ArchivesSpace (8.x-1.1-rc1) - en to ja translation catalogue (75 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Number
ja: 数値

en: Image
ja: 画像

en: Parent
ja: 親

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Album
ja: アルバム

en: Audio
ja: オーディオ

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Notes
ja: ノート

en: Event
ja: イベント

en: Text
ja: テキスト

en: Files
ja: ファイル

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Terms
ja: ターム

en: Desc
ja: 降順

en: Calendar
ja: カレンダー

en: End
ja: 終了

en: Other
ja: その他

en: Class
ja: クラス

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Position
ja: ポジション

en: Level
ja: レベル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Modified
ja: 変更済み

en: Display Name
ja: 表示名

en: Object
ja: オブジェクト

en: Video
ja: ビデオ

en: Document
ja: ドキュメント

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Apply
ja: 適用

en: Publish
ja: 掲載

en: Copyright
ja: 著作権

en: Usage
ja: 使用方法

en: Identifier
ja: 識別子

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Inventory
ja: インベントリ

en: Dates
ja: 日付

en: Broadcast
ja: 配信

en: Creator
ja: 作者

en: Instances
ja: インスタンス

en: Publication
ja: 公表

en: Expression
ja: 式

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ja: キーはデータベースに保存される値です。ラベルは表示される値と編集フォームで使用されます。

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ja: ラベルは任意です：1行にひとつの文字列だけを入力した場合は、キーとラベルの両方に使用されます。

en: Allowed values list: invalid input.
ja: リストに利用可能な値：無効な入力です。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Wide
ja: ワイド

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ja: PDFなどのアップロード済みファイルやドキュメント。
