Architecture Corporate Profile (8.x-1.0) - en to uk translation catalogue (458 entries)

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Email notification
uk: Електронне сповіщення

en: Remove
uk: Вилучити

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: Latest Articles
uk: останні статті

en: Article
uk: Стаття

en: Articles
uk: Статті

en: Administration
uk: Адміністрування

en: More
uk: Ще

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Project type
uk: Тип проекту

en: Project types
uk: Типи проектів

en: view
uk: переглянути

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Use count
uk: Підрахунок використань

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Повідомлення в журналі відсутні.

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Container
uk: Контейнер

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Help
uk: Довідка

en: True
uk: Істина

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Archive
uk: Архів

en: Icon
uk: Іконка

en: View
uk: Перегляд

en: Audio
uk: Звук

en: Filename
uk: Назва файла

en: Teaser
uk: Анонс

en: Updated
uk: Оновлено

en: Text
uk: Текст

en: Statistics
uk: Статистика

en: Attachment
uk: Долучення

en: Upload
uk: Викласти

en: Picture
uk: Зображення

en: Upload image
uk: Відвантажити зображення

en: Titles
uk: Заголовки

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Files
uk: Файли

en: Contact
uk: Контакт

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Two column
uk: Дві колонки

en: Off
uk: Вимкнено

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Severity
uk: Важливість

en: Fields
uk: Поля

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: Normal
uk: Звичайне

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Scale
uk: Масштаб

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Details
uk: Подробиці

en: Desc
uk: Спад

en: Job
uk: Завдання

en: Jobs
uk: Завдання

en: General
uk: Загальне

en: Start
uk: Початок

en: Background color
uk: Колір тла

en: Color
uk: Колір

en: Role
uk: Роль

en: User login
uk: Вхід

en: Users
uk: Користувачі

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
uk: Сайт @site зараз на технічному обслуговуванні. Скоро він запрацює знову. Дякуємо вам за терпіння.

en: Banner
uk: Банер

en: Redirect
uk: Переспрямувати

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Tools
uk: Інструменти

en: Sort Criteria
uk: Критерій впорядкування

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Gender
uk: Стать

en: Token
uk: Замінник

en: Clear
uk: Очистка

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Member for
uk: Зареєстрований вже

en: Languages
uk: Мови

en: Map
uk: Мапа

en: author
uk: автор

en: Entity
uk: Сутність

en: Days
uk: Дні(в)

en: Months
uk: Місяці

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: Slide
uk: Сковзання

en: People
uk: Люди

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Video
uk: Відео

en: Glossary
uk: Глосарій

en: Email confirmation
uk: Підтвердження поштою

en: Changed
uk: Змінено

en: Completed
uk: Завершено

en: 301 Moved Permanently
uk: 301 Переміщене Остаточно

en: 307 Temporary Redirect
uk: 307 - Тимчасово переміщене

en: Document
uk: Документ

en: Alt Text
uk: Альтернативний текст

en: Percentage
uk: Відсотки

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Translations
uk: Переклади

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: News
uk: Новини

en: Sticky
uk: Прикріплені

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Complete
uk: Завершене

en: Next Page >
uk: Наступна сторінка >

en: < Previous Page
uk: < Попередня сторінка

en: phone
uk: телефон

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Teaser text
uk: Текст анонсу

en: Select
uk: Вибір

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Used in
uk: Використано в

en: Node reference
uk: Посилання на матеріал

en: Form
uk: Форма

en: Permission
uk: Повноваження

en: 300 Multiple Choices
uk: 300 Безліч Виборів

en: 302 Found
uk: 302 Знайдене

en: 303 See Other
uk: 303 Дивитися Інше

en: 304 Not Modified
uk: 304 Не Змінювалося

en: 305 Use Proxy
uk: 305 Використовувати Проксі

en: < Previous
uk: < Назад

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Used
uk: Використано

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Usage
uk: Використання

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
uk: Користувач вважається присутнім на сайті протягом цього часу після останнього перегляду сторінки.

en: Offset
uk: Зміщення

en: Person
uk: Особа

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Paragraph
uk: Абзац

en: About
uk: Про модуль

en: Publish content
uk: Публікувати матеріал

en: Block type
uk: Тип блоку

en: Web services
uk: Вебслужба

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Mime type
uk: MIME Тип

en: Footnote
uk: Виноска

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Webform submissions
uk: Надсилання з вебформи

en: IP address
uk: IP-адреса

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Permanent
uk: Постійно

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: No files available.
uk: Файли відсутні.

