Arch (8.x-1.0-alpha4) - en to nl translation catalogue (254 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Explanation or submission guidelines
nl: Uitleg of indienrichtlijnen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Currency
nl: Valuta

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Required
nl: Verplicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Access
nl: Toegang

en: View
nl: Weergeven

en: History
nl: Historie

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Search Keywords
nl: Zoekwoorden

en: Configure
nl: Instellen

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: Configuration saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Custom
nl: Aangepast

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Title field label
nl: Label van het titelveld

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Sticky at top of lists
nl: Vastgeplakt bovenaan de lijst

en: Revisions
nl: Revisies

en: Price
nl: Prijs

en: Customer
nl: Klant

en: Product ID
nl: Product-ID

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: Stock
nl: Voorraad

en: Enter a valid username.
nl: Voer een geldige gebruikersnaam in.

en: Payment
nl: Betaling

en: Case
nl: Hoofdlettergebruik

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: Expose
nl: Geef weer voor bezoekers

en: Optional
nl: Optioneel

en: Order
nl: Volgorde

en: fields
nl: velden

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Full
nl: Volledig

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Authoring information
nl: Auteursinformatie

en: Switch
nl: Omschakelen

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: published
nl: gepubliceerd

en: Publishing options
nl: Publicatie-opties

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: author
nl: auteur

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Product type
nl: Producttype

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: address
nl: adres

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Discount
nl: Korting

en: Shipping
nl: Verzending

en: Product name
nl: Productnaam

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: My files
nl: Mijn bestanden

en: Payment method
nl: Betaalmethode

en: Completed
nl: Voltooid

en: Products
nl: Producten

en: Product settings
nl: Productinstellingen

en: Orders
nl: Bestellingen

en: Not published
nl: Niet gepubliceerd

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
nl: De gebruiker aan wie u het item wilt toewijzen.

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: not published
nl: niet gepubliceerd

en: Default options
nl: Standaardopties

en: Processing
nl: Verwerken

en: Submitted on
nl: Ingezonden op

en: Apply
nl: Toepassen

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: The update has encountered an error.
nl: De update heeft een fout ontdekt.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
nl[0]: 1 item succesvol verwerkt:
nl[1]: @count items succesvol verwerkt:

en: Language code
nl: Taalcode

en: Rate
nl: Percentage

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: @type: deleted %title revision %revision.
nl: @type: revisie %revision van %title verwijderd.

en: Addresses
nl: Adressen

en: Address list
nl: Adreslijst

en: @type: updated %title.
nl: @type: %title bijgewerkt.

en: @type: added %title.
nl: @type: %title toegevoegd.

en: Values
nl: Waarden

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Stock settings
nl: Voorraadinstellingen

en: About
nl: Over

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Not promoted
nl: Niet aangeraden

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Customer ID
nl: Klant-ID

en: Create @name
nl: @name aanmaken

en: Number of orders
nl: Aantal bestellingen

en: Shipping method
nl: Wijze van verzenden

en: Address book
nl: Adresboek

en: Creator
nl: Maker

en: Create order
nl: Bestelling aanmaken

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: Order Status
nl: Bestellingstatus

en: @type %title has been created.
nl: @type %title is aangemaakt.

en: @type %title has been updated.
nl: @type %title is bijgewerkt.

en: Product SKU
nl: Artikelnummer

en: By @name on @date
nl: Door @name op @date

en: By @name
nl: Door @name

en: Do not display items with no value in summary
nl: Geef items zonder waarde niet weer in samenvatting

en: Glossary mode
nl: Woordenlijst-modus

en: Character limit
nl: Tekenlimiet

en: Case in path
nl: Hoofdlettergebruik in het pad

en: Transform spaces to dashes in URL
nl: Spaties in de URL naar koppeltekens omzetten

en: - Any -
nl: - Alle -

en: Created year + month
nl: Aangemaakt jaar + maand

en: Created year
nl: Jaar van aanmaak

en: Created month
nl: Maand van aanmaak

en: Created day
nl: Dag van aanmaak

en: Created week
nl: Week van aanmaak

en: Updated year + month
nl: Jaar en maand van wijziging

en: Updated year
nl: Jaar van wijziging

en: Updated month
nl: Maand van wijziging

en: Updated day
nl: Dag van wijziging

en: Updated week
nl: Week van wijziging

en: Provide a simple link to revert to the revision.
nl: Levert een eenvoudige link om de revisie terug te zetten.

en: Filter by access.
nl: Op toegang filteren.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
nl: De score van het zoekitem. Dit wordt alleen gebruikt als het zoekfilter ook aanwezig is.

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Language settings
nl: Taalinstellingen

en: - All -
nl: - Alle -

en: Allow multiple values
nl: Meerdere waarden toelaten

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: Compare
nl: Vergelijken

en: Payment Method
nl: Betaalmethode

en: Submission form settings
nl: Instellingen inzendingsformulier

en: An error occurred and processing did not complete.
nl: Er is een fout opgetreden en de bewerking is niet voltooid.

