Architecture Corporate Profile (8.x-1.0-beta1) - en to da translation catalogue (491 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: delete
da: slet

en: Register
da: Opret konto

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Author
da: Forfatter

en: yes
da: ja

en: List
da: Vis

en: Email notification
da: E-mail-notifikation

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Latest Articles
da: Nyeste artikler

en: Article
da: Artikel

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Articles
da: Artikler

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: File
da: Fil

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Use count
da: Brug antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Quote
da: Tilbud

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Container
da: Beholder

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Update
da: Opdatér

en: Archive
da: Arkiv

en: Icon
da: Ikon

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Audio
da: Lyd

en: Filename
da: Filnavn

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Updated
da: Opdateret

en: Text
da: Tekst

en: Statistics
da: Statistik

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: Upload image
da: Upload billede

en: Titles
da: Titler

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: Contact
da: Kontakt

en: no
da: nej

en: Created
da: Oprettet

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Display links
da: Vis links

en: Page
da: Side

en: Two column
da: To spalter

en: Off
da: Afbrudt

en: Footer
da: Sidefod

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Revision ID
da: Versions-ID

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Severity
da: Grad

en: Fields
da: Felter

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Scale
da: Skalér

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Details
da: Detaljer

en: Desc
da: Faldende

en: Filter by
da: Filtrér efter

en: Group name
da: Navn

en: General
da: Generelt

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Color
da: Farve

en: File type
da: Filtype

en: Attributes
da: Attributter

en: Role
da: Rolle

en: User login
da: Log ind

en: Link text
da: Linktekst

en: Users
da: Brugere

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: Tools
da: Værktøjer

en: Clone
da: Klon

en: Tab
da: Fane

en: Sort Criteria
da: Kriterie

en: Pattern
da: Mønster

en: Default state
da: Standardtilstand

en: Add group
da: Tilføj gruppe

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Gender
da: Køn

en: Undefined
da: Udefinereret

en: Token
da: Symbol

en: Clear
da: Ryd

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Member for
da: Medlem i

en: Languages
da: Sprog

en: Add file
da: Tilføj fil

en: Search fields
da: Søgefelter

en: Map
da: Knyt

en: author
da: forfatter

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Slow
da: Langsom

en: Fast
da: Hurtig

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Glossary
da: Ordliste

en: Email confirmation
da: E-mail-bekræftelse

en: Changed
da: Ændret

en: Completed
da: Gennemført

en: 301 Moved Permanently
da: 301 Flyttet permanent

en: 307 Temporary Redirect
da: 307 Midlertidig omdirigering

en: File settings
da: Fil-indstillinger

en: Document
da: Dokument

en: Percentage
da: Procent

en: Relationship
da: Forbindelse

en: Migrate
da: Migrér

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Translations
da: Oversættelser

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: News
da: Nyheder

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Tabs
da: Faner

en: Output format
da: Output-format

en: File types
da: Filtyper

en: Complete
da: Komplet

en: Next Page >
da: Næste side >

en: < Previous Page
da: < Forrige side

en: Default value
da: Standardværdi

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Used in
da: Brugt i

en: Node reference
da: Indholdselementreference

en: Form
da: Formular

en: Permission
da: Tilladelse

en: 300 Multiple Choices
da: 300 Flere valg

en: 302 Found
da: 302 Fundet

en: 303 See Other
da: 303 Se anden placering

en: 304 Not Modified
da: 304 Ikke ændret

en: 305 Use Proxy
da: 305 Brug proxy

en: < Previous
da: < Tidligere

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Maximum upload size
da: Maksimal størrelse af overførsel

en: Usage
da: Brug

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Values
da: Værdier

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Identifier
da: Identifikator

en: Offset
da: Forskydning

en: Link to file
da: Link til fil

en: Machine name
da: Internt navn

en: Locked
da: Låst

en: types
da: typer

en: About
da: Om

en: The name of the module.
da: Modulets navn

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: Sort direction
da: Sorteringsretning

