Architecture Corporate Profile (8.x-1.0-beta1) - en to bn translation catalogue (102 entries)

en: Slideshow
bn: স্লাইডশো

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Previous
bn: পিছনে

en: Next
bn: পরবর্তী

en: delete
bn: মুছে ফেল

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: yes
bn: হ্যাঁ

en: List
bn: তালিকা

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Enable
bn: কার্যকর

en: Disable
bn: অকার্যকর

en: Article
bn: আর্টিকেল

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Administration
bn: প্রশাসন

en: More
bn: আরও

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Download
bn: ডাউনলোড

en: view
bn: প্রদর্শন

en: File
bn: ফাইল

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Size
bn: সাইজ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: None
bn: একটিও নয়

en: Message
bn: বার্তা

en: No log messages available.
bn: কোন লগ বার্তা নেই।

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Image
bn: ছবি

en: Name
bn: নাম

en: edit
bn: সম্পাদন

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Help
bn: সহায়তা

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Summary
bn: সারসংক্ষেপ

en: Update
bn: আপডেট

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: View
bn: প্রদর্শন

en: Filename
bn: ফাইলের নাম

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: Statistics
bn: পরিসংখ্যান

en: Attachment
bn: সংযুক্তি

en: Upload
bn: আপলোড

en: Picture
bn: ছবি

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Content type
bn: কন্টেন্টের ধরণ

en: All
bn: সমস্ত

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Block
bn: ব্লক

en: To
bn: বরাবর

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Last access
bn: সর্বশেষ ব্যবহার

en: Fields
bn: ফিল্ড

en: Last update
bn: সর্বশেষ আপডেট

en: Width
bn: প্রস্থ

en: Media
bn: মাধ্যম

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: General
bn: সাধারণ

en: Color
bn: রং

en: User login
bn: ব্যবহারকারী প্রবেশ

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
bn: @site বর্তমানে মেরামত করা হচ্ছে। আমরা শিঘ্রই ফিরে আসব। অনুগ্রহ করে অপেক্ষা করুন।

en: ‹ previous
bn: ‹ পূর্ববর্তী

en: next ›
bn: পরবর্তী ›

en: Member for
bn: যতদিন ধরে সদস্য

en: Languages
bn: ভাষাসমূহ

en: People
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Blocked
bn: নিষ্ক্রিয়

en: « first
bn: « প্রথম

en: last »
bn: শেষ »

en: Machine name
bn: মেশিনের নাম

en: About
bn: সম্পর্কে

en: Web services
bn: ওয়েব সার্ভিসসমূহ

en: User account
bn: ব্যবহারকারীর এ্যাকাউন্ট

en: No content available.
bn: কোন কন্টেন্ট নেই।

en: Save and continue
bn: সংরক্ষণ করে এগিয়ে যাও

en: IP address
bn: IP ঠিকানা

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Uses
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Search index
bn: অনুসন্ধান সূচি

en: Who's new
bn: নতুন সদস্য

en: Search form
bn: অনুসন্ধান ফরম

en: Date and time
bn: তারিখ এবং সময়

en: Who's online
bn: যারা অনলাইনে আছেন

en: (active tab)
bn: (সক্রিয় ট্যাব)

en: Full content
bn: পূর্ণাঙ্গ কন্টেন্ট

en: Recent content
bn: সাম্প্রতিক বিষয়বস্তু
