Arch (8.x-1.0-alpha9) - en to id translation catalogue (209 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Explanation or submission guidelines
id: Penjelasan atau pedoman pengiriman

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Currency
id: Mata uang

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: Logs
id: Catatan

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Access
id: Akses

en: View
id: Lihat

en: History
id: Riwayat

en: Filename
id: Nama berkas

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Search Keywords
id: Cari Kata Kunci

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Exclude
id: Kecualikan

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Configuration saved.
id: Konfigurasi sudah disimpan.

en: Custom
id: Tersuai

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Score
id: Skor

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Title field label
id: Label bidang judul

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: Revisions
id: Revisi

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Address
id: Alamat

en: Stock
id: Stok

en: Enter a valid username.
id: Masukan nama pengguna yang valid.

en: Payment
id: Pembayaran

en: Case
id: Kasus

en: Expose
id: Ekspos

en: Optional
id: Pilihan

en: Order
id: Urutan

en: fields
id: Bidang-bidang

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Full
id: Penuh

en: Hungary
id: Hungaria

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Switch
id: Alihkan

en: The update has been performed.
id: Pembaruan sudah dilakukan.

en: published
id: diterbitkan

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: author
id: penulis

en: Revert
id: Kembali

en: Product type
id: Jenis produk

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Cart
id: Keranjang

en: Discount
id: Diskon

en: Shipping
id: Pengiriman

en: Product
id: Produk

en: Subtotal
id: Sub total

en: Payment method
id: Metode pembayaran

en: Completed
id: Selesai

en: Products
id: Produk

en: Orders
id: Pesanan

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
id: Nama pengguna dari pengguna yang ingin Anda tetapkan kepemilikannya.

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: not published
id: tidak diterbitkan

en: Default options
id: Opsi bawaan

en: Processing
id: Memproses

en: Submitted on
id: Diisi pada

en: Apply
id: Terapkan

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: The update has encountered an error.
id: Pembaruan mengalami kesalahan.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
id[0]: 1 item berhasil diproses:
id[1]: @count item berhasil diproses:

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
id: @type: menghapus %title revisi %revision.

en: @type: updated %title.
id: @type: meng-update %title.

en: @type: added %title.
id: @type: menambahkan %title.

en: Values
id: Nilai

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Not promoted
id: Tidak dipromosikan

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Shipping method
id: Metode pengiriman

en: Address book
id: Buku alamat

en: Dashboard
id: Dasbor

en: @type %title has been created.
id: @type %title sudah dibuat.

en: @type %title has been updated.
id: @type %title sudah di-update.

en: Product SKU
id: SKU Produk

en: By @name on @date
id: Berdasarkan @name pada @date

en: By @name
id: Berdasarkan @name

en: Do not display items with no value in summary
id: Jangan tampilkan item tanpa ringkasan

en: Glossary mode
id: Mode glossarium

en: Character limit
id: Batas jumlah karakter

en: Case in path
id: Huruf besar dan kecil pada jalur

en: Transform spaces to dashes in URL
id: Ubah spasi menjadi tanda hubung di URL

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Created year + month
id: Tahun dibuat + bulan

en: Created year
id: Tahun dibuat

en: Created month
id: Bulan dibuat

en: Created day
id: Hari dibuat

en: Created week
id: Minggu dibuat

en: Updated year + month
id: Tahun diperbarui + bulan

en: Updated year
id: Tahun diperbarui

en: Updated month
id: Bulan diperbarui

en: Updated day
id: Hari diperbarui

en: Updated week
id: Minggu diperbarui

en: Provide a simple link to revert to the revision.
id: Berikan tautan sederhana untuk mengembalikan revisi.

en: Filter by access.
id: Filter dengan akses.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
id: Skor dari item pencarian. Ini tidak akan digunakan jika filter pencarian tidak juga ada.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Language settings
id: Pengaturan bahasa

en: - All -
id: - Semua -

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Payment Method
id: Metode Pembayaran

en: Submission form settings
id: Pengaturan form pengisian

en: An error occurred and processing did not complete.
id: Ada kesalahan terjadi dan proses tidak selesai dilakukan.

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
id: Revisi %revision-date untuk @type %title sudah dihapus.

en: @type: reverted %title revision %revision.
id: @type: mengembalikan %title ke revisi %revision.

en: Content permissions have been rebuilt.
id: Kewenangan konten sudah dibangun ulang.

en: Revert to earlier revision
id: Kembalikan ke versi sebelumnya

en: Delete earlier revision
id: Hapus versi sebelumnya

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Addressbook
id: Buku Alamat

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: revision user
id: Revisi pengguna

en: Requires a title
id: Membutuhkan judul

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Edit URL
id: Sunting URL

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Preview before submitting
id: Pratayang sebelum disimpan

en: <em>Edit @type</em> @title
id: <em>Sunting @type</em> @title

en: Full content
id: Konten lengkap

en: One permission in use | @count permissions in use
id[0]: Satu kewenangan sedang digunakan
id[1]: @count kewenangan sedang digunakan

en: Don't display post information
id: Jangan tampilkan informasi penulisan

en: Use absolute link (begins with "http://")
id: Gunakan tautan absolut (dimulai dengan "http: //")

en: %field cannot contain any markup.
id: %field tidak bisa berisi sembarang kode HTML.

en: Order number
id: Nomor Order

en: Administer product types
id: Mengelola jenis produk

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Asc
id: Urutan turun

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
id: Beberapa peran tidak memiliki izin untuk mengakses konten, namun display %display tidak memiliki kontrol akses.

en: Content access
id: Akses konten

en: Sticky status
id: Status dipucuk

en: titles
id: judul

en: Rendered as @mode
id: Ditampilkan sebagai @mode

en: Manage form display
id: Kelola tampilan formulir

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)

en: Promotion options
id: Pilihan promosi

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
id: Baca lebih lanjut <span class="visual-hidden">tentang @title</span>

en: Last saved
id: Terakhir disimpan

en: Not saved yet
id: Belum disimpan

[ctx: Sort order]
en: Order
id: Urutan

en: Broken/Missing
id: Rusak/Hilang

en: Administer shipping methods
id: Mengelola metode pengiriman

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.

en: The "%plugin_id" was not found
id: "%plugin_id" tidak ditemukan
