: - Velja -

en: Create @name
is: Stofna @name

en: Creator
is: Stofnandi

en: @type %title has been updated.
is: @type %title hefur verið uppfærð.

en: Product SKU
is: VN vöru

en: By @name on @date
is: Eftir @name þann @date

en: By @name
is: Eftir @name

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Preview before submitting
is: Forskoða áður en sent er

en: <em>Edit @type</em> @title
is: <em>Breyta @type</em> @title

en: Last saved
is: Síðast vistað

[ctx: Sort order]
en: Order
is: Röð

en: (this translation)
is: (þessi þýðing)
