Artisan (1.3.3) - en to de translation catalogue (63 entries)

en: Forms
de: Formulare

en: Body
de: Textkörper

en: Content
de: Inhalt

en: Label
de: Beschriftung

en: Components
de: Komponenten

en: Page layout
de: Einrichtung der Seite

en: Breadcrumb
de: Pfadnavigation

en: Header
de: Kopfzeile

en: Success
de: Erfolg

en: Warning
de: Warnung

en: Height
de: Höhe

en: Example
de: Beispiel

en: here
de: hier

en: Base
de: Basis

en: Background color
de: Hintergrundfarbe

en: Color
de: Farbe

en: Clear
de: Leeren

en: Font size
de: Schriftgröße

en: Page header
de: Seitenkopfzeile

en: Page footer
de: Fußzeile

en: White
de: Weiß

en: Bold
de: Fett

en: Language switcher
de: Sprachumschalter

en: Border color
de: Rahmenfarbe

en: Black
de: Schwarz

en: Underline
de: Unterstrichen

en: Font family
de: Schriftenfamilie

en: Opacity
de: Deckkraft

en: Main navigation
de: Hauptnavigation

en: Primary tabs
de: Primäre Reiter

en: Secondary tabs
de: Sekundäre Reiter

en: Light
de: Hell

en: Primary
de: Primär

en: Border radius
de: Randradius

en: Secondary
de: Zweites

en: Footer Bottom
de: Fußzeile unten

en: Breadcrumbs
de: Pfadnavigation

en: Status messages
de: Status-Nachrichten

en: Box shadow
de: Schlagschatten

en: Secondary menu
de: Sekundärmenü

en: Line height
de: Zeilenhöhe

en: Font weight
de: Strichstärke

en: Lighter
de: Dünner

en: Bolder
de: Extrafett

en: Main page content
de: Hauptinhalt der Seite

en: Decoration
de: Dekoration

en: Overline
de: Überstrich

en: Line-through
de: Durchgestrichen

en: Footer Top
de: Fußzeile oben

en: Dark
de: Dunkel

en: Headings
de: Überschriften

en: Border width
de: Rahmenbreite

en: Primary menu
de: Hauptmenü

en: Footer navigation
de: Navigation in der Fußzeile

en: Site branding
de: Branding der Website

en: Primary admin actions
de: Primäre Verwaltungsaktionen

en: User account menu
de: Benutzermenü

en: Danger
de: Gefahr

en: Divider
de: Trennstrich

en: Global max width
de: Globale maximal Breite

en: Accent color
de: Akzentfarbe

en: Button link
de: Button-Link

en: Dark mode
de: Dunkler Modus