en: Additional settings
uk: Додаткові налаштування

en: Frontpage
uk: Головна сторінка

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: Upload date
uk: Дата відвантаження

en: Search index
uk: Пошуковий індекс

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Delete file
uk: Видалити файл

en: Draft
uk: Чернетка

en: Save Draft
uk: Зберегти чернетку

en: Yes/No
uk: Так/Ні

en: Education
uk: Освіта

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Compact
uk: Компактний

en: Who's new
uk: Хто новенький

en: Contact form
uk: Контактна форма

en: Delete redirect
uk: Видалення переадресації

en: Search form
uk: Пошукова форма

en: Date and time
uk: Дата та час

en: Who's online
uk: Хто на сайті

en: Work
uk: Робота

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Status code
uk: Код стану

en: Marital status
uk: Сімейний стан

en: Delete content
uk: Видалити матеріал

en: Latest News
uk: Останні новини

en: Header text
uk: Текст верхнього колонтитулу

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Monthly archive
uk: Щомісячний архів

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Recent content
uk: Останні матеріали

en: Unpublish content
uk: Зняти з публікації матеріал

en: Make content sticky
uk: Прикріпити матеріал

en: Make content unsticky
uk: Відкріпити матеріал

en: Promote content to front page
uk: Винести матеріал на головну сторінку

en: Remove content from front page
uk: Вилучити матеріал з головної сторінки

en: Save content
uk: Зберегти матеріал

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: Time zones
uk: Часові пояси

en: Term reference
uk: Посилання на термін

en: No people available.
uk: Люди відсутні.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
uk: Адміністратор створив для вас обліковий запис на сайті [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
uk: Пошук людей, які взаємодіють з сайтом, і керування ними.

en: Select any filter and click on Apply to see results
uk: Щоб побачити результат, виберіть довільний фільтр і натисніть "Застосувати"

en: No media available.
uk: Мультимедійних файлів не знайдено.

en: Video URL
uk: URL відео

en: Persons
uk: Особи

en: Geographic
uk: Географічний

en: Update URL alias
uk: Оновити синонім URL

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: Recent log messages
uk: Останні записи журналу

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
uk: Керування обліковими записами, ролями та повноваженнями.

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: Asc
uk: Зрост

en: desktop
uk: робочий стіл

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
uk: Надсилання збережені. Ви можете повернутися до цієї форми пізніше, і поточні значення будуть відновлені.

en: Industry
uk: Галузь

en: Master
uk: Головне

en: Wide
uk: Широкий

en: View Mode
uk: Режим перегляду

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Original language
uk: Мова оригіналу

en: Country codes
uk: Коди країн

en: Daily Schedule
uk: Щоденний розклад

en: No submissions available.
uk: Немає доступних надсилань.

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: With selection
uk: З вибраним

en: Thank you!
uk: Дякуємо!

en: Custom block library
uk: Бібліотека власних блоків

en: Registering module
uk: Реєстрація модуля

en: Social Media Links
uk: Посилання соціальних мереж

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: File usage
uk: Використання файла

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Public Files Directory
uk: Каталог загальнодоступних файлів

en: Private Files Directory
uk: Каталог приватних файлів

en: Search result highlighting input
uk: Підсвічене введення результатів пошуку

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
uk: Знайдено частково завершену форму. Будь ласка, завершіть незаповнені частини.

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Large (480×480)
uk: Великий (480×480)

en: Medium (220×220)
uk: Середній (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
uk: Мініатюра (100×100)

en: HTML Date
uk: Дата HTML

en: HTML Datetime
uk: Дата і час HTML

en: HTML Month
uk: Місяць HTML

en: HTML Time
uk: Час HTML

en: HTML Week
uk: Тиждень HTML

en: HTML Year
uk: Рік HTML

en: HTML Yearless date
uk: Дата без року HTML

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Block the selected user(s)
uk: Заблокувати вибраних користувачів

en: Cancel the selected user account(s)
uk: Скасувати облікові записи вибраних користувачів

en: Unblock the selected user(s)
uk: Розблокувати вибраних користувачів

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
uk: [user:display-name],
    
    Було виконано запит на скасування вашого облікового запису на сайті [site:name].
    
    Тепер ви можете скасувати свій обліковий запис на сайті [site:url-brief] натиснувши це посилання або скопіювавши його в адресний рядок вашого браузера:
    
    [user:cancel-url]
    
    УВАГА: Скасування облікового запису незворотне!
    
    Термін дії посилання завершиться за одну добу, і якщо воно не буде використано, то скасування не відбудеться.
    
    --  Адміністрація сайту [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
uk: Запит на скасування облікового запису користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
uk: Інформація про заміну авторизаційних даних для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (в очікуванні на підтвердження адміністратором)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
uk: [user:display-name] прохає про реєстрацію облікового запису.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
uk: [user:display-name],
    
    Ваш обліковий запис на сайті [site:name] було активовано.
    
