Architecture Corporate Profile (8.x-1.0-beta1) - en to cs translation catalogue (366 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Register
cs: Registrovat

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: yes
cs: ano

en: List
cs: Seznam

en: Email notification
cs: Připomenutí e-mailem

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: more
cs: více

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: Article
cs: Článek

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Articles
cs: Články

en: Administration
cs: Administrace

en: More
cs: Více

en: Action
cs: Akce

en: On
cs: Zapnuto

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Download
cs: Stáhnout

en: view
cs: zobrazit

en: File
cs: Soubor

en: Advanced options
cs: Pokročilé volby

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Message
cs: Zpráva

en: No log messages available.
cs: Nejsou k dispozici žádné zprávy v logu.

en: Quote
cs: Citace

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Center
cs: Na střed

en: Container
cs: Kontejner

en: Feed
cs: Zdroj

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: True
cs: Pravda (True)

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Archive
cs: Archiv

en: Icon
cs: Ikona

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Filename
cs: Název souboru

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Attachment
cs: Příloha

en: Upload
cs: Nahrát

en: Picture
cs: Obrázek

en: Upload image
cs: Nahrát obrázek

en: User
cs: Uživatel

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Files
cs: Soubory

en: file
cs: soubor

en: Contact
cs: Kontakt

en: no
cs: ne

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Vertical
cs: Svislý

en: All
cs: Vše

en: Active
cs: Aktivní

en: Page title
cs: Název stránky

en: Block
cs: Blok

en: Display links
cs: Zobrazit odkazy

en: Page
cs: Stránka

en: Off
cs: Vypnuto

en: Footer
cs: Patička

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Revision ID
cs: ID revize

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Last access
cs: Poslední přístup

en: Severity
cs: Vážnost

en: Fields
cs: Pole

en: Normal
cs: Normální

en: Last update
cs: Poslední obnova

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: Media
cs: Média

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Details
cs: Detaily

en: Desc
cs: Sestupně

en: Filter by
cs: Filtrovat podle

en: Group name
cs: Název skupiny

en: General
cs: Obecné

en: Start
cs: Začátek

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Color
cs: Barvy

en: Attributes
cs: Atributy

en: User login
cs: Přihlášení

en: Link text
cs: Text odkazu

en: Destination
cs: Cíl

en: Users
cs: Uživatelé

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
cs: Na @site momentálně probíhá údržba. Zakrátko by měl být web opět v provozu. Děkujeme vám za trpělivost.

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Tools
cs: Nástroje

en: Clone
cs: Klonovat

en: Sort Criteria
cs: Kritéria řazení

en: Add group
cs: Přidat skupinu

en: Collapsible
cs: Sbalitelné

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Full
cs: Celé

en: Undefined
cs: Nedefinováno

en: Clear
cs: Vymazat

en: ‹ previous
cs: ‹ předchozí

en: next ›
cs: následující ›

en: Member for
cs: Účet existuje již

en: Languages
cs: Jazyky

en: Add file
cs: Přidat soubor

en: Search fields
cs: Pole hledání

en: Map
cs: Mapa

en: author
cs: autor

en: Days
cs: Dnů

en: Months
cs: Měsíce

en: Your message has been sent.
cs: Vaše zpráva byla odeslána.

en: People
cs: Uživatelé

en: Blocked
cs: Zablokován

en: Glossary
cs: Slovník

en: Changed
cs: Změněno

en: Completed
cs: Dokončené

en: File settings
cs: Nastavení souborů

en: Percentage
cs: Procenta

en: Relationship
cs: Vztah

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Translations
cs: Překlady

en: Unpublished
cs: Skryto

en: Sticky
cs: Přilepení

en: Tabs
cs: Záložky

en: Output format
cs: Výstupní formát

en: Complete
cs: Dokončit

en: Next Page >
cs: Další strana >

en: < Previous Page
cs: < Předchozí strana

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Anonymous user
cs: Anonym

en: Apply
cs: Použít

en: Select
cs: Vybrat

en: Block description
cs: Popis bloku

en: Used in
cs: Použito v

en: Form
cs: Formulář

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Authenticated user
cs: Přihlášený uživatel

en: Autoplay
cs: Přehrát automaticky

en: Maximum upload size
cs: Maximální velikost nahrávaného souboru

en: Used
cs: Použito

en: Administrator
cs: Administrátor

en: Usage
cs: Použití

en: « first
cs: « první

en: last »
cs: poslední »

en: Values
cs: Hodnoty

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
cs: Uživatel se považuje za online po tuto dobu od posledního zobrazení stránky.

