arvodia-blog (1.0.0) - en to fa translation catalogue (126 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: content
fa: محتوا

en: Development
fa: توسعه

en: Author
fa: نویسنده

en: Manager
fa: مدیر

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: page
fa: صفحه

en: Article
fa: مقاله

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Quantity
fa: تعداد

en: On
fa: روشن

en: Download
fa: دانلود

en: Login
fa: ورود

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Password
fa: گذرواژه

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Help
fa: راهنما

en: User Name
fa: نام کاربر

en: n/a
fa: هیچ

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: status
fa: وضعیت

en: Contact
fa: تماس

en: All
fa: همه

en: Post
fa: پست

en: Year
fa: سال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Published
fa: منتشر شده

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست‌ها

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Month
fa: ماه

en: Desc
fa: نزولی

en: Calendar
fa: تقویم

en: Day
fa: روز

en: Events
fa: رویدادها

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Basic
fa: پایه

en: Appearance
fa: ظاهر

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Tools
fa: ابزارها

en: Logout
fa: خروج

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Arabic
fa: عربی

en: French
fa: فرانسوی

en: Your message has been sent.
fa: پیام شما ارسال شد.

en: People
fa: افراد

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Slogan
fa: شعار

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Translation language
fa: ترحمه زبان

en: Language switcher
fa: تغییردهنده زبان

en: Block description
fa: توضیحات بلوک

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Menu link title
fa: عنوان پیوند منو

en: Administrator
fa: مدیر

en: The directory %directory does not exist.
fa: پوشه %directory وجود ندارد.

en: Offset
fa: جابجایی

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: About
fa: درباره

en: Translate
fa: ترجمه

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Confirm password
fa: تایید گذرواژه

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Frontpage
fa: صفحه اول

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Installing @drupal
fa: نصب @drupal

en: The installation has encountered an error.
fa: نصب با خطا مواجه شد.

en: Personal contact form
fa: فرم تماس شخصی

en: The directory %directory is not writable.
fa: پوشه %directory قابل نوشتن نیست.

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Secondary menu
fa: منوی ثانویه

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Site maintenance account
fa: حساب نگهداری سایت

en: The text to be used for this link in the menu.
fa: متنی که باید برای این پیوند در منو استفاده شود.

en: No front page content has been created yet.
fa: هنوز هیج محتوایی برای صفحه اول ایجاد نشده است.

en: The name of the shortcut.
fa: نام میان‌بر.

en: Put site into maintenance mode
fa: قرار دادن سایت در حالت نگهداری

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Shown when hovering over the menu link.
fa: هنگامی که موس بر روی پیوند منو قرار می‌گیرد نمایش داده می‌شود.

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Wide
fa: پهن

en: Reset your password
fa: بازنشانی گذرواژه خود

en: Site branding
fa: برند سایت

en: A brief description of your block.
fa: توضیح مختصری از بلوک شما.

en: The username of the content author.
fa: نام کاربری نویسنده محتوا.

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.

en: All content promoted to the front page.
fa: تمام محتوایی که در صفحه اول نمایش داده می‌شود.

en: Narrow
fa: باریک

en: Welcome to [site:name]
fa: به [site:name] خوش‌‌آمدید