    Тепер ви можете увійти на сайт натиснувши на цьому посиланні або скопіювавши його в адресний рядок вашого браузера:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Це посилання можна використати лише один раз і воно веде на сторінку, де можна встановити пароль.
    
    Після встановлення пароля в подальшому ви зможете здійснювати вхід на сайт за посиланням [site:login-url] використовуючи:
    
    ім'я користувача: [user:account-name]
    пароль: Ваш пароль
    
    --  Адміністрація сайту [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (підтверджено)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (заблоковано)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
uk: [user:display-name],
    
    Ваш обліковий запис на сайті [site:name] скасовано.
    
    --  Адміністрація сайту [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (скасовано)

en: Links related to the active user account
uk: Посилання, пов’язані з активним обліковим записом

en: Administrative task links
uk: Посилання адміністративних завдань

en: Site information links
uk: Посилання відомостей про сайт

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: User tool links, often added by modules
uk: Посилання інструментів користувача, часто додані модулями

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
uk: [user:display-name],
    
    З сайту [site:name] було виконано запит на скидання пароля для вашого облікового запису.
    
    Тепер ви можете увійти на сайт натиснувши на цьому посиланні або скопіювавши його в адресний рядок вашого браузера:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Це посилання можна використати для входу лише один раз і воно виведе вас на сторінку, де можна встановити новий пароль. Термін дії цього посилання - одна доба, і якщо його не буде використано, то скидання пароля не відбудеться.
    
    --  Адміністрація сайту [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
uk: [user:display-name],
    
    Адміністратор сайту [site:name] створив для вас обліковий запис. Тепер ви можете увійти на сайт натиснувши на цьому посиланні або скопіювавши його в адресний рядок вашого браузера:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Це посилання може бути використано для входу лише один раз, воно приведе на сторінку, де ви зможете встановити свій пароль.
    
    Після встановлення пароля в подальшому ви зможете здійснювати вхід на сайт за посиланням [site:login-url] використовуючи:
    
    ім'я користувача: [user:name]
    пароль: Ваш пароль
    
    --  Адміністрація сайту [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
uk: [user:display-name],
    
    Дякуємо за реєстрацію на сайті [site:name]. Тепер ви можете увійти на сайт натиснувши на цьому посиланні або скопіювавши його в адресний рядок вашого браузера:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Це посилання можна використати для входу лише один раз і воно виведе вас на сторінку, де можна встановити пароль.
    
    Після встановлення пароля в подальшому ви зможете здійснювати вхід на сайт за посиланням [site:login-url] використовуючи:
    
    ім'я користувача: [user:name]
    пароль: Ваш пароль
    
    -- Адміністрація сайту [site:name]

en: Find and manage custom blocks.
uk: Пошук власних блоків та керування ними.

en: Find and manage files.
uk: Пошук файлів та керування ними.

en: All content, by month.
uk: Всі матеріали, за місяцем.

en: Recent content.
uk: Останні матеріали.

en: All content promoted to the front page.
uk: Всі матеріали винесені на головну сторінку.

en: All content, by letter.
uk: Всі матеріали, за літерою.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
uk: Матеріали, що стосуються певного терміну таксономії.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
uk: Показує перелік найновіших облікових записів на сайті.

en: Who's online block
uk: Блок "Хто в мережі"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
uk: Показує імена користувачів, що були активними останнім часом, і загальне число активних користувачів.

en: View edit page
uk: Сторінка редагування виду

en: Max 1300x1300
uk: Максимум 1300x1300

en: Max 2600x2600
uk: Максимум 2600x2600

en: Max 325x325
uk: Максимум 325x325

en: Max 650x650
uk: Максимум 650x650

en: Narrow
uk: Вузький

en: Files overview
uk: Огляд файлів

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
uk: Відомості про використання файла для {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Welcome to [site:name]
uk: Вітаємо на сайті [site:name]

en: Name or email contains
uk: Ім'я чи електронна адреса містять

en: A list of new users
uk: Список нових користувачів

en: There are currently @total users online.
uk: Користувачів в мережі зараз: @total.

en: There are currently 0 users online.
uk: Зараз 0 користувачів в мережі.

en: A list of users that are currently logged in.
uk: Список користувачів, що здійснили вхід.

en: Manage view settings
uk: Керувати налаштуваннями виду

en: View or edit the configuration.
uk: Перегляд або редагування конфігурації.

en: Displays in this view
uk: Відображення в цьому виді

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
uk: Відображення — це спосіб виведення результатів, наприклад, у вигляді сторінки або блоку. Вид може містити декілька відображень, які перелічені тут. Активне відображення підсвічене.

