Architecture Corporate Profile (8.x-1.0-beta1) - en to th translation catalogue (138 entries)

en: Slideshow
th: สไลด์โชว์

en: Title
th: หัวข้อ

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

en: delete
th: ลบ

en: Status
th: สถานะ

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้งาน

en: Type
th: ประเภท

en: yes
th: ตกลง

en: List
th: ดูลิสต์

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Action
th: แอคชั่น

en: On
th: เปิด

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: File
th: ไฟล์

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: None
th: ไม่มี

en: Message
th: ข้อความ

en: No log messages available.
th: ไม่มี Log

en: Link
th: ลิงค์

en: edit
th: แก้ไข

en: Field
th: ช่องรับข้อมูล

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Add
th: เพิ่ม

en: View
th: ดู

en: Text
th: ข้อความ

en: ID
th: ไอดี

en: Statistics
th: สถิติ

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Picture
th: รูปภาพ

en: Content type
th: ชนิดของเนื้อหา

en: file
th: แฟ้ม

en: Contact
th: ติดต่อ

en: no
th: ไม่

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: All
th: ทั้งหมด

en: Off
th: ปิด

en: To
th: ถึง

en: From
th: จาก

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Revision ID
th: แก้ไข ID

en: URL alias
th: เป็นการกำหนด URL เฉพาะให้กับธีม

en: Severity
th: ระดับความรุนแรง

en: Width
th: ความกว้าง

en: Height
th: ความสูง

en: Media
th: สื่อ

en: Details
th: รายละเอียด

en: General
th: ทั่วไป

en: Color
th: สี

en: Link text
th: ลิงค์ข้อความ

en: Banner
th: ตราสินค้า

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Clone
th: โคลน

en: Pattern
th: รูปแบบของ

en: Add group
th: เพิ่มกลุ่ม

en: Undefined
th: ไม่ระบุ

en: Map
th: แผนที่

en: author
th: ผู้เขียน

en: Your message has been sent.
th: ข้อความของคุณถูกส่งเรียบร้อยแล้ว

en: People
th: บุคคล

en: Video
th: วีดีโอ

en: Changed
th: เปลี่ยน

en: Completed
th: เรียบร้อยแล้ว

en: File settings
th: การตั้งค่าไฟล์

en: Relationship
th: ความสัมพันธ์

en: ‹ Previous
th: ‹ previous

en: Next ›
th: next ›

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: Complete
th: เสร็จ

en: Select
th: เลือก

en: Maximum upload size
th: ขนาดอัปโหลดสูงสุด

en: Administrator
th: ผู้ดูแลระบบ

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Person
th: บุคคล

en: Locked
th: ถูกล็อค

en: Data
th: ข้อมูล

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: pixels
th: พิกเซล

en: Direction
th: คำอธิบาย

en: Save and continue
th: บันทึกและไปต่อ

en: IP address
th: ที่อยู IP

en: Bundle
th: กลุ่ม

en: Permanent
th: ถาวร

en: Temporary
th: ชั่วคราว

en: No files available.
th: ไม่พบไฟล์ใดๆ

en: Uses
th: ใช้

en: The post could not be saved.
th: ไม่สามารถบันทึกเนื้อหานี้ได้

en: Filter settings
th: การตั้งค่าตัวกรอง

en: Delete link
th: ลบลิงก์

en: Edit link
th: แก้ไขลิงก์

en: Machine-readable name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Contact form
th: แบบฟอร์มการติดต่อ

en: Search form
th: ฟอร์มค้นหา

en: Date and time
th: วันที่และเวลา

en: « First
th: « first

en: Last »
th: last »

en: Your virtual face or picture.
th: เลือกรูปภาพจากคอมพิวเตอร์ของคุณ

en: Edit URL
th: แก้ไข URL

en: Field types
th: ประเภทช่องรับข้อมูล

en: (active tab)
th: (แท็บปัจจุบัน)

en: Time zones
th: โซนเวลา

en: Term reference
th: คำอ้างอิง

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
th: ขนาดอัปโหลดสูงสุด

en: Recent log messages
th: บันทึกข้อความล่าสุด

en: View mode
th: โหมดของวิว

en: HTML element
th: อิลิเมนต์ HTML

en: Appears in: @bundles.
th: ปรากฏใน @bundles.

en: Original language
th: ภาษาต้นฉบับ

en: Other…
th: อื่นๆ…

en: Displaying @start - @end of @total
th: แสดง @start - @end of @total

en: Managing and displaying entity reference fields
th: การจัดการและแสดงเขตข้อมูลการอ้างอิงเอนทิตี

en: Selecting reference type
th: เลือกชนิดการอ้างอิง

en: In the field settings you can select which entity type you want to create a reference to.
th: ในการตั้งค่าช่องรับข้อมูล คุณสามารถเลือกชนิดเอนทิตีที่คุณต้องการสร้างการอ้างอิง

en: Filtering and sorting reference fields
th: การกรองและการเรียงลำดับของข้อมูลอ้างอิง

en: Displaying a reference
th: แสดงการอ้างอิง

en: Links related to the active user account
th: Links related to the user account.

en: Administrative task links
th: Contains links to administrative tasks.

en: Site information links
th: Use this for linking to site information.

en: Site section links
th: Use this for linking to the main site sections.

en: User tool links, often added by modules
th: Contains links for site visitors. Some modules add their links here.

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
th: [user:display-name], การตั้งค่ารหัสผ่าน สำหรับบัญชีของคุณ สามารถแก้ไขได้ที่ [site:name].ตอนนี้คุณสามารถเข้าสู่ระบบ โดยการคลิกที่ลิงค์นี้ หรือ คัดลอกและวางที่เบราว์เซอร์อินเตอร์เน็ตเพื่อไปยังเบราว์เซอร์ของคุณ [user:one-time-login-url] การเชื่อมโยงนี้ สามารถกระทำได้ครั้งเดียวเพื่อเข้าสู่ระบบ คุณสามารถตั้งค่ารหัสผ่านของคุณ ก่อนที่จะหมดอายุภายในหนึ่งวันหลังจากนี้  --  [site:name] ทีม