en: Identifier
cs: Identifikátor

en: Offset
cs: Posun

en: Link to file
cs: Odkaz na soubor

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: types
cs: typy

en: About
cs: Popis

en: Publish content
cs: Zveřejnit obsah

en: Sort direction
cs: Směr řazení

en: Block type
cs: Typ bloku

en: Web services
cs: Webové služby

en: Effect
cs: Efekt

en: Entity type
cs: Typ entity

en: User account
cs: Uživatelský účet

en: Main navigation
cs: Hlavní navigace

en: Title only
cs: Pouze nadpis

en: pixels
cs: pixelů

en: Mime type
cs: MIME typ

en: Direction
cs: Směr

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: No content available.
cs: Žádný obsah není k dispozici.

en: Webform submissions
cs: Odeslané webové formuláře

en: Save and continue
cs: Uložit a pokračovat

en: IP address
cs: IP adresa

en: Create group
cs: Vytvořit skupinu

en: Primary tabs
cs: Hlavní záložky

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Autocomplete
cs: Automatické dokončování

en: Permanent
cs: Trvalý

en: Temporary
cs: Dočasný

en: No files available.
cs: Žádné soubory nejsou k dispozici.

en: Uses
cs: Použití

en: Frontpage
cs: Titulní strana

en: MIME type
cs: Typ MIME

en: Upload date
cs: Datum nahrání

en: Search index
cs: Index pro vyhledávání

en: Video file
cs: Video soubor

en: The post could not be saved.
cs: Příspěvek nelze uložit.

en: Filter settings
cs: Nastavení filtru

en: Delete link
cs: Odkaz "smazat"

en: Draft
cs: Koncept

en: Save Draft
cs: Uložit koncept

en: Yes/No
cs: Ano/Ne

en: Edit link
cs: Odkaz "upravit"

en: The name of the file.
cs: Název souboru.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Compact
cs: Kompaktní

en: Fieldset
cs: Sada polí

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: Who's new
cs: Kdo je nový

en: Contact form
cs: Kontaktní formulář

en: Delete redirect
cs: Smazat přesměrování

en: Search form
cs: Vyhledávání

en: Date and time
cs: Datum a čas

en: Who's online
cs: Kdo je online

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Your virtual face or picture.
cs: Váš avatar nebo profilový obrázek.

en: Field group label
cs: Popisek skupiny polí

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: Delete content
cs: Smazat obsah

en: Published status
cs: Status zveřejnění

en: Monthly archive
cs: Měsíční archiv

en: Edit URL
cs: Upravit URL

en: Field types
cs: Typy polí

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: (active tab)
cs: (aktivní záložka)

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
cs: Chybný strojově čitelný název. Zadejte název jiný než je %invalid.

en: Full content
cs: Plný obsah

en: Recent content
cs: Nový obsah

en: Unpublish content
cs: Skrýt obsah

en: Make content sticky
cs: Přilepit obsah nahoru v seznamu

en: Make content unsticky
cs: Zrušit přilepení obsahu

en: Promote content to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Remove content from front page
cs: Odstranit obsah z titulní stránky

en: Save content
cs: Uložit obsah

en: Find and manage content.
cs: Hledat a spravovat obsah.

en: Time zones
cs: Časová pásma

en: Term reference
cs: Odkaz na termín

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
cs: Neplatný archív %file, není možné rozbalit.

en: No people available.
cs: Žádní lidé nejsou k dispozici.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
cs: Administrátor pro vás vytvořil účet na webu [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
cs: Hledat a administrovat uživatele webu.

en: Video URL
cs: Adresa URL videa

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
cs: Přípony jmen souborů oddělené čárkou nebo mezerou. Vynechte tečku na začátku.

en: %title has been created.
cs: Vytvořen příspěvek %title.

en: %title has been updated.
cs: Aktualizován příspěvek %title.

en: Update URL alias
cs: Aktualizovat URL alias

en: Bulk update
cs: Hromadná aktualizace

en: Recent log messages
cs: Poslední zprávy v logu

en: Linked to file
cs: Propojeno se souborem

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
cs: Spravovat uživatelské účty, role a oprávnění.

en: Changed date
cs: Datum změny

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
cs: Odeslání uloženo. K tomuto formuláři se můžete vrátit později, což vám obnoví aktuální hodnoty.