en: View administration
uk: Адміністрування видів

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
uk: Виконання адміністративних задач, куди входять додавання опису та створення копії. Доступні варіанти можна побачити натиснувши на кнопку.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
uk: Виберіть спосіб виведення результатів. Наприклад, оберіть <em>Вміст</em>, для виведення кожного елементу повністю, використовуючи налаштовані параметри відображення. Або виберіть <em>Поля</em>, за допомогою яких можна виводити лише певні поля кожного відібраного вмісту. Якщо встановити модулі і <em>розширити</em> основний функціонал Друпалу, можуть з'явитися додаткові формати.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
uk: Якщо цей вид використовує поля, вони будуть перелічені тут. Щоб налаштувати поле, натисніть на ньому.

en: Filter your view
uk: Фільтрація виду

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
uk: Для обмеження виведення результатів, додайте фільтри. Наприклад, для показу лише <em>опублікованого</em> вмісту, необхідно додати фільтр <em>Опубліковано</em> і вибрати <em>Так</em>.

en: Filter actions
uk: Дії з фільтрами

en: Add, rearrange or remove filters.
uk: Додавання, перешикування або вилучення фільтрів.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
uk: Керуйте послідовністю виведення результатів. Натисніть на активному правилові впорядкування і налаштуйте його.

en: Sort actions
uk: Дії з впорядкуванням

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
uk: Додавання, перешикування та вилучення правил впорядкування.

en: Show a preview of the view output.
uk: Показати попередній перегляд виведення виду.

en: Delete media
uk: Видалити медіа

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Entity browser
uk: Оглядач сутностей

en: Select entities
uk: Виберіть об'єкти

en: Back to form
uk: Назад до форми

en: Country names
uk: Назви країн

en: State codes
uk: Коди штатів

en: State names
uk: Назви штатів

en: State/Province codes
uk: Коди штатів/провінцій

en: State/Province names
uk: Назви штатів/провінцій

en: Is draft
uk: Є чернеткою

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
uk: Будь ласка, перегляньте своє надсилання. Надсилання не є завершеним, доки не натиснуто кнопку «Надіслати»!

en: No more submissions are permitted.
uk: Більше надсилань не дозволяється.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
uk: Понеділок: Понеділок
    Вівторок: Вівторок
    Середа: Середа
    Четвер: Четвер
    П’ятниця: П’ятниця
    Субота: Субота
    Неділя: Неділя

en: Male: Male
    Female: Female
uk: Чоловік: Чоловік
    Жінка: Жінка

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvania
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
uk: AL: Алабама
    AK: Аляска
    AZ: Арізона
    AR: Арканзас
    CA: Каліфорнія
    CO: Колорадо
    CT: Коннектикут
    DE: Делавер
    DC: 'Округ Колумбія'
    FL: Флорида
    GA: Джорджія
    GU: Гуам
    HI: Гаваї
    ID: Айдахо
    IL: Іллінойс
    IN: Індіана
    IA: Айова
    KS: Канзас
    KY: Кентуккі
    LA: Луїзіана
    ME: Мен
    MD: Мериленд
    MA: Массачусетс
    MI: Мічиган
    MN: Міннесота
    MS: Міссісіпі
    MO: Міссурі
    MT: Монтана
    NE: Небраска
    NV: Невада
    NH: 'Нью-Гемпшир'
    NJ: 'Нью-Джерсі' 
    NM: 'Нью-Мексико'
    NY: 'Нью-Йорк'
    NC: 'Північна Кароліна'
     ND: 'Північна Дакота'
    OH: Огайо
    OK: Оклахома
    OR: Орегон
    PA: Пенсільванія
    RI: 'Род-Айленд'
    SC: 'Південна Кароліна'
    SD: 'Південна Дакота'
    TN: Теннессі
    TX: Техас
    UT: Юта
    VT: Вермонт
    VA: Вірджинія
    WA: Вашингтон
    WV: 'Західна Вірджинія'
     WI: Вісконсин
    WY: Вайомінг

