Architecture Corporate Profile (8.x-1.1) - en to ja translation catalogue (358 entries)

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Email notification
ja: E メール通知

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Article
ja: 記事

en: Articles
ja: 記事

en: Administration
ja: 管理

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: view
ja: ビュー

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Quote
ja: 料金

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Container
ja: コンテナー

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: View
ja: ビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: #
ja: No.

en: Attachment
ja: 添付

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: Upload image
ja: 画像アップロード

en: Titles
ja: タイトル

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Files
ja: ファイル

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Two column
ja: 2カラム

en: Off
ja: オフ

en: Footer
ja: フッター

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Severity
ja: 重大度

en: Fields
ja: フィールド

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Normal
ja: ノーマル

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Scale
ja: スケール

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Details
ja: 詳細

en: Desc
ja: 降順

en: Job
ja: ジョブ

en: Jobs
ja: ジョブ

en: General
ja: 全般

en: Start
ja: 開始

en: Background color
ja: 背景色

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Users
ja: ユーザー

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Banner
ja: バナー

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Gender
ja: 性別

en: Token
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Languages
ja: 言語

en: Map
ja: 地図

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Days
ja: 日

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Slide
ja: スライド

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Video
ja: ビデオ

en: Glossary
ja: 用語集

en: Email confirmation
ja: メール確認

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: Document
ja: ドキュメント

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Translations
ja: 翻訳

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Sticky
ja: 固定

en: Tabs
ja: タブ

en: Output format
ja: 出力書式

en: Complete
ja: 完了

en: Next Page >
ja: 次のページ ＞

en: < Previous Page
ja: ＜ 前のページ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Used in
ja: 利用場所

en: Node reference
ja: ノード参照

en: Form
ja: フォーム

en: Permission
ja: 権限

en: < Previous
ja: < 前へ

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Administrator
ja: 管理者

en: Usage
ja: 使用方法

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Offset
ja: オフセット

en: Locked
ja: ロック

en: About
ja: アバウト

en: Fid
ja: FID

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Web services
ja: ウェブサービス

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Draft
ja: 下書き

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: Header bottom
ja: ヘッダー下部

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Status code
ja: 状態コード

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Time zones
ja: タイムゾーン

en: Term reference
ja: ターム参照

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Geographic
ja: 地理

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Asc
ja: 昇順

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: Master
ja: マスター

en: Wide
ja: ワイド

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Original language
ja: 元の言語

en: Country codes
ja: 国コード

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Public Files Directory
ja: パブリックファイルディレクトリー

en: Private Files Directory
ja: プライベートファイルディレクトリー

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
ja: 一部のみが完了したフォームが見つかりました。残りの部分を完成させてください。

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name]
    
    [site:name] であなたのアカウントのキャンセルのリクエストが行われました。
    
    このリンクをクリックするかブラウザにコピーと貼り付けをすることによって [site:url-brief] でのあなたのアカウントをキャンセルすることができます。
     
    [user:cancel-url]
    
    注意: アカウントのキャンセル処理をすると元に戻すことができません。
    
    このリンクは使用されなければ 1 日で有効期限となり何も起こりません。
    
    --  [site:name] チーム

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ja: [user:display-name] がアカウントの申請を行いました。
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name] でのあなたのアカウントが有効になりました。
    
    このリンクをクリックするかコピーしてブラウザに貼り付けるとログインすることができます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:account-name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name] のあなたのアカウントがキャンセルされました。
    
    --  [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name]さん
    
    [site:name]で、あなたのアカウントのパスワードリセットが要求されました。
    
    このリンクをクリックするか、ブラウザにコピーと貼り付けをすることでサイトにログインすることができます。
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクからのログインは一回かぎり有効です。リンク先ではパスワードを設定することができます。使用されなければ一日で有効期限が切れ何も起こりません。
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    サイト[site:name]の管理者が[user:name]さんのアカウントを作成しました。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name]へご登録くださりありがとうございます。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Media name
ja: メディア名

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー

en: Country names
ja: 国名

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
ja: 送信内容を確認してください。あなたが送信した内容は「送信」ボタンを押すまで完了しません。

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name],
    
    あなたの[site:name]のアカウンがブロックされました。
    
    --  [site:name] team

en: There is no redirect yet.
ja: まだリダイレクトがありません。

en: Save media
ja: メディアを保存

en: Likert
ja: リッカート

en: Entire Site
ja: サイト全体

en: Default Drupal Database
ja: デフォルト Drupal データベース

en: Publish media
ja: メディアを掲載

en: Unpublish media
ja: メディアを非掲載

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: There are no custom blocks available.
ja: 利用出来るカスタムブロックはありません。

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ja: フロントページのコンテンツはまだ作成されていません。<br>サイトを構築するには<a target="_blank" href="https://www.drupal.org/ja/docs/user_guide/ja/index.html">ユーザーガイド</a>を参照してください。

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Indicates required field
ja: 必須フィールドを示します

en: Paragraphs library items
ja: パラグラフライブラリー項目

en: Paragraphs library browser
ja: パラグラフライブラリーブラウザ

en: Paragraphs library
ja: パラグラフライブラリー

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name]にご登録いただきありがとうございます。
    あなたのアカウント申請は現在承認待ちです。
    承認されると、ログイン方法やパスワードの設定方法などの情報が記載されたメールが送信されます。
    
    --  [site:name] チーム一同

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

en: Select reusable paragraph
ja: 再利用可能なパラグラフを選択

en: Reusable paragraph
ja: 再利用可能なパラグラフ

en: From library
ja: ライブラリ
