Architecture Corporate Profile (8.x-1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (477 entries)

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: delete
sv: radera

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: yes
sv: ja

en: List
sv: Lista

en: Email notification
sv: E-postmeddelande

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Latest Articles
sv: Senaste artiklar

en: Article
sv: Artikel

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Articles
sv: Artiklar

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: File
sv: Fil

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Quote
sv: Citera

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Container
sv: Grupp

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Audio
sv: Ljud

en: File Size
sv: Filstorlek

en: Filename
sv: Filnamn

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Statistics
sv: Statistik

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: Upload image
sv: Ladda upp bild

en: Titles
sv: Titlar

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: Contact
sv: Kontakt

en: no
sv: nej

en: Created
sv: Skapad

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Display links
sv: Visa länkar

en: Page
sv: Sida

en: Two column
sv: Två kolumner

en: Off
sv: Av

en: Footer
sv: Sidfot

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Severity
sv: Grad

en: Fields
sv: Fält

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Scale
sv: Skala

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Plain text
sv: Ren text

en: Details
sv: Detaljer

en: Desc
sv: Fallande

en: Filter by
sv: Filtrera på

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: General
sv: Allmän

en: Start
sv: Från

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Color
sv: Färg

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Role
sv: Roll

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Link text
sv: Länktext

en: Destination
sv: Mål

en: Users
sv: Användare

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Tools
sv: Verktyg

en: Clone
sv: Klona

en: Tab
sv: Tabb

en: Sort Criteria
sv: Sortera kriterium

en: Pattern
sv: Mönster

en: Default state
sv: Förvalt läge

en: Add group
sv: Lägg till grupp

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Gender
sv: Kön

en: Undefined
sv: Ej definierad

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Clear
sv: Rensa

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Member for
sv: Medlem i

en: Languages
sv: Språk

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: Search fields
sv: Sökfält

en: Map
sv: Karta

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Days
sv: Dagar

en: Months
sv: Månader

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: Slide
sv: Glida

en: Slow
sv: Långsam

en: Fast
sv: Snabb

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Email confirmation
sv: E-postbekräftelse

en: Changed
sv: Ändrad

en: Completed
sv: Slutförd

en: File settings
sv: Inställningar för filer

en: Download link
sv: Nedladdningslänk

en: Document
sv: Dokument

en: Percentage
sv: Procent

en: Relationship
sv: Relation

en: Migrate
sv: Migrera

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Translations
sv: Översättningar

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Complete
sv: Slutförd

en: Next Page >
sv: Nästa sida >

en: < Previous Page
sv: < Föregående sida

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: Teaser text
sv: Teaser-text

en: Select
sv: Välj

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Used in
sv: Används i

en: Node reference
sv: Nodreferens

en: Form
sv: Formulär

en: Permission
sv: Behörighet

en: < Previous
sv: < Föregående

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Maximum upload size
sv: Största uppladdningsstorlek

en: Administrator
sv: Administratör

en: Usage
sv: Användning

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Values
sv: Värden

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Offset
sv: Kompensera

en: Link to file
sv: Länk till fil

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Locked
sv: Låst

en: types
sv: typer

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: About
sv: Om

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: Sort direction
sv: Riktning för sortering

en: Block type
sv: Typ av block

en: Web services
sv: Webbtjänster

en: Effect
sv: Effekt

en: Speed
sv: Hastighet

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Add a new group
sv: Lägg till en ny grupp

en: pixels
sv: pixlar

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: Path to image
sv: Sökväg till bild

en: Direction
sv: Riktning

en: Display type
sv: Typ av visning

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Title field
sv: Titelfält

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: IP address
sv: IP-adress

en: Create group
sv: Skapa grupp

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Temporary
sv: Temporär

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Uses
sv: Använder

en: Frontpage
sv: Startsida

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Download file
sv: Ladda ned fil

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Search index
sv: Sökindex

en: Video file
sv: Videofil

en: The post could not be saved.
sv: Inlägget kunde inte sparas.

en: Filter settings
sv: Filterinställningar

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Draft
sv: Utkast

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till valda roller

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Search form
sv: Sökformulär

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Status code
sv: Statuskod

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: Field types
sv: Fälttyper

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
sv: Det maskinläsbara namnet är ogiltigt. Ange ett annat namn än %invalid.

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Time zones
sv: Tidszoner

en: Term reference
sv: Termreferens

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
sv: Kan inte packa upp %file, inte ett giltig arkiv.

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: No media available.
sv: Ingen media tillgänglig.

en: Video URL
sv: URL för video

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
sv: Separera filändelser med mellanslag eller kommatecken och ta ej med en inledande punkt.

en: %title has been created.
sv: %title har skapats.

en: %title has been updated.
sv: %title har uppdaterats.