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
uk: Алабама: Алабама
    Аляска: Аляска
    Аризона: Аризона
    Арканзас: Арканзас
    Каліфорнія: Каліфорнія
    Колорадо: Колорадо
    Коннектикут: Коннектикут
    Делавер: Делавер
    'Округ Колумбія': 'Округ Колумбія'
    Флорида: Флорида
    Джорджія: Джорджія
    Гаваї: Гаваї
    Айдахо: Айдахо
    Іллінойс: Іллінойс
    Індіана: Індіана
    Айова: Айова
    Канзас: Канзас
    Кентуккі: Кентуккі
    Луїзіана: Луїзіана
    Мен: Мен
    Мериленд: Мериленд
    Массачусетс: Массачусетс
    Мічиган: Мічиган
    Міннесота: Міннесота
    Міссісіпі: Міссісіпі
    Міссурі: Міссурі
    Монтана: Монтана
    Небраска: Небраска
    Невада: Невада
    'Нью-Гемпшир': 'Нью-Гемпшир'
    'Нью-Джерсі': 'Нью-Джерсі'
    'Нью-Мексико': 'Нью-Мексико'
    'Нью-Йорк': 'Нью-Йорк'
    'Північна Кароліна': 'Північна Кароліна'
    'Північна Дакота': 'Північна Дакота'
    Огайо: Огайо
    Оклахома: Оклахома
    Орегон: Орегон
    Пенсільванія: Пенсильванія
    Род-Айленд: Род-Айленд
    'Південна Кароліна': 'Південна Кароліна'
    'Південна Дакота': 'Південна Дакота'
    Теннессі: Теннессі
    Техас: Техас
    Юта: Юта
    Вермонт: Вермонт
    Вірджинія: Вірджинія
    Вашингтон: Вашингтон
    'Західна Вірджинія': 'Західна Вірджинія'
    Вісконсин: Вісконсин
    Вайомінг: Вайомінг

en: Yes: Yes
    No: No
uk: Так: Так
    Ні: Ні

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
uk: [user:display-name],
    
    Ваш обліковий запис на сайті [site:name] заблоковано.
    
    --  Адміністрація сайту [site:name]

en: Save media
uk: Зберегти медіа

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
uk: Ця форма є конфіденційною. Щоб надіслати її необхідно <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">вийти</a>.

en: Likert: Agreement
uk: Likert: Погодження

en: Likert: Comparison
uk: Likert: Порівняння

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
uk: 1: Зовсім не згоден
    2: Не згоден
    3: Байдуже
    4: Згоден
    5: Повністю згоден

en: Likert: Importance
uk: Likert: Важливість

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
uk: 1: Зовсім не важливо
    2: Дещо важливо
    3: Байдуже
    4: Важливо
    5: Дуже важливо

en: Likert: Satisfaction
uk: Likert: Задоволення

en: 1: Very Unsatisfied
    2: Unsatisfied
    3: Neutral
    4: Satisfied
    5: Very Satisfied
uk: 1: Дуже незадоволений
    2: Незадоволений
    3: Байдуже
    4: Задоволений
    5: Дуже задоволений

en: Likert: Ten Scale
uk: Likert: Десятибальна шкала

en: Likert: Would You
uk: Likert: Чи ви будете

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
uk: 1: Однозначно ні 
    2: Ймовірно ні 
    3: Не впевнений 
    4: Ймовірно так
    5: Однозначно так