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
cs: <p class="fieldgroup-help">Pole mohou být přetahována do skupin s neomezeným vnořováním. Každý formát skupiny má svůj formulář nastavení, specifický pro daný typ formátu.<br />Uvědomte si, že některé formáty jdou v párech. Tyto typy mají html obal k zanoření potomků. Například umístěte položky accordionu do accordionu, položky vertikálních tabů do skupiny vertikálních tabů a položky horizontálních tabů do skupiny horizontálních tabů. Existuje jediná výjimka z tohoto pravidla: můžete použít položku vertikálních tabů bez obalovací skupiny, pokud jsou k dispozici jiné taby nastavení, například z formuláře uzlu.</p>

en: Master
cs: Nadřízené

en: Appears in: @bundles.
cs: Objevuje se v: @bundles.

en: An autocomplete text field.
cs: Textové pole s automatickým dokončováním.

en: Rendered as @mode
cs: Zobrazeno jako @mode

en: Wide
cs: Široký

en: Full HTML
cs: Plné HTML

en: Use site default RSS settings
cs: Pro RSS použít výchozí nastavení webu

en: Original language
cs: Původní jazyk

en: Other…
cs: Jiný…

en: This field supports tokens.
cs: Toto pole podporuje tokeny.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
cs: Unikátní, strojově čitelné jméno, obsahující písmena, čísla a podtržítka.

en: Type of item to reference
cs: Typ položky pro referenci

en: Create referenced entities if they don't already exist
cs: Vytvořit odkazované entity, pokud ještě neexistují

en: Custom block library
cs: Knihovna vlastních bloků

en: 1 place | @count places
cs[0]: 1 místo
cs[1]: @count míst
cs[2]: @count místa

en: Registering module
cs: Probíhá registrace modulu

en: Sort settings
cs: Nastavení řazení

en: File format settings
cs: Nastavení formátu souboru

en: @label referenced from @field_name
cs: @label odkazovaný z @field_name

en: Search result highlighting input
cs: Zvýraznit hledaný text ve výsledcích.

en: Target UUID
cs: Cílové UUID

en: @entity using @field_name
cs: @entity používající @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
cs: Propojí každou entitu @entity, která má nastavené pole @field_name na @label.

en: Large (480×480)
cs: Velký (480x480)

en: Medium (220×220)
cs: Střední (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
cs: Náhled (100x100)

en: Default long date
cs: Výchozí dlouhý formát data

en: Default medium date
cs: Výchozí střední formát data

en: Default short date
cs: Výchozí krátký formát data

en: User account menu
cs: Menu uživatelského účtu

en: Block the selected user(s)
cs: Zablokovat vybrané uživatele.

en: Cancel the selected user account(s)
cs: Zrušit vybrané uživatelské účty

en: Unblock the selected user(s)
cs: Odblokovat vybrané uživatele

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: Restricted HTML
cs: Omezené HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
cs: Žádost na zrušení uživatelského účtu [user:display-name] na webu [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
cs: Náhradní přihlašovací informace pro uživatele [user:display-name] na webu [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
cs: Podrobnosti uživatelského účtu [user:display-name] na webu [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
cs: Podrobnosti uživatelského účtu [user:display-name] na webu [site:name] (čeká na schválení)

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
cs: [user:display-name],
    
    Váš uživatelský účet na webu [site:name] byl aktivován. Můžete se nyní přihlásit kliknutím na následující odkaz, nebo jeho vložením do adresy internetového prohlížeče:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Tento odkaz pro přihlášení může být použit pouze jedenkrát a zavede vás na stránku, na které si budete moci nastavit své heslo.
    
    Jakmile si změníte heslo, můžete se nadále přihlašovat na stránce [site:login-url], kde použijete:
    
    uživatelské jméno: [user:account-name]
    heslo: vaše heslo
    
    -- Tým [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
cs: Podrobnosti uživatelského účtu [user:display-name] na webu [site:name] (schválen)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
cs: Podrobnosti uživatelského účtu [user:display-name] na webu [site:name] (zablokován)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
cs: [user:display-name],
    
    Váš uživatelský účet na webu [site:name] byl zrušen. 
    
