ArchivesSpace (8.x-1.1-rc2) - en to ro translation catalogue (71 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Item
ro: Produs

en: Type
ro: Tip

en: Subject
ro: Subiect

en: Description
ro: Descriere

en: On
ro: Pornit

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: File
ro: Fișier

en: Date
ro: Data

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Number
ro: Număr

en: Weight
ro: Greutate

en: Image
ro: Imagine

en: Container
ro: Recipient

en: Parent
ro: Părinte

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Notes
ro: Note

en: Content Types
ro: Tipuri de Conţinut

en: Files
ro: Fișiere

en: All
ro: Toate

en: Block
ro: Bloc

en: Off
ro: Oprit

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Address
ro: Adresă

en: Desc
ro: Descendent

en: End
ro: Sfârşit

en: Other
ro: Altele

en: Class
ro: Clasă

en: Case
ro: Caz

en: Position
ro: Poziţie

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Modified
ro: Modificat

en: Display Name
ro: Nume afișat

en: Source
ro: Sursă

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: URI
ro: URL

en: Apply
ro: Aplică

en: Publish
ro: Publică

en: Audio file
ro: Fișier audio

en: Usage
ro: Utilizare

en: Identifier
ro: Identificator

en: Offset
ro: Decalaj

en: About
ro: Despre

en: Dates
ro: Date

en: Expression
ro: Expresie

en: Video file
ro: Fișier video

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Resource
ro: Resursă

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ro: Cheia este valoarea stocată. Eticheta va fi folosită la valorile afișate și la formularele de editare.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ro: Eticheta este opțională: Dacă o linie conține un singur șir, acesta va fi folosit ca cheie și valoare.

en: Allowed values list: invalid input.
ro: Lista valorilor permise: intrare nevalidă.

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Wide
ro: Larg

en: Max 1300x1300
ro: Maxim 1300x1300

en: Max 2600x2600
ro: Maxim 2600x2600

en: Max 325x325
ro: Maxim 325x325

en: Max 650x650
ro: Maxim 650x650

en: Narrow
ro: Îngust

en: Use local images for reusable media.
ro: Utilizați imagini locale pentru suporturi reutilizabile.

en: A locally hosted audio file.
ro: Un fișier audio găzduit local

en: A locally hosted video file.
ro: Un fișier video găzduit local.