en: Entire Site
uk: Увесь сайт

en: Default Drupal Database
uk: Усталена База даних Drupal

en: File Entity Files
uk: Файли файлової сутності

en: Publish media
uk: Опублікувати медіа

en: Unpublish media
uk: Зняти з публікації медіа

en: Accounting/Finance: Accounting/Finance
    Advertising/Public Relations: Advertising/Public Relations
    Aerospace/Aviation: Aerospace/Aviation
    Arts/Entertainment/Publishing: Arts/Entertainment/Publishing
    Automotive: Automotive
    Banking/Mortgage: Banking/Mortgage
    Business Development: Business Development
    Business Opportunity: Business Opportunity
    Clerical/Administrative: Clerical/Administrative
    Construction/Facilities: Construction/Facilities
    Consumer Goods: Consumer Goods
    Customer Service: Customer Service
    Education/Training: Education/Training
    Energy/Utilities: Energy/Utilities
    Engineering: Engineering
    Government/Military: Government/Military
    Healthcare: Healthcare
    Hospitality/Travel: Hospitality/Travel
    Human Resources: Human Resources
    Installation/Maintenance: Installation/Maintenance
    Insurance: Insurance
    Internet: Internet
    Law Enforcement/Security: Law Enforcement/Security
    Legal: Legal
    Management/Executive: Management/Executive
    Manufacturing/Operations: Manufacturing/Operations
    Marketing: Marketing
    Non-Profit/Volunteer: Non-Profit/Volunteer
    Pharmaceutical/Biotech: Pharmaceutical/Biotech
    Professional Services: Professional Services
    Real Estate: Real Estate
    Restaurant/Food Service: Restaurant/Food Service
    Retail: Retail
    Sales: Sales
    Science/Research: Science/Research
    Skilled Labor: Skilled Labor
    Technology: Technology
    Telecommunications: Telecommunications
    Transportation/Logistics: Transportation/Logistics
uk: Бухгалтерський облік/Фінанси: Бухгалтерський облік/Фінанси
    Реклама/Зв’язки з громадськістю: Реклама/Зв’язки з громадськістю
    Аерокосмічна сфера/Авіація: Аерокосмічна сфера/Авіація
    Мистецтво/Розваги/Видавництво: Мистецтво/Розваги/Видавництво
    Автомобільна справа: Автомобільна справа
    Банківська справа/Іпотека: Банківська справа/Іпотека
    Розвиток бізнесу: Розвиток бізнесу
    Можливості для бізнесу: Можливості для бізнесу Канцелярська/Адміністративна: Канцелярська/Адміністративна
    Будівництво/Об’єкти: Будівництво/Об’єкти
    Товари народного споживання: Товари народного споживання
    Обслуговування клієнтів: Обслуговування клієнтів
    Освіта/Навчання: Освіта/Навчання
    Енергетика/комунальні послуги: Енергетика/комунальні послуги
    Інженерія: Інженерія
    Уряд/Військо: Уряд/Військо
    Охорона здоров’я: Охорона здоров’я
    Гостинність/Подорожі: Гостинність/Подорожі
    Людські ресурси: Людські ресурси
    Встановлення/Технічне обслуговування: Встановлення/Технічне обслуговування
    Страхування: Страхування
    Інтернет: Інтернет
    Правоохоронні органи/Безпека: Правоохоронні органи/Безпека
    Юриспруденція: Юриспруденція
    Менеджмент/Керівництво: Менеджмент/Керівництво
    Виробництво/Процеси: Виробництво/Процеси Маркетинг: Маркетинг
    Неприбуткова сфера/Волонтерство: Неприбуткова сфера/Волонтерство
    Фармакологія/Біотехнології: Фармакологія/Біотехнології
    Професійні послуги: Професійні послуги
    Нерухомість: Нерухомість
    Ресторан/Харчування: Ресторан/Харчування
    Роздрібна торгівля: Роздрібна торгівля:
    Продажі: Продажі
    Наука/Дослідження: Наука/Дослідження
    Кваліфікована праця: Кваліфікована праця
    Технології: Технології
    Телекомунікації: Телекомунікації
    Транспортування/Логістика: Транспортування/Логістика

en: Single: Single
    Married: Married
    Divorced: Divorced
    Widowed: Widowed
uk: Неодружений: Неодружений
    Одружений: Одружений
    Розлучений: Розлучений
    Вдівець: Вдівець

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
uk: Січень: Січень
    Лютий: Лютий
    Березень: Березень
    Квітень: Квітень
    Травень: Травень
    Червень: Червень
    Липень: Липень
    Серпень: Серпень
    Вересень: Вересень
    Жовтень: Жовтень
    Листопад: Листопад
    Грудень: Грудень

en: Extra Small: Extra Small
    Small: Small
    Medium: Medium
    Large: Large
    Extra Large: Extra Large
uk: Дуже малий: Дуже малий
    Малий: Малий
    Середній: Середній
    Великий: Великий
    Дуже великий: Дуже великий

en: Employment status
uk: Зайнятість

en: 'Full Time': 'Full Time'
    'Part Time': 'Part Time'
    'Military': 'Military'
    Unemployed: Unemployed
    Retired: Retired
uk: 'Повний робочий день': 'Повний робочий день'
    'Неповний робочий день': 'Неповний робочий день' 'Військовий': 'Військовий'
    Безробітний: Безробітний
    Пенсіонер: Пенсіонер

en: Ethnicity
uk: Етнічна приналежність

en: Caucasian: Caucasian
    'Latino/Hispanic': 'Latino/Hispanic'
    'Middle Eastern': 'Middle Eastern'
    African: African
    Caribbean: Caribbean
    'South Asian': 'South Asian'
    'East Asian': 'East Asian'
    Mixed: Mixed
uk: Європеоїдний: Європеоїдний
    Латиноамериканський: Латиноамериканський
    Близькосхідний: Близькосхідний
    Африканський: Африканський
    Карибський: Карибський
    Південноазіатський: Південноазіатський
    Східноазіатський: Східноазіатський
    Змішаний: Змішаний

en: Parent: Parent
    'Significant Other': 'Significant Other'
    Sibling: Sibling
    Child: Child
    Friend: Friend
uk: Батьки: Батьки 
    Інші близькі родичі: Інші близькі родичі
    Брат/сестра: Брат/сестра
    Дитина: Дитина
    Друг: Друг

en: Likert: Quality
uk: Likert: Якість

en: 1: Poor
    2: Fair
    3: Good
    4: Very good
    5: Excellent
uk: 1: Погано
    2: Задовільно
    3: Добре
    4: Дуже добре
    5: Відмінно