en: Block type
da: Bloktype

en: Web services
da: Web-services

en: Effect
da: Effekt

en: Speed
da: Hastighed

en: Entity type
da: Entity-type

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Title only
da: Kun titel

en: pixels
da: pixel

en: Mime type
da: Mime-type

en: Direction
da: Retning

en: Display type
da: Display-type

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: Title field
da: Titelfelt

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: IP address
da: IP-adresse

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Uses
da: Bruger

en: Frontpage
da: Forside

en: Download file
da: Download fil

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Search index
da: Søgeindex

en: Video file
da: Videofil

en: The post could not be saved.
da: Indlægget kunne ikke gemmes.

en: Filter settings
da: Filterindstillinger

en: Delete link
da: Slet-link

en: Draft
da: Kladde

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Yes/No
da: Ja/nej

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: Restrict to the selected roles
da: Begræns til de valgte roller

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Search form
da: Søgefelt

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Who's online
da: Hvem er online

en: Work
da: Værk

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Field group label
da: Feltgruppemærkat

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Delete content
da: Slet indhold

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Bounce slide
da: Springer

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: Field types
da: Felttyper

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Save content
da: Gem indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Time zones
da: Tidszoner

en: Term reference
da: Termreference

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
da: Kan ikke udpakke %file, ikke et gyldigt arkiv.

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: No media available.
da: Ingen tilgængelige media.

en: Upload a new file
da: Upload en ny fil

en: Label element
da: Label-element

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

en: %title has been created.
da: %title er blevet oprettet.

en: %title has been updated.
da: %title er blevet opdateret.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Linked to file
da: Linket til fil

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Asc
da: Stigende

en: HTML element
da: HTML-element

en: Field group format:
da: Feltgruppeformat:

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
da: CSS-klassen må kun indeholde bogstaver, tal, understregninger og bindestreger.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette gruppen %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
da: Gruppen %group er blevet slettet fra indholdstypen %type.

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
da: Denne feltgruppe renderer undergrupper som en jQuery accordion.

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
da: Denne feltgruppe renderer indholdet i en div som del af en accordion-gruppe.

en: Extra CSS classes
da: Ekstra CSS-klasser

en: Blind
da: Persienne

en: Horizontal Tabs
da: Horisontale faner

en: Fieldgroups
da: Feltgrupper

en: File count
da: Filantal

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
da: <p class="fieldgroup-help">Felter kan trækkes ind i grupper med ubegrænset indlejring. Hvert feltgruppeformat kommer med en konfigurationsformular, som er specifik for det pågældende format.<br />Bemærk at visse formater kommer i par. Disse typer har en HTML-wrapper som de underliggende feltgrupper placeres i. F.eks. placeres accordion-elementer i et accordion, vertikale faner i en vertikal fanegruppe og horisontale faner i en horisontal fanegruppe. Der er én undtagelse til denne regel, du kan bruge vertikale faner uden en wrapper når der vises faner med ekstra indstillinger. F.eks. på indholdselementformularer.</p>

en: New group %label successfully created.
da: Ny gruppe %label oprettet.

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: Content alignment
da: Indholdsjustering

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
da: Når en fil uploades til dette site knyttes den til én af de følgende typer afhængigt af hvilken filtype det er.

en: Manage file types
da: Håndtér filtyper

en: Extends Drupal file entities to be fieldable and viewable.
da: Udvider Drupal fil-entities til at være fieldable og viewable.

en: File view mode
da: Fil-visning

en: Responsive image
da: Responsivt billede

en: An autocomplete text field.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse.