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Linked to file
sv: Länkat till fil

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Asc
sv: Stigande

en: HTML element
sv: HTML-element

en: Are you sure you want to delete the group %group?
sv: Är du säker på att du vill radera gruppen %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
sv: Gruppen %group har raderats från innehållstypen %type.

en: Fieldgroups
sv: Fältgrupper

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
sv: <p class="fieldgroup-help">Fält kan dras in i grupper med obegränsad inbäddning. Med varje fältgruppsformat följer ett konfigurationsformulär specifikt för den formattypen.<br />Observera att vissa format hänger ihop i par. Dessa typer har en omslutande HTML för att nästla sina underliggande fältgrupper. Placera till exempel hopfällbara punkter i hopfällningen, vertikala flikar i en vertikal flikgrupp, och horisontella flikar i en horisontell flikgrupp. Det finns ett undantag till denna regel. Du kan använda vertikala flikar utan en omslutare när flikarna för ytterligare inställningar finns tillgängliga. Till exempel nodformulär.</p>

en: New group %label successfully created.
sv: Nya gruppen %label skapades utan problem.

en: Master
sv: Huvud

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: The field name
sv: Fältnamnet

en: Appears in: @bundles.
sv: Förekommer i: @bundles.

en: Responsive image
sv: Responsiv bild

en: An autocomplete text field.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält.

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
sv: Visa de refererade objekten som genererats av entity_view().

en: Rendered as @mode
sv: Genererad som @mode

en: Wide
sv: Bred

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Use site default RSS settings
sv: Använd webbplatsens förvalda RSS-inställningar

en: Original language
sv: Ursprungsspråk

en: Other…
sv: Annat...

en: View larger map
sv: Visa större karta

en: This field supports tokens.
sv: Detta fält stöder ersättningstecken.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn som innehåller bokstäver, siffror och understreck.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
sv: <strong>Observera:</strong> I visningar för "Objektsreferens" kommer alla fält visas på samma rad såvida inte ett uttryckligt val av radfält görs här.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
sv: Välj fältet/fälten som skall sökas igenom vid användning av den automatiskt kompletterande gränssnittskomponenten.

en: Replace file
sv: Ersätt fil

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: An <em>Image</em> file is a still visual.
sv: En <em>Bild</em>-fil är en stillbilld.

en: An <em>Audio</em> file is a sound recording.
sv: En <em>Ljud</em>-fil är en inspelning av ljud.

en: Field Group
sv: Fältgrupp

en: Type of item to reference
sv: Typ av objekt att referera

en: With selection
sv: Med urval

en: Create referenced entities if they don't already exist
sv: Skapa refererade objekt om de inte redan finns

en: Entity Reference inline fields
sv: Radvisa fält för objektsreferens

en: Display of multiple files
sv: Visning av flera filer

en: Configure allowed file extensions, default alt and title sources, and the file upload wizard.
sv: Konvertera tillåtna filändelser, förvalda källor för alt och title, och filuppladdningsguiden.

en: Mark group as required if it contains required fields.
sv: Gör gruppen obligatorisk om den innehåller obligatoriska fält.

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: 1 place | @count places
sv[0]: 1 plats
sv[1]: @count platser

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Social Media Links
sv: Sociala medier länkar

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Provides the ability to group your fields on both form and display.
sv: Ger möjlighet att gruppera fält både i redigeringsformulär och vid visning.

en: View handler settings
sv: Inställningar för vyhanterare

en: Sort settings
sv: Inställningar för sortering

en: Search field
sv: Sökfält

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Target UUID
sv: UUID för mål

en: @entity using @field_name
sv: @entity använder @field_name

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Configure Responsive Image Styles
sv: Konfigurera responsiva bildstilar

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Det har gjorts en begäran om att ta bort ditt konto på [site:name].
    
    Du kan nu ta bort ditt konto på [site:url-brief] genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:cancel-url]
    
    OBSERVERA: Borttagandet av ditt konto kan inte ångras.
    
    Den här länken  är giltig en dag och inget händer om den inte används.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
sv: [user:display-name] har ansökt om ett konto.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har aktiverats.
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att kopiera den till din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan enbart användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan ange ditt lösenord.
    
    Efter att du angett ett lösenord kommer du i framtiden att kunna logga in på [site:login-url] genom att använda:
    
    användarnamn: [user:account-name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har tagits bort.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    En begäran om att återställa lösenordet för ditt kontot har gjorts på [site:name].
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på länken eller kopiera och klistra in den i din webbläsare.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan bara användas en gång och kommer ta dig till en sida där du kan ange ditt lösenord. Denna länk upphör efter en dag och inget kommer hända om du inte använder den.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    En administratör på [site:name] har skapat ett konto åt dig. Du kan nu logga in genom att klicka på länken eller kopiera och klistra in den i din webbläsare.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan bara användas en gång och kommer ta dig till en sida där du kan ange ditt lösenord.
    
    Efter att du angivit ditt lösenord kan du i framtiden logga in på [site:login-url] genom att använda:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tack för att du har registrerat dig på [site:name]. Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan välja ett eget lösenord.
    