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
uk: Неможливо відобразити цю вебформу. Будь ласка, зв'яжіться з адміністратором сайту.

en: New submission added to [webform:title].
uk: Нове надсилання додано до [webform:title].

en: Basic email contact webform.
uk: Проста електронна контактна вебформа.

en: Submitted on [webform_submission:created]
    Submitted by: [webform_submission:user]
    
    Submitted values are:
    [webform_submission:values]
uk: Надіслано [webform_submission:created]
    Надіслав: [webform_submission:user]
    
    Надіслані значення:
    [webform_submission:values]

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
uk: <p>Надіслано [webform_submission:created]</p>
    <p>Надіслав: [webform_submission:user]</p>
    <p> Надіслані значення:</p> [webform_submission:values]

en: Webform submission operations bulk form
uk: Вебформа: Пакетна форма операцій з надсиланнями

en: Delete submission
uk: Видалити надсилання

en: Phone type
uk: Тип телефону

en: Home: Home
    Office: Office
    Cell: Cell
uk: Дім: Дім
    Офіс: Офіс
    Мобільний: Мобільний

en: This form has not yet been opened to submissions.
uk: Ця форма ще не відкрита для надсилання.

en: Demographic
uk: Демографічна

en: Star/Flag submission
uk: Поставити зірочку/позначку на надсилання

en: Unstar/unflag submission
uk: Зняти зірочку/позначку з надсилання

en: [webform:title]: Preview
uk: [webform:title]: попередній перегляд

en: Please login to access the uploaded file.
uk: Увійдіть, щоб отримати доступ до викладеного файлу.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
uk: [webform_submission:submitted-to]: Надсилання №[webform_submission:serial]

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: {Empty}
uk: {Порожньо}

en: Please login to access this submission.
uk: Увійдіть, щоб отримати доступ до цього надсилання.

en: Unable to process this submission. Please contact the site administrator.
uk: Неможливо обробити це надсилання. Будь ласка, зв'яжіться з адміністратором сайту.

en: There are no custom blocks available.
uk: Доступні власні блоки відсутні

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
uk: Вміст головної сторінки ще не створено.<br />Щоб розпочати створення сайту перегляньте <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Посібник користувача</a>.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: Please login to access this form.
uk: Увійдіть, щоб отримати доступ до цієї форми.

en: Indicates required field
uk: Вказує обов'язкові для заповнення поля

en: This submission has been locked.
uk: Це надсилання заблоковано.

en: This submission has been autofilled with your previous submission.
uk: Це надсилання було автоматично заповнено попереднім надсиланням.

en: High School: High School
    Associate Degree: Associate Degree
    Graduate or Professional Degree: Graduate or Professional Degree
    Some College: Some College
uk: Середня школа: Середня школа
    Ступінь спеціаліста: Ступінь спеціаліста
    Вища освіта або професійний ступінь: Вища освіта або професійний ступінь 
    Деякі коледжі: Деякі коледжі

en: first_name:
      - 'John'
      - 'Paul'
      - 'Ringo'
      - 'George'
    last_name:
      - 'Lennon'
      - 'McCartney'
      - 'Starr'
      - 'Harrison'
    address:
      - '10 Main Street'
      - '11 Brook Alley Road. APT 1'
    zip:
      - '11111'
      - '12345'
      - '12345-6789'
    postal_code:
      - '11111'
      - '12345'
      - '12345-6789'
    phone:
      - '123-456-7890'
      - '098-765-4321'
    fax:
      - '123-456-7890'
      - '098-765-4321'
    city:
      - 'Springfield'
      - 'Pleasantville'
      - 'Hill Valley'
    url:
      - 'http://example.com'
      - 'http://test.com'
    default:
      - 'Loremipsum'
      - 'Oratione'
      - 'Dixisset'
uk: first_name:
      - 'Джон'
      - 'Пол'
      - 'Рінго'
      - 'Джордж'
    last_name:
      - 'Леннон'
      - 'Маккартні'
      - 'Старр'
      - 'Гарісон'
    address:
      - 'Мейн стріт, 10'
      - 'Брук Еллі Роуд, 11, КВ.1'
    zip:
      - '11111'
      - '12345'
      - '12345-6789'
    postal_code:
      - '11111'
      - '12345'
      - '12345-6789'
    phone:
      - '123-456-7890'
      - '098-765-4321'
    fax:
      - '123-456-7890'
      - '098-765-4321'
    city:
      - 'Спрінгфілд'
      - 'Плезентвіль'
      - 'Гілл Воллі'
    url:
      - 'http://example.com'
      - 'http://test.com'
    default:
      - 'Loremipsum'
      - 'Oratione'
      - 'Dixisset'

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
uk: Ця вебформа вже була надіслана. <a href="#">Переглянути попереднє надсилання</a> .