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
da: Vis de refererede entities renderet af entity_view().

en: Rendered as @mode
da: Renderet som @mode

en: Wide
da: Bred

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne fil?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette disse filer?

en: Tokens associated with file types.
da: Tokens knyttet til filtyper.

en: The name of the file type.
da: Filtypens navn.

en: The unique machine-readable name of the file type.
da: Filtypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The number of files belonging to the file type.
da: Antallet af filer som hører til denne filtype.

en: The URL of the file type's edit page.
da: URLen på filtypens redigeringsside.

en: The file type of the file.
da: Filens filtype.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
da: Filens type (for eksempel "lyd", "billede", "video", osv.).

en: Administer files
da: Administrér filer

en: Manage settings for the type of files used on your site.
da: Håndtér indstillinger for den type af filer, som du bruger på dit site.

en: File entity
da: Fil-entity

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
da: Feltgruppe @group ikke klonet fordi der allerede findes en gruppe med det samme navn.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
da: Feltgruppe @group klonet.

en: Show label
da: Vis etiket

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Use site default RSS settings
da: Brug sitets standardindstillinger for RSS

en: Original language
da: Originalt sprog

en: Other…
da: Anden…

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt systemnavn som indeholder bogstaver, tal og understregninger.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
da: <strong>Bemærk:</strong> I 'Entity Reference' displays bliver alle felter vist inline medmindre der foretages et eksplicit valg af felter her.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
da: Vælg de felter som autocomplete widget skal søge i.

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: Add file type
da: Tilføj filtype

en: %type_name: Edit own files
da: %type_name: Redigér egne filer

en: %type_name: Edit any files
da: %type_name: Redigér vilkårlige filer

en: %type_name: Delete own files
da: %type_name: Slet egne filer

en: %type_name: Delete any files
da: %type_name: Slet vilkårlige filer

en: %type_name: Download own files
da: %type_name: Download egne filer

en: %type_name: Download any files
da: %type_name: Download vilkårlige filer

en: Type of item to reference
da: Typen af element der skal refereres til

en: With selection
da: Handling

en: Create referenced entities if they don't already exist
da: Opretter refererede entities hvis de ikke allerede eksisterer

en: Entity Reference inline fields
da: Entity Reference inline-felter

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
da: Returnerer resultater som en PHP-array af labels og renderede rækker.

en: Autoplay: %autoplay
da: Automatisk afspilning: %autoplay

en: Loop: %loop
da: Løkke: %loop

en: Muted: %muted
da: Dæmpet: %muted

en: Display of multiple files
da: Visning af flere filer

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: 1 place | @count places
da[0]: 1 sted
da[1]: @count steder

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: Managing and displaying entity reference fields
da: Håndtering og visning af entitetsreferencefelter

en: Selecting reference type
da: Valg af referencetype

en: In the field settings you can select which entity type you want to create a reference to.
da: I feltindstillingerne kan du vælge hvilken entity-type du ønsker at oprette en reference til.

en: Filtering and sorting reference fields
da: Filtrering og sortering af referencefelter

en: Displaying a reference
da: Visning af en reference

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
da: En objektreference kan vises som en simpel etiket med eller uden et link til objektet. Alternativt kan den enhed, der refereres til, vises som en teaser (eller en anden tilgængelig visningstilstand) i den refererende enhed.

en: View handler settings
da: View handler

en: Sort settings
da: Sortering

en: Search field
da: Søgefelt

en: File format settings
da: Filformater

en: @label referenced from @field_name
da: @label refereret fra @field_name

en: Muted
da: Dæmpet

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Target UUID
da: Mål-UUID

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
da: Rekursiv rendering opdaget under rendering af entity @entity_type @entity_id. Afbryder rendering.

en: Responsive image style
da: Responsivt billedformat

en: Responsive image style: @responsive_image_style
da: Responsivt billedformat: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
da: Vælg et responsivt billedformat.

en: @entity using @field_name
da: @entity som bruger @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
da: Knyt hver @entity hvor @field_name er sat til @label.

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Configure Responsive Image Styles
da: Konfiguration af responsive billedformater

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Vi har modtaget en forespørgsel om at lukke din konto på [site:name].
    
    Du kan lukke din konto på [site:url-brief] ved at klikke på linket eller ved at kopiere det og indsætte det i din browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    BEMÆRK: Du kan ikke fortyde lukningen af din konto.
    
    Linket udløber om én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
da: [user:display-name] har anmodet om en konto.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet aktiveret.
    