    -- Tým [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
cs: Podrobnosti uživatelského účtu [user:display-name] na webu [site:name] (zrušeno)

en: Links related to the active user account
cs: Odkazy týkající se aktivního uživatelského účtu

en: Administrative task links
cs: Odkazy pro administrativní úkoly

en: Site information links
cs: Odkazy na informace o webu

en: Site section links
cs: Odkazy na hlavní sekce webu

en: User tool links, often added by modules
cs: Odkazy na uživatelské nástroje, často přidané prostřednictvím modulů

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
cs: Zpráva pro uživatele [user:display-name]
    
    Na [site:name] byl uskutečněn požadavek na obnovení hesla k vašemu účtu.
    
    Můžete se nyní přihlásit kliknutím na následující odkaz, nebo jeho vložením do adresy internetového prohlížeče:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Tento odkaz pro přihlášení může být použit pouze jedenkrát a zavede vás na stránku, na které si budete moci nastavit své heslo. Platnost odkazu vyprší za jeden den.
    
    --  Tým [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
cs: [user:display-name],
    
    administrátor webu [site:name] pro vás vytvořil uživatelský účet. Můžete se nyní přihlásit kliknutím na následující odkaz, nebo jeho vložením do adresy internetového prohlížeče:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Tento odkaz pro přihlášení může být použit pouze jedenkrát a zavede vás na stránku, na které si budete moci nastavit své heslo.
    
    Jakmile si změníte heslo, můžete se nadále přihlašovat na stránce [site:login-url], kde použijete:
    
    uživatelské jméno: [user:name]
    heslo: vaše heslo
    
    -- Tým [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
cs: [user:display-name],
    
    děkujeme za registraci na webu [site:name]. Můžete se nyní přihlásit kliknutím na následující odkaz, nebo jeho vložením do adresy internetového prohlížeče:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Tento odkaz pro přihlášení může být použit pouze jedenkrát a zavede vás na stránku, na které si budete moci nastavit své heslo.
    
    Jakmile si změníte heslo, můžete se nadále přihlašovat na stránce [site:login-url], kde použijete:
    
    uživatelské jméno: [user:name]
    heslo: vaše heslo
    
    -- Tým [site:name]

en: Find and manage custom blocks.
cs: Hledat a spravovat vlastní bloky.

en: Find and manage files.
cs: Vyhledat a spravovat soubory.

en: All content, by month.
cs: Veškerý obsah, dle měsíce.

en: Recent content.
cs: Poslední obsah.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
cs: Obsah přiřazený k určitému termínu taxonomie.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
cs: Zobrazuje seznam nejnovějších uživatelských účtů na webu.

en: Who's online block
cs: Blok "Kdo je přihlášen"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
cs: Zobrazuje uživatelská jména naposled aktivních uživatelů a celkový počet aktivních uživatelů.

en: Max 1300x1300
cs: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
cs: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
cs: Max. 325x325

en: Max 650x650
cs: Max. 650x650

en: Narrow
cs: Úzký

en: Files overview
cs: Přehled souborů

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
cs: Informace o použití souboru pro {{arguments.fid}}

en: Find and manage content
cs: Najít a spravovat obsah

en: Welcome to [site:name]
cs: Vítejte na webu [site:name]

en: Name or email contains
cs: Jméno nebo email obsahuje

en: A list of new users
cs: Seznam nových uživatelů

en: There are currently @total users online.
cs: Počet právě přihlášených uživatelů: @total

en: Filter actions
cs: Filtrovat akce

en: Add, rearrange or remove filters.
cs: Přidat, uspořádat nebo odstranit filtry.

en: Sort actions
cs: Seřadit akce

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
cs: Přidat, uspořádat nebo odstranit pravidla řazení.

en: Delete media
cs: Smazat média

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
cs: [user:display-name],
    
    Váš uživatelský účet na webu [site:name] byl zablokován. 
    
    -- Tým [site:name]

en: Publish media
cs: Zveřejnit média

en: Unpublish media
cs: Skrýt média

en: Use local images for reusable media.
cs: Zařazuje obrázkový soubor do knihovny médií k opětovnému použití.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
cs: Pro hlavní stranu zatím neexistuje žádný obsah. Instrukce pro přidání obsahu najdete v <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">uživatelské příručce</a>.
