ArchivesSpace (8.x-1.0-alpha2) - en to sv translation catalogue (56 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Item
sv: Artikel

en: Type
sv: Typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: On
sv: På

en: File
sv: Fil

en: Date
sv: Datum

en: Reset
sv: Återställ

en: Number
sv: Tal

en: Image
sv: Bild

en: Container
sv: Grupp

en: Name
sv: Namn

en: Label
sv: Etikett

en: Dimensions
sv: Mått

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Event
sv: Händelse

en: Files
sv: Filer

en: All
sv: Alla

en: Off
sv: Av

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Address
sv: Adress

en: Terms
sv: Termer

en: Desc
sv: Fallande

en: General
sv: Allmän

en: Calendar
sv: Kalender

en: End
sv: Till

en: Other
sv: Övriga

en: Class
sv: Klass

en: Case
sv: Skiftläge

en: Level
sv: Nivå

en: Folder
sv: Mapp

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Modified
sv: Modifierad

en: Display Name
sv: Visningsnamn

en: Object
sv: Objekt

en: Collection
sv: Samling

en: Apply
sv: Applicera

en: Publish
sv: Publicera

en: Abstract
sv: Abstrakt

en: Usage
sv: Användning

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Begin
sv: Börja

en: About
sv: Om

en: Inventory
sv: Inventarie

en: Dates
sv: Datum

en: Broadcast
sv: Sprid

en: Expression
sv: Uttryck

en: Records
sv: Poster

en: Moving Image
sv: Rörlig bild

en: Still Image
sv: Stillbild

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
sv: Nyckeln är det lagrade värdet. Etiketten kommer att användas i visade värden och i redigeringsformulär.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
sv: Etiketten är valfri. Om en rad innehåller en ensam textsträng kommer den att användas både som nyckel och etikett.

en: Allowed values list: invalid input.
sv: Lista på tillåtna värden: ogiltig inmatning.

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud
