Argue (2.0.0-beta4) - en to ja translation catalogue (324 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: new
ja: 新規

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Version
ja: バージョン

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Parent
ja: 親

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: View
ja: ビュー

en: Filename
ja: ファイル名

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Total
ja: 合計

en: Versions
ja: バージョン

en: Attachment
ja: 添付

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Files
ja: ファイル

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Term ID
ja: タームID

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Severity
ja: 重大度

en: Fields
ja: フィールド

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Details
ja: 詳細

en: Introduction
ja: 序文

en: Desc
ja: 降順

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Add Argument
ja: 引数を追加

en: Arguments
ja: 引数

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Rules
ja: ルール

en: English
ja: 英語

en: Messages
ja: メッセージ

en: Token
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Result
ja: 結果

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Languages
ja: 言語

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Revert
ja: 戻す

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Author Name
ja: 著者名

en: Glossary
ja: 用語集

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Published comments
ja: 掲載中のコメント

en: Output format
ja: 出力書式

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Translation language
ja: 翻訳言語

en: Translation
ja: 翻訳

en: Used in
ja: 利用場所

en: simple
ja: シンプル

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Permission
ja: 権限

en: Language code
ja: 言語コード

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: Add argument
ja: 引数を追加

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Fid
ja: FID

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: Add new rule
ja: ルールを追加

en: Member
ja: メンバー

en: Translate
ja: 翻訳

en: Relevance
ja: 関連度

en: Embed
ja: エンベッド

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Rule
ja: ルール

en: Not applicable
ja: 適用不可

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Language name
ja: 言語名

en: Select language
ja: 言語の選択

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Unapproved comments
ja: 承認待ちのコメント

en: Manage display
ja: 表示管理

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Latest version
ja: 最新バージョン

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Asc
ja: 昇順

en: Not specified
ja: 未指定

en: Master
ja: マスター

en: Language direction
ja: 言語の検出

en: Manage form display
ja: フォームの表示管理

en: Text value
ja: テキスト値

en: User interface translation
ja: ユーザーインタフェースの翻訳

en: Access denied. You must log in to view this page.
ja: アクセスが拒否されました。このページを閲覧するにはログインする必要があります。

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Reset your password
ja: パスワードを再設定

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: Adding languages
ja: 言語を追加

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: Recent comments.
ja: 最近のコメント。

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: Editing languages
ja: 言語を編集

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ja: <p>このページはあなたのサイトに共通の言語を追加する能力を与えます。</p><p>もし望みの言語が利用できなければ、カスタム言語を追加する事ができます。</p>

en: Continuing on
ja: 続き

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ja: <p>このページではあなたのサイトの言語 (カスタム言語も含む) を編集することができます。</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ja: <p>「言語」ページではこのサイトの言語の追加と編集、削除、並び替えが行えます。</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ja: <p>サイトに言語を追加するには「言語を追加」ボタンを押してください。</p><p>追加した言語は言語リストに表示され、編集や削除ができるようになります。</p>

en: Reordering languages
ja: 言語の順番を変更

en: Set a language as default
ja: デフォルト言語を設定

en: Modifying languages
ja: 言語を変更

en: Choose the language you want to translate.
ja: 翻訳したい言語を選択してください。

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ja: 翻訳したい単語または文章を入力してください。単語の一部分のみを入力することも可能です。

en: Filter the search
ja: 検索フィルター

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ja: まだ翻訳されていないものを翻訳したい場合は、未翻訳の文字列を検索することができます。既存の翻訳を修正したい場合は、翻訳された文字列だけを検索することもできます。

en: Apply your search criteria
ja: 検索条件を適用

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ja: 検索条件を適用するには<em>フィルター</em>ボタンをクリックしてください。

en: Validate the translation
ja: 翻訳の検証

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: A boolean indicating the published state.
ja: 公開状態の論理値です。

en: Find and manage comments.
ja: コメントを見つけ管理します。

en: The approved comments listing.
ja: 承認されたコメントのリスト。

en: Comments published
ja: 公開済みコメント

en: The unapproved comments listing.
ja: 未承認のコメントのリストです。

en: Comments unapproved
ja: 未承認のコメント。

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ja: フロントページのコンテンツはまだ作成されていません。<br>サイトを構築するには<a target="_blank" href="https://www.drupal.org/ja/docs/user_guide/ja/index.html">ユーザーガイド</a>を参照してください。