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
nl: Revisie van %revision-date van @type %title is verwijderd.

en: @type: reverted %title revision %revision.
nl: @type: %title teruggezet naar revisie %revision.

en: Content permissions have been rebuilt.
nl: De toegangsrechten zijn opnieuw opgebouwd.

en: Revert to earlier revision
nl: Vorige revisie terugzetten

en: Delete earlier revision
nl: Vorige revisie verwijderen

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Addressbook
nl: Adresboek

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: revision user
nl: Revisiegebruiker

en: Requires a title
nl: Een titel is verplicht

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Edit URL
nl: URL bewerken

en: Manage display
nl: Weergave beheren

en: Preview before submitting
nl: Voorbeeldweergave voor indienen

en: <em>Edit @type</em> @title
nl: <em>@type</em> @title <em>bewerken</em>

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: One permission in use | @count permissions in use
nl[0]: Eén toegangsrecht in gebruik
nl[1]: @count toegangsrechten in gebruik

en: Don't display post information
nl: Geen berichtinformatie weergeven

en: Use absolute link (begins with "http://")
nl: Absolute link gebruiken (begint met 'http://')

en: Administer store
nl: Winkel beheren

en: %field cannot contain any markup.
nl: %field mag geen opmaak bevatten.

en: Order number
nl: Bestelnummer

en: Administer orders
nl: Bestellingen beheren

en: Price value
nl: Prijswaarde

en: Administer product types
nl: Producttypes beheren

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Asc
nl: Oplopend

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
nl: Sommige rollen missen permissie voor toegang tot de inhoud, maar weergave %display heeft geen toegangscontrole.

en: Content access
nl: Toegang tot inhoud

en: Sticky status
nl: Status vastgeplakt

en: User has a revision
nl: Gebruiker heeft een revisie

en: Enable to override this field's links.
nl: Links van dit veld mogen worden overschreven.

en: tagged with
nl: gemarkeerd met

en: full posts
nl: volledige berichten

en: titles
nl: titels

en: titles (linked)
nl: titels (gelinkt)

en: Allow multiple filter values to work together
nl: Meerdere filters toelaten om samen te functioneren.

en: Rendered as @mode
nl: Weergegeven als @mode

en: Manage form display
nl: Formulierweergave beheren

en: Date in the form of CCYYMMDD.
nl: Datum in de notatie CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
nl: Datum in de notatie YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
nl: Datum in de notatie YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
nl: Datum genoteerd als MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
nl: Datum genoteerd als DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
nl: Datum genoteerd als WW (01 - 53).

en: New settings have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Reduce
nl: Verminder

en: Displaying @start - @end of @total
nl: @start - @end van @total

en: Provide a simple link to the revision.
nl: Een eenvoudige link naar de revisie.

en: The @type %title has been deleted.
nl: @type %title is verwijderd.

en: Published status or admin user
nl: Publicatiestatus of beheerder

en: Promoted to front page status
nl: Status aangeraden op de voorpagina

en: Link to revision
nl: Revisie-link

en: Link to revert revision
nl: Revisie terugzetten-link

en: Link to delete revision
nl: Revisie verwijderen-link

en: Promotion options
nl: Promotie-opties

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
nl: Lees meer<span class="visually-hidden"> over @title</span>

en: Last saved
nl: Laatst opgeslagen

en: Not saved yet
nl: Nog niet opgeslagen

[ctx: Sort order]
en: Order
nl: Volgorde

en: The keywords to search for.
nl: De trefwoorden waarnaar u wilt zoeken.

en: (this translation)
nl: (deze vertaling)

en: (all translations)
nl: (alle vertalingen)

en: Whether a new revision should be created by default
nl: Of standaard een nieuwe revisie moet worden aangemaakt

en: Broken/Missing
nl: Defect/Ontbreekt

en: Leave preview?
nl: Voorbeeldweergave verlaten?

en: Leave preview
nl: Voorbeeldweergave verlaten

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
nl: Het verlaten van de voorbeeldweergave betekent dat nog niet opgeslagen wijzigingen verloren gaan. Weet u zeker dat u de voorbeeldweergave wilt verlaten?

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
nl: CTRL+klik om deze dialoog over te slaan en direct naar de link te gaan.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
nl: @type %title is teruggedraaid naar de versie van %revision-date.

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
nl: Vertaling van @type %label in het @language is verwijderd.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: Revert to earlier revision of a translation
nl: Terugzetten naar een eerdere revisie van een vertaling

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Set as current revision
nl: Als huidige revisie instellen

en: View any order
nl: Alle bestellingen bekijken

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
nl: Dit veld ondersteunt tokens. @browse_tokens_link

en: There are no @label yet.
nl: Er zijn nog geen @label.

en: The "%plugin_id" was not found
nl: De plugin '%plugin_id' is niet gevonden