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
uk: Ця вебформа вже була надіслана. <a href="#">Переглянути попередні надсилання</a> .

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    'American Samoa': 'American Samoa'
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)': 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)'
    'Armed Forces Americas': 'Armed Forces Americas'
    'Armed Forces Pacific': 'Armed Forces Pacific'
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    'Federated States of Micronesia': 'Federated States of Micronesia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Guam: Guam
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    'Marshall Islands': 'Marshall Islands'
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    'Northern Mariana Islands': 'Northern Mariana Islands'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Palau: Palau
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Puerto Rico': 'Puerto Rico'
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    'Virgin Islands': 'Virgin Islands'
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
uk: Алабама: Алабама
    Аляска: Аляска
    'Американське Самоа': 'Американське Самоа'
    Аризона: Аризона
    Арканзас: Арканзас
    'Збройні сили (Канада, Європа, Африка чи Близький Схід': 'Збройні сили (Канада, Європа, Африка чи Близький Схід'
    'Збройні сили Америки': 'Збройні сили Америки'
    'Збройні сили Тихоокеанського регіону': 'Збройні сили Тихоокеанського регіону'
    Каліфорнія: Каліфорнія
    Колорадо: Колорадо
    Коннектикут: Коннектикут
    Делавер: Делавер
    'Округ Колумбія': 'Округ Колумбія'
    'Федеративні Штати Мікронезії': 'Федеративні Штати Мікронезії'
    Флорида: Флорида
    Джорджія: Джорджія
    Гуам: Гуам
    Гаваї: Гаваї
    Айдахо: Айдахо
    Іллінойс: Іллінойс
    Індіана: Індіана
    Айова: Айова
    Канзас: Канзас
    Кентуккі: Кентуккі
    Луїзіана: Луїзіана
    Мен: Мен
    'Маршаллові острови': 'Маршаллові острови'
    Мериленд: Мериленд
    Массачусетс: Массачусетс
    Мічиган: Мічиган
    Міннесота: Міннесота
    Міссісіпі: Міссісіпі
    Міссурі: Міссурі
    Монтана: Монтана
    Небраска: Небраска
    Невада: Невада
    'Нью-Гемпшир': 'Нью-Гемпшир'
    'Нью-Джерсі': 'Нью-Джерсі'
    'Нью-Мексико': 'Нью-Мексико'
    'Нью-Йорк': 'Нью-Йорк'
    'Північна Кароліна': 'Північна Кароліна'
    'Північна Дакота': 'Північна Дакота'
    'Північні Маріанські острови': 'Північні Маріанські острови'
    Огайо: Огайо
    Оклахома: Оклахома
    Орегон: Орегон
    Палау: Палау
    Пенсільванія: Пенсильванія
    'Пуерто-Ріко': 'Пуерто-Ріко'
    Род-Айленд: Род-Айленд
    'Південна Кароліна': 'Південна Кароліна'
    'Південна Дакота': 'Південна Дакота'
    Теннессі: Теннессі
    Техас: Техас
    Юта: Юта
    Вермонт: Вермонт
    'Віргінські острови': 'Віргінські острови'
    Вірджинія: Вірджинія
    Вашингтон: Вашингтон
    'Західна Вірджинія': 'Західна Вірджинія'
    Вісконсин: Вісконсин
    Вайомінг: Вайомінг

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
uk: [user:display-name],
    
    Дякуємо за реєстрацію на сайті [site:name]. Ваше прохання про реєстрацію облікового запису наразі очікує підтвердження. Після його підтвердження ви отримаєте ще одного електронного листа, що містить інформацію про те, як увійти на сайт, встановити пароль тощо.
    
    --  Адміністрація сайту [site:name]

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
uk: Віддалено розміщуване відео з YouTube або Vimeo.

en: Default webform submissions views.
uk: Базові види з надсиланнями для вебформ

en: Embed: Default
uk: Вбудовування: Базово

en: Display submissions.
uk: Відображення надсилань.

en: Embed: Administer
uk: Вбудовування: Адміністрування

en: Administer submissions.
uk: Адміністрування надсилань.

en: Embed: Manage
uk: Вбудовування: Керування

en: Manage submissions.
uk: Керування надсиланнями

en: Embed: Review
uk: Вбудовування: Огляд

en: Review submissions.
uk: Огляд надсилань.

en: Lock submission
uk: Заблокувати надсилання

en: Unlock submission
uk: Розблокувати надсилання