    Efter detta kommer du kunna logga in på [site:login-url] med följande uppgifter:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Adds a Entity Reference field type with revision support.
sv: Lägger till en fälttyp för objektreferens med revisionsstöd.

en: @label revision ID
sv: @label revisions ID

en: Find and manage custom blocks.
sv: Hitta och hantera anpassade block.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: View edit page
sv: Visa redigeringssida

en: Max 1300x1300
sv: Maximalt 1300x1300

en: Max 2600x2600
sv: Maximalt 2600x2600

en: Max 325x325
sv: Maximalt 325x325

en: Max 650x650
sv: Maximalt 650x650

en: Narrow
sv: Smal

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Welcome to [site:name]
sv: Välkommen till [site:name]

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: Manage view settings
sv: Hantera vyinställningar

en: View or edit the configuration.
sv: Visa eller redigera konfigurationen.

en: Displays in this view
sv: Visas i denna vy

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
sv: En visning är ett sätt att mata ut resultaten, till exempel som en sida eller ett block. En vy kan innehålla flera visningar som visas här. Den aktiva visningen markeras.

en: View administration
sv: Visa administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
sv: Utföra administrativa uppgifter, inklusive att lägga till en beskrivning och skapa en klon. Klicka på listrutan för att se tillgängliga alternativ.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
sv: Välj hur du vill mata ut resultaten. Välj exempelvis <em>Innehåll</em> för att mata ut varje punkt helt med hjälp av dina konfigurerade visningsinställningar. Eller välj <em>Fält</em> som gör det möjligt att mata ut enbart särskilda fält för varje resultat. Ytterligare format kan läggas till genom att installera moduler för att <em>utöka</em> Drupals grundfunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
sv: Om denna vy använder fält visas de här. Du kan klicka på ett fält för att konfigurera det.

en: Filter your view
sv: Filtrera din vy

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
sv: Lägg till filter för att begränsa resultaten i utmatningen. Till exempel för att enbart visa innehåll som är <em>publicerat</em> lägger du till ett filter för <em>Publicerat</em> och välj <em>Ja</em>.

en: Filter actions
sv: Filtrera åtgärder

en: Add, rearrange or remove filters.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort filter.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
sv: Styr ordningen för hur resultaten skall matas ut. Klicka på en aktiv sorteringsregel för att konfigurera den.

en: Sort actions
sv: Sortera åtgärder

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
sv: Visa en förhandsgranskning från vyns utmatning.

en: A field group
sv: En fältgrupp

en: The fields belonging to the group
sv: Fälten som hör till gruppen

en: The parent group of this group
sv: Gruppens ovanliggande grupp

en: The weight of the group
sv: Gruppens vikt

en: The formatter of the group
sv: Gruppens formaterare

en: Field group settings on entity form
sv: Inställningar för fältgrupp i formulär

en: Mark as required
sv: Gör obligatorisk

en: Delete media
sv: Radera media

en: Media name
sv: Medianamn

en: Entity browser
sv: Objektläsare

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har spärrats.
    
    --  Administratörerna  på [site:name]

en: List of redirects
sv: Lista över omdirigeringar

en: There is no redirect yet.
sv: Det finns ingen omdirigering ännu.

en: Save media
sv: Spara media

en: Publish media
sv: Publicera media

en: Unpublish media
sv: Avpublicera media

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: There are no custom blocks available.
sv: Det finns inga anpassade block tillgängliga.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
sv: Inget innehåll för framsidan har skapats ännu.<br />Följ <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">användarguiden</a> för att börja bygga din webbplats.

en: A locally hosted video file.
sv: En lokalt lagrad videofil.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
sv: Du har redan skickat in detta formulär. <a href="#">Se ditt tidigare inlägg</a>.

en: Remote video
sv: Extern video

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tack för att du registrerade dig på [site:name]. Din ansökan om ett konto väntar för närvarande på godkännande. När den har godkänts kommer du att få ytterligare ett e-postmeddelande med information om hur du loggar in, ställer in ditt lösenord och andra detaljer.
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
sv: En externt lagrad video från YouTube eller Vimeo.

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'American Samoa'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)'
    AA: 'Armed Forces Americas'
    AP: 'Armed Forces Pacific'
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FM: 'Federated States of Micronesia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MH: 'Marshall Islands'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: 'Northern Mariana Islands'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Virgin Islands'
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
sv: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: "Amerikanska Samoa"
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: "Väpnade styrkor (Kanada, Europa, Afrika eller Mellanöstern)"
    AA: "Armed Forces America"
    AP: "Armed Forces Pacific"
    CA: Kalifornien
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: "District of Columbia"
    FM: "Federated States of Micronesia"
    FL: Florida
    GA: Georgien
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    JAG: Maine
    MH: "Marshallöarna"
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    JAG: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: "New Jersey"
    NM: "New Mexico"
    NY: "New York"
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: "Norra Marianaöarna"
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    ELLER: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: "Rhode Island"
    SC: "South Carolina"
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: "Jungfruöarna"
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
