ArchivesSpace (8.x-1.3) - en to he translation catalogue (73 entries)

en: Home
he: דף הבית

en: Title
he: כותרת

en: Item
he: פריט

en: Type
he: סוג

en: Subject
he: נושא

en: Description
he: תיאור

en: On
he: פעיל

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: File
he: קובץ

en: Date
he: תאריך

en: Reset
he: איתחול

en: None
he: ללא

en: Number
he: מספר

en: Weight
he: משקל

en: Image
he: תמונה

en: Container
he: מיכל

en: Parent
he: אב

en: Name
he: שם

en: Label
he: תווית

en: Album
he: אלבום

en: Audio
he: אודיו

en: Dimensions
he: מימדים

en: Notes
he: הערות

en: Event
he: אירוע

en: Text
he: טקסט

en: Files
he: קבצים

en: All
he: הכל

en: Block
he: בלוק

en: Off
he: כבוי

en: Promoted to front page
he: מקודם לדף הראשי

en: Address
he: כתובת

en: Terms
he: מונחים

en: Desc
he: יורד

en: General
he: כללי

en: Calendar
he: לוח שנה

en: End
he: סוף

en: Other
he: אחר

en: Case
he: פנייה

en: Position
he: מיקום

en: Folder
he: תיקיה

en: Sort by
he: מיון לפי

en: Modified
he: השתנה

en: Display Name
he: שם התצוגה

en: Source
he: מקור

en: Object
he: אובייקט

en: Video
he: וידאו

en: Document
he: מסמך

en: ‹ Previous
he: ‹ הקודם

en: Next ›
he: הבא ›

en: URI
he: כתובת URI

en: Apply
he: החל

en: Publish
he: פרסם

en: Copyright
he: זכויות יוצרים

en: Audio file
he: קובץ אודיו

en: Usage
he: שימוש

en: Identifier
he: מזהה

en: Offset
he: היסט

en: About
he: אודות

en: Dates
he: תאריכים

en: Broadcast
he: שידור

en: Items per page
he: פריטים לעמוד

en: - All -
he: - הכל -

en: « First
he: « הראשון

en: Last »
he: העמוד האחרון »

en: Breadcrumbs
he: פרורי לחם

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
he: המפתח הוא הערך שיאוכסן. התוית תהיה הערך שיוצג וגם ייראה בטופס העריכה.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
he: התוית אינה בגדר חובה: אם שורה מכילה מחרוזת יחידה, היא תשמש כמפתח וגם כתוית

en: Bulk
he: צבר

en: Asc
he: סדר עולה

en: Master
he: מאסטר

en: Wide
he: רחב

en: Narrow
he: צר