    Du kan logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Linket kan kun bruges én gang, og det fører dig til en side, hvor du kan vælge din adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du fremover logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:account-name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet lukket.
    
    --  [site:name] holdet

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Der er lavet en forespørgsel om at nulstille adgangskoden til din konto på [site:name].
    
    Du kan logge ind nu ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind én gang, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode. Linket udløber efter én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    -- Holdet bag [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    En administrator på [site:name] har oprettet en konto til dig. Du kan logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Tak fordi du har oprettet dig som bruger på [site:name]. Du kan nu logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: View edit page
da: Redigeringsside

en: Max 1300x1300
da: Maks. 1300x1300

en: Max 2600x2600
da: Maks. 2600x2600

en: Max 325x325
da: Maks. 325x325

en: Max 650x650
da: Maks. 650x650

en: Narrow
da: Smal

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Manage view settings
da: Håndtér indstillinger for views

en: View or edit the configuration.
da: Vis eller redigér konfigurationen.

en: Displays in this view
da: Vises i dette view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
da: Et display er en metode til at vise resultaterne, f.eks. som en side eller en blok. Et view kan indeholde flere displays, som vises her. Det aktive display er fremhævet.

en: View administration
da: Vis administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
da: Udfør administrative opgaver, som f.eks. at tilføje en beskrivelse eller oprette en kopi. Klik på dropdown-menuen for at se de tilgængelige muligheder.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
da: Vælg hvordan resultaterne skal vises. Vælg f.eks. <em>Indhold</em> for at vise en komplet version af hvert resultat baseret på dine præsentationsindstillinger. Eller vælg <em>Felter</em> som gør det muligt kun at vise specifikke felter for hvert resultat. Yderligere formater kan tilføjes ved installere moduler som <em>udvider</em> Drupals kernefunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
da: Hvis denne visning bruger filtre er de opstillet her. Du kan klikke på et felt for at konfigurere det.

en: Filter your view
da: Filtrer din visning

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
da: Tilføj filtre for at begrænse mængden af resultater i dit output. Hvis du f.eks. kun ønsker at vise indhold, der er <em>udgivet</em>, kan du tilføje filtret <em>Udgivet</em> og vælge <em>Ja</em>.

en: Filter actions
da: Filtrer handlinger

en: Add, rearrange or remove filters.
da: Tilføj, omarranger eller fjern filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
da: Tilpas rækkefølgen af resultaterne. Klik på den aktive sorteingsregel for at konfigurere den.

en: Sort actions
da: Sorteringshandlinger

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
da: Tilføj, omfordel eller fjern sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
da: Vis et preview.

en: Delete media
da: Slet medie

en: Male: Male
    Female: Female
da: Mand: Mand
    Kvinde: Kvinde

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet blokeret.
    
    --  [site:name] team

en: Save media
da: Gem medie

en: Use multiple @tag tags, each with a single source.
da: Brug flere @tag-tags, hver med en enkelt kilde.

en: Use multiple sources within a single @tag tag.
da: Brug flere kilder i et enkelt @tag-tag.

en: Size: %width x %height pixels
da: Størrelse: %width × %height pixels

en: Publish media
da: Udgiv medie

en: Unpublish media
da: Afpublicér medie

en: Demographic
da: Demografi

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen tilpassede blokke tilgængeligt.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
da: Der er ikke oprettet noget indhold på forsiden endnu.<br />Læs <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">manualen</a> for at komme i gang med at bygge din hjemmeside.

en: A locally hosted video file.
da: En lokal videofil.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se din forrige indsendelse</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
da: Du har allerede indsendt denne formular. <a href="#">Se dine forrige indsendelser</a>.

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
da: [bruger:vist navn],
    
    Tak for din tilmelding på [site:name]. Din ansøgning om en konto afventer i øjeblikket godkendelse. Når den er godkendt, modtager du en anden e-mail med oplysninger om, hvordan du logger ind, angiver din adgangskode og andre detaljer.
    
    -- [site:name] holdet

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
da: En ekstern video fra Youtube eller Vimeo.
